Dbamy o zdrową dietę

Jadłospisy opracowywane są przez intendentkę w ścisłej współpracy z kucharką oraz dyrektorem przedszkola i nauczycielkami.

Zapewniamy 3 posiłki dziennie:
1. śniadanie
2. obiad
3. podwieczorek

Posiadamy własne zaplecze gastronomiczne, wszystkie posiłki przygotowywane są w naszej kuchni, w zależności od specyfiki pory roku (brana jest pod uwagę dostępność świeżych owoców i warzyw) upodobań wychowanków lub okolicznościowych świąt.

Posiłki w naszym przedszkolu przygotowywane są tak, aby dostarczały dzieciom niezbędnych składników pokarmowych (cukry, tłuszcze, białka, witaminy i sole mineralne) dla ich prawidłowego rozwoju i ogólnego, dobrego samopoczucia. Posiłki nie są limitowane.

Rozwijamy samodzielność: W naszym przedszkolu na śniadanie dzieci mają do wyboru różne produkty, z których samodzielnie (5 latki) lub z pomocą nauczyciela (4 latki) przygotowują kanapki dobierając dowolnie składniki.

Utrwalamy dobre nawyki: Wspólne spożywanie posiłków jest okazją do poznania zasad dobrego zachowania się przy stole oraz do nauki prawidłowego posługiwania się łyżką, widelcem i nożem (odpowiednio do grupy wiekowej).

Przykładamy szczególną wagę do tego, by dzieci poznawały różnorodne smaki i kolory potraw, dlatego zachęcamy (nie zmuszamy) do zjadania wszystkich możliwych dań.

Stosujemy zasadę minimum cukru, soli i tłuszczu.

Dzieci mają stały dostęp do wody źródlanej, która jest udostępniana bez ograniczeń w naczyniach jednorazowego użytku.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak aby Rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową. W związku z powyższym przy jadłospisie będzie można znaleźć spis alergenów, a przy każdym daniu numer alergenu jaki zawiera to danie.

Numery alergenów jakie mogą wystąpić w posiłkach:
1. Zboża zawierające gluten
2. Skorupiaki i produkty pochodne
3. Jaja i produkty pochodne
4. Ryby i produkty pochodne
5. Orzeszki ziemne (arachidowe)
6. Soja i produkty pochodne
7. Mleko i produkty pochodne