Wrażenia i uczucia

1.       Posłuchaj opowiadania pt.: „Wrażenia i uczucia" i odpowiedz na kilka pytań.

-Jakie zdarzenie wywołało rozmowę o uczuciach?

-W jaki sposób wujek Alfred pokazał dzieciom, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy? Czy miał rację?

-Jak babci a i wujek Alfred pokazali dzieciom, co zrobić, gdy nie wiemy, jak się czują osoby, z którymi przebywamy?

-Jak wyglądają osoby wesołe?

-Jaki wyraz twarzy mają osoby smutne?

- A jak opisalibyście wyraz twarzy osoby zdenerwowanej?

-Czy zdarzają się sytuacje, że możemy się pomylić, bo ktoś nietypowo wyraża swoje uczucia?

2.       Zabawa badawcza „Malowanie na mleku"  - obejrzyj krótki filmik i wykonaj doświadczenie, zamiast barwników możesz użyć farb rozpuszczonych delikatnie w wodzie J Potrzebujesz:

-mleko;

-płyn do mycia naczyń;

-barwniki lub farby;

-patyczek kosmetyczny;

Stwórz tęczę uczuć i emocji. Zastanów się jak się dzisiaj czujesz i wybierz tylko te kolory, które kojarzą Ci się z daną emocją J Zobacz co się stanie po zakończeniu eksperymentu! Co ma wspólnego malowanie na mleku i nasze emocje?

3.       Zabawa dydaktyczna „Ułóż zdanie z tym słowem" . Przyjrzyj się obrazkom i ułóż samodzielnie zdanie. Pamiętaj, że w zdaniu musi pojawić się nazwa nastroju widocznego na obrazku

Np. Pani w czerwonym kapeluszu jest smutna, bo zgubiła ulubiony parasol. (obrazki znajdują się w galerii)

4.       Zabawa „Lustro emocji" - stań przed lustrem i spróbuj gestem ,czy mimiką twarzy pokazać różne emocje. Możesz użyć do tego obrazków z poprzedniego zadania J

Karta pracy Plac Zabaw cz.4 str. 21 (obie strony) - 6 latki