Jedzie Straż Pożarna

1. ,,Przeliczamy książki" - zapraszam dzisiaj do zabawy matematycznej
# do zabawy potrzebne będą Wasze ulubione książki, małe wycięte kwadraty na których napiszcie cyfry od 1-10, karty pracy (Plac zabaw 4), nożyczki, klej, ołówek, kredki
- przygotuj i rozłóż na dywanie swoje ulubione książki
- przelicz swoje książki
- ile książek jest dużych, ile małych ?
- znajdź wśród swoich książek najgrubszą książkę ? (szacowanie)
- pod każdą książką ułóż karteczki z cyframi (pod pierwszą książką cyfra liczby 1; pod drugą cyfra liczby 2 itd...)
- przeliczcie książki w liczbie porządkowej *pamiętajcie przeliczamy od lewej strony do prawej
- oblicz teraz działania; karta pracy str.7 (obie strony); wytnij i naklej książki; oblicz i wpisz wynik
- narysuj szlaczki z lewej i prawej strony ksiązki
- rozwiąż rebusy literowo- obrazkowe
Po skończonym zadaniu posprzątaj przybory, zanieś książki na ich miejsce !

2. ,,Jedzie Straż Pożarna " - zabawy przy piosence

# do zabawy przygotuj skakankę lub długą nitkę, kredkę, 2 długie prostokątne paski; 10 lub więcej pasków krótszych

- wysłuchaj uważnie piosenki
- czy wiesz kogo Święto wczoraj było ?
- czym zajmują się strażacy w codziennych zadaniach ?
- czy pamiętasz numer Straży Pożarnej ?
- jakie informacje należy przekazać , kiedy dzwonimy na Straż Pożarną ?
- zapraszam strażaków do zabawy :
a) rozłóż skakankę na dywanie - przejdź po niej sprawnie 4x
b) wykonaj poprawnie 6 przysiadów
c) przeskakuj sprawnie z jednej strony skakanki na drugą (skoki zwarte ; na jednej nodze )
d) bieg w miejscu (licz po ,,cichu" do 10 )
e) ułóż sprawnie na dywanie drabinę z pociętych pasków * dla utrudnienia rodzic może wydać polecenie, w jakim czasie macie ułożyć drabinę
f) przywiąż kredkę do nitki; staraj się strażaku jak najszybciej nawinąć nitkę na kredkę
- na koniec zapraszam jeszcze raz do wysłuchania piosenki, staraj się śpiewać razem z dziećmi refren piosenki.

3. Zabawa "Po co nam książki?" Odpowiedź na pytania:
1.Po co nam książki? (do oglądania, czytania, zdobywania wiedzy, zasypiania, odpoczynku, robienia zadań)
2. Kiedy sięgacie po książki? (Kiedy nam się nudzi, w przedszkolu, po obiedzie, przed snem)
3. Skąd w naszych domach biorą się ksiazki? (Z biblioteki, z ksiegarni, dostajemy w prezencie)
4. Czym się różni biblioteka od ksiegarni? (W bibliotece wypożyczamy za darmo książki a później je oddajemy, w księgarni kupujemy nowe)
5. Jakie rodzaje książek znacie? (Z zadaniami, bajki, baśnie, encyklopedie, słowniki, wierszyki)

Wykonaj karty pracy: policz książki i zakreśl odpowiednia cyfrę.

Jeśli pogoda dopisze zaproś rodzica na spacer - po drodze możesz pokazać, gdzie w naszym mieście jest siedziba strażaków .