Zabawy andrzejkowe!

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano indywidualnie, w odosobnieniu. Miały one duże znaczenie dla uczestników andrzejek. Obecnie przybierają one formę zbiorową, a wróżby traktowane są jako rodzaj rozrywki, a nie przepowiedni. W przedszkolach i szkołach obchodzi się Andrzejki od dawien dawna, a dzieci mogą uczestniczyć w zorganizowanych zabawach z wróżbami i tańcami. W naszym przedszkolu co roku obchodzone są andrzejki, podczas których nauczycielki na chwilę przybierają postać czarodziejek lub cyganek, które starają się, aby ten dzień był dla nich atrakcyjny i pełen wrażeń. Andrzejki odbyły się w każdej grupie. Dzieci uczestniczyły w tym dniu w licznych zabawach zorganizowanych przez nauczycielki. Lały wosk przez klucz do miski z wodą, następnie oglądały swoje woskowe wróżby i próbowały wypatrzeć w nich jakiś konkretny kształt. Starszaki grały w andrzejkową butelkę, która skrywała różne wróżby ukryte pod gwiazdami. Przedszkolaki dowiedziały się w tym dniu kim zostaną w przyszłości oraz kto wyruszy w daleką podróż. Po wszystkim przyszedł czas na szaloną andrzejkową zabawę w wesołych rytmach dziecięcych piosenek. Uwieńczeniem całej zabawy była chwila relaksu i poczęstunek. Dzieci już od progu opowiadały rodzicom o andrzejkowej zabawie. Cieszymy się, że kolejny raz spędziliśmy andrzejki w fantastycznych humorach. Po szalonej zabawie, nie zostało nam nic innego jak odliczać dni do przybycia Mikołaja!