Chwila relaksu

Dla  RODZICów

JAK POMÓC DZIECIOM, BY RADZILI SOBIE Z WŁASNYMI UCZUCIAMI?

1. Słuchaj dziecka uważnie.

2. Zaakceptuj jego uczucia słowami: hmm, och, rozumiem, tak itp.

3. Nazwij te uczucia np. Widzę, że jest Ci przykro.

4. W przypadku małego dziecka: zamień pragnienia dziecka w fantazję np. „Pragnę wyczarować dla ciebie np. całe pudełko lodów"

RELAKSACJA

Dla najmłodszych dzieci ciekawą formą relaksacji są masaże.

Włącz muzykę, lub otwórz szeroko okno i słuchajcie ( jeśli za oknem słychać śpiew ptakówJ)

Spacer.  Wyruszamy w drogę (uderzamy dłońmi płasko w uda, naśladując odgłosy). Teraz trochę pobiegniemy (szybciej uderzamy). Wyprzedza nas jeździec na koniu (wyklepujemy rytm galopującego konia). Przechodzimy przez most (bijemy się w pierś). Na brzegu lasu widzimy sarenkę, skradamy się po cichutku, żeby jej nie spłoszyć ( czubkami palców dotykamy ud). Zaczyna wiać wiatr, coraz silniejszy huragan (wydmuchujemy powietrze, naśladujemy gwizd wiatru). Sarenka ucieka wielkimi skokami (uderzamy mocno dłońmi                   w uda, unosimy je w górę i ponownie uderzamy uda). Wracamy pomału do domu, niektórzy są zmęczeni i wloką się na końcu, szorując nogami (dłonie udają wolne kroki).

Dreszczyk. Idą słonie po betonie (uderzenia piąstkami po plecach) płynie rzeczka (ręka wije się wzdłuż kręgosłupa) idzie pani na szpileczkach (kłucie sztywnymi palcami) z gryzącymi pieseczkami (lekkie szczypanie) słonko świeci ( głaszczemy w koło plecy) pada deszczyk (przebieramy palcami) czy cię przeszedł dreszczyk (chwytamy za szyję) .

Co nam daje relaksacja?:

·     przeciwdziała stanom lękowym

·      zmniejsza napięcie mięśni

·       poprawia samopoczucie i obraz siebie

·       poprawia funkcjonowanie serca, żołądka i jelit

·      wpływa korzystnie na dobry sen

·      uspokaja i relaksuje

·      przeciwdziała zmęczeniu

·      służy szybkiej regeneracji psychicznej

Na zakończenie tygodnia zapraszam do wesołego tańca. Ruch to zdrowie, a taniec to radość więc bądź zdrowy i radosny :)

Poćwicz również spostrzegawczość i doprowadź dziewczynki do kosza na śmieci oraz sprawdź, który cień pasuje do dzieci.

karta pracy 1

Na zakończenie popracujemy nad ruchami naszej rączki i po śladzie zaniesiemy śmieci do pojemnika.

karta pracy 2

Pozdrawiamy i do szybkiego zobaczenia :)