Quiz o zdrowiu !

1.      Zabawa ruchowa „Gimnastyka" -  dzieci ruchem inscenizują treść wiersza pt. „Gimnastyka"

Słuchać radio, gra muzyka
proszę wstawać - gimnastyka.
Ręce w górę, potem w bok
jeden podskok, szybki krok.
Wdech głęboki, wydech długi
niski przysiad - jeden drugi
marsz dokoła, gra muzyka

2.      Zabawa „ Rymowanka" - drodzy rodzice odczytajcie teraz zagadki - rymowanki w dowolnej kolejności. Pozwólcie dokończyć rymowanki dzieciom.

1) Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy...........................(witaminki)
2) Masz gorączkę? Na co czekasz? Pora by Cię zbadał.................(lekarz)
3) Witaminy, witaminy dla chłopczyka i .................................(dziewczyny)
4) Gdy czystość w koło świeci, zdrowi są starsi i zdrowe są ..........(dzieci)
5) Przez cały rok pij marchewkowy .......................................(sok)
6) Myję zęby, bo wiem właśnie o tym, kto ich nie myje ten ma.......(kłopoty)
7) Mydło wszystko umyje, nawet uszy i..................................(szyję)
8) Irenka umyła ręce wodą i mydłem w ..................................(łazience)
9) My lubimy czyści być, więc się trzeba często........................(myć)
10) Skakać, biegać, tańczyć wkoło razem będzie nam ...................(wesoło)

3.      Wykonaj domowy instrument muzyczny według własnego pomysłu lub według inspiracji, które znajdują się poniżej J

Maracasy - https://www.youtube.com/watch?v=j8AcriiK5n0

Grzechotka - https://www.youtube.com/watch?v=jJ2SJiP7gyA

Jeśli udało Ci się szybko wykonać instrument to użyj go teraz do zabawy ruchowej z piosenką J Jeśli nie zrobiłeś instrumentu, to równie dobrze możesz zagrać drewnianymi łyżkami na garnkach :D

Podczas refrenu podskakujemy obunóż, podczas przerwy, gdy słyszysz instrumenty zagraj na swoim w rytm piosenki raz, dwa, raz, dwa. Podczas zwrotki wykonuj różne ćwiczenia gimnastyczne według własnego pomysłu i znowu refren, wiesz już co robić J

4.      Jak myślisz co trzeba zrobić przed jedzeniem? hmmm....

a)      Poleżeć na kanapie

b)      Umyć ręce

c)      Poczytać książkę

Zaproś mamę, tatę, brata lub siostrę do wspólnego tańca! Umyjcie porządnie ręce podczas tej piosenki, bo za chwile będzie smakowicie J

5.      Zgadnij, co tak smakuje?.
Na talerzykach przygotowane są produkty ze zdrową i niezdrową żywnością. Przedstawiciel drużyny przy związanych oczach rozpoznaje degustowany produkt.
Potrawy do odgadnięcia, według uznania
J np. banan, popcorn. Ważne, żeby w produktach do degustacji znalazła się zarówno zdrowa, jak i niezdrowa żywność. Dziecko odgaduje produkt i określa czy jest zdrowy, czy niezdrowy.

Uwaga! Dla chętnych 6 latków! Można dodatkowo przygotować nazwy produktów i poprosić, żeby dziecko spróbowało dopasować nazwy do produktów, odczytać wyrazy, podzieliło na sylaby, powiedziało jaką głoskę słyszy na początku, a jaką na końcu, można pobawić się w rozpoznawanie liter.

6.      Zabawa matematyczna "sklep". Zabawa na cały weekend :D Potrzebujemy do tego : lista zakupów, pieniądze, sklep. Można później z dzieckiem wspólnie coś przygotować, np. kanapki na II śniadanie. Listę zakupów można sporządzić pisemną lub obrazkową. Warto wspomnieć również o zwrotach grzecznościowych: Dzień dobry, przperaszam, proszę, poproszę, dziękuję, dowidzenia  :)

·         Krótka rozmowa na temat: o czym musimy pamiętać idąc do sklepu, przygotowanie listy zakupów;

·    Zapoznanie dzieci z pieniędzmi, przedstawienie ich wartości, wytłumaczyć co oznacza określenie bilon, banknot, wspólne rozpoznanie poszczególnych monet i banknotów.

·        Wyłożenie kilku produktów na stole ( dla większej zabawy można pozwolić dzieciom, żeby zaaranżowały mały sklep w swoim pokoju); Rodzaj produktu zależy od tego jaki sklep dziecko wybrało J

·         Wspólne ustalenie cen produktów i zapisanie ich na kartkach;

·         Zapraszamy na zakupy!