Nastroje z opowiadania

1. Słuchanie opowiadania M. Bennewicza pt. "Wrażenia i uczucia"

Poproś dorosłego o przeczytanie tekstu opowiadania (znajduje się poniżej w galerii) - posłuchaj uważnie. Zwróć szczególną uwagę na to, jakie zdarzenie wywołało rozmowę o uczuciach.

Spróbuj odpowiedzieć na pytania do opowiadania:
- Jakie zdarzenie wywołało rozmowę o uczuciach?
- W jaki sposób wujek Alfred pokazał dzieciom, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy?
- Czy miał rację?
- Jak babcia i wujek Alfred pokazali dzieciom, co zrobić, gdy nie wierzymy, jak się czują osoby, z którymi przebywamy?
- Jak wyglądają osoby wesołe?
- Jaki wyraz twarzy najczęściej mają osoby smutne?
- A jak można opisać wyraz twarzy osoby zdenerwowanej?
- Czy zdarzają się takie sytuacje, że możemy się pomylić, bo ktoś nietypowo wyraża swoje uczucia?

Zabawa ruchowa "Rozwesel misia" - poproś osobę dorosłą aby usiadła i udawała "Misia" i usiadła przed Tobą. "Miś" jest smutny, a Twoim zadaniem jest rozweselenie "Misia". Metody i techniki są dowolne! Wszystko zależy od Ciebie :) - możesz biegać, skakać, robić śmieszne miny. "Miś" ma się uśmiechnąć :) - oczywiście jak najdłużej stara się utrzymać smutną minę. Jak Ci się uda możecie się zamienić :)

2. Zabawa plastyczna "Nastroje z opowiadania".

Przygotuj: białą kartkę z bloku, farby i pędzel.

1. Wysłuchaj ponownie czytanego wcześniej opowiadania pt. "Wrażenia i uczucia".
2. Za po mocą farb, (na kartce) postaraj się namalować wizerunek smutnej i wesołej osoby.

3. Zapraszam do obejrzenia filmiku ,,Nasze emocje " (Światoludki)

- jeśli filmik sprawi, że od dzisiaj będziesz potrafił (potrafiła) radzić sobie z emocjami będzie super

- moje następne pytanie jest : pokaż jak się czujesz , gdy :
* rodzice Cię chwalą
* ktoś sprawi Ci przykrość
* jesteś głodny
* dostaniesz prezent
* ktoś przyłapie Cię na kłamstwie
* boli Cię ząb
* boisz się dużego psa
* teraz
4. Zaproście teraz rodzica , rodzeństwo na masażyk dziecięcy ,,rolnik i pani rolnikowa na szpileczkach "

Mam nadzieję, że wspólna zabawa wyzwoli przyjemne emocje.

Powodzenia!