Brat i siostra

1.      Zabawa ruchowa „Rodzina" - słuchaj uważnie opowiadania i reaguj w odpowiedni sposób na wybrane słowa. Jeśli jesteś dziewczynką zrób przysiad, gdy usłyszysz słowo: siostra. Jeśli jesteś chłopcem podskocz, gdy usłyszysz słowo: brat. Ponadto postaraj się wykonać wszystkie ruchy opowiedziane w opowiadaniu.

Propozycja opowiadania:

Pewnego dnia rodzeństwo-brat i siostra - wybrało się na spacer do parku. Wyszli ze swego domu i zrobili 3 kroki do przodu. Następnie brat zauważył ślimaka na liściu akacji i cofnął się o jeden krok. Siostra z kolei usłyszała szelest w gałązkach bzu i przesunęła się o dwa kroki w lewo. Oddzielili się od siebie. Co muszą teraz zrobić brat i siostra, żeby się spotkać? Ile kroków i w którą stronę muszą wykonać? Dzieci szukają rozwiązania, sprawdzają jego poprawność, Udało się! Brat z siostrą wspólnie wędrują do parku. Zrobili pięć kroków do przodu i trzy kroki w prawo. Siostra zauważyła nadchodzącą babcię i zrobiła jeszcze dwa kroki do przodu...

Karta pracy Plac Zabaw str. 26 (obie tsrony)

Karta pracy - 5 latki - rytmy

2.      Zabawa plastyczna „Maskotki" - wykonujemy maskotkę dla brata, siostry lub rodziców wykorzystując do tego :

-skarpetkę;

-watę lub ryż;

-kolorowy papier;

-guziki;

-włóczki;

-klej lub taśma;

Instrukcja wykonania maskotki:

3.      Zabawa muzyczno-ruchowa „Zabiorę brata"  - wykorzystaj wszystko co masz w domu i przypomina instrument. Podczas zwrotki graj na instrumencie, podczas refrenu zatańcz z bratem, siostrą lub rodzicami.