Wycieczka do zoo

W tym tygodniu poznamy niezwykły i ciekawy świat zwierząt egzotycznych.

Wyobraźcie sobie, że razem z Rodzicami idziecie na wycieczkę do ZOO. Zaśpiewajcie piosenkę i naśladujcie zwierzęta.

Posłuchajcie uważnie wiersza ,,Wyprawa do ZOO'' i odpowiedzcie na pytania.

,, Wyprawa do ZOO''   Urszula Piotrowska

A kto zamieszkał w zoo?

Czy was ciekawi to?

Opowiem wszystko wam,

bo się wybieram tam .

Dzień dobry, panie lwie,

czy pan mnie pożreć chce?

Pan grzywę bujną ma

i ryczy głośno łaaaa...

Spogląda krzywo wąż

i syczy, syczy wciąż,

i wije, wije się.

Pogłaskać go? O, nie!

A trąbą macha słoń .

Czy mogę dać mu dłoń?

Zatrąbił tru-tu-tu,

więc brawo biję mu .

Do domu wracać czas,

lecz przyjdę tu nie raz .

Rozmowa inspirowana tekstem wiersza. Przykładowe pytania:

- Jakie zwierzęta mieszkają w zoo?

- Co to jest zoo?

- Jak należy zachowywać się w zoo?

- Dlaczego nie wolno karmić i drażnić zwierząt?

- Dlaczego zakłada się ogrody zoologiczne?

Zabawy rychowe

Do poniższych zabaw potrzebne będą: kartka papieru, spinacz do bielizny, dowolna maskotka i nagranie dowolnej muzyki.

·         Zabawa orientacyjno-porządkowa „Krokodyl" - uczestnicy zabawy - krokodyle poruszają się swobodnie przy nagraniu skocznej muzyki. Podczas przerwy w grze krokodyle kładą się na podłodze i leżą nieruchomo. Zabawę powtarzamy.

·         Zabawa muzyczno-ruchowa „Krokodyl łapie" - jeden z uczestników zabawy jest krokodylem. Kładzie się na bok opierając się na przedramieniu. Pozostali uczestnicy poruszają się swobodnie przy muzyce. Podczas przerwy w muzyce krokodyl próbuje złapać inną osobę, która będzie krokodylem. Zabawę powtarzamy.

·         Zabawa z el. podskoku „Skaczę jak kangurzyca" - dziecko chwyta oburącz dolną część swojej koszulki. W ten sposób powstaje kangurza torba. Umieszcza  w niej np. maskotkę. Zadaniem dziecka jest wielokrotne podskakiwanie obunóż tak, by dotrzeć we wskazane przez rodzica miejsce, chroniąc równocześnie torebkę przed wypadnięciem.

·         Zabawa z el. wyprostnym ,,Żyrafa"- dziecko porusza się w rytmie muzyki. Na  przerwę w muzyce staje na palcach, wyciąga w górę ramiona i szyję. Stara się przejść w ten sposób kilka kroków. Zabawę powtarzamy.

·         Zabawa z el. czworakowania „Duże słonie i małe słonie"  - dziecko staje z rodzicem w parze. Rodzic to duży słoń, a dziecko mały słoń. Duży słoń porusza się powoli i ociężale, mały słoń idzie za swoim rodzicem poruszając się na czworakach. Po chwili następuje zmiana ról.

·         Zabawa rozwijająca zręczność, refleks i motorykę małą ,,Krokodyl"- z wykorzystaniem spinaczy do bielizny. Dziecko otrzymuje spinacz do bielizny i kartkę papieru. Naciskając na spinacz, próbują chwycić nim kartkę papieru.

·         Zabawa relaksacyjna „Czarodziejski wąż"- dziecko kładzie się na brzuchu na dywanie i wyciąga ramiona do przodu - wyobraża sobie, że jest wężem. Wymyśla sobie kolor wężowej skóry i wzory na grzbiecie. Wąż ma popatrzeć przez jedno ramię, a potem przez drugie. Następnie podnosi głowę do góry i spoglądają do przodu, wydając przy tym krótki, syczący odgłos. Na zakończenie ma poruszyć ogonem, czyli podnieść swoje stopy i uderzać nimi delikatnie o podłogę.

Karta pracy: „Wycieczka do zoo" -  zadaniem dziecka jest znaleźć obrazek bez pary. Karta dostępna jest na