Bliżej przyrody - wystawy hodowli roślin doniczkowych

„Bliżej przyrody", taką nazwę nosi innowacja pedagogiczna, którą Ekoludki realizują zgodnie ze swoimi założeniami. Od września dużo się dzieje zarówno w salach przedszkolnych, jak i na terenie naszego przedszkola. Ekoludki już od pierwszych dni września dzielnie poznają przyrodę i zgłębiają jej tajniki. W związku z niniejszymi działaniami nowatorskimi każda grupa założyła hodowlę roślin tematycznych. Dnia 28 listopada miała miejsce pierwsza prezentacja. 6 latki wraz z Panią Magdą zaprosiły każdą grupę do swojej sali i pięknie opowiedziały o swojej hodowli roślin epifitycznych. Starszaki wykazały się niesamowitą wiedzą na temat roślin, które pięknie zdobią parapety ich sali. Dzieci z zainteresowaniem opowiadały jakie gatunki mają w swojej hodowli i jak trzeba o nie dbać, zapamiętały nawet tak trudne nazwy jak: storczyk, oplątwa, bromelia, patyczak, grudnik, frizea czy guzmania. Niejeden dorosły miałby problem z zapamiętaniem tych nazw, także brawa dla 6 latków za niesamowite zaangażowanie i chęć poznawania nowych rzeczy. Na środku sali, na pięknie przygotowanym stole, godnie prezentowały się rośliny bogate w kolorowe kwiaty i ciekawe nazwy. Dzieci przygotowały również swoją własną księgę roślin epifitycznych, w której umieściły nazwy oraz charakterystykę poszczególnych roślin, a także wykonały do nich rysunki. Następnego dnia 29 listopada 4 latki zaprezentowały swoją hodowlę roślin doniczkowych, którymi są sukulenty, znane przez zdecydowaną większość jako kaktusy. Dzieci z pomocą Pani Kariny przedstawiły wszystkim grupom specyfikę tej grupy roślin, jak o nie dbać i pięknie opowiedziały gdzie występują. Dzieci z pozostałych grup otrzymały po raz kolejny dużą dawkę cennej wiedzy o roślinach, dzięki czemu przyroda będzie im bliższa, a opieka w przyszłości nad czymś lub kimś będzie dobrze znana i pielęgnowana. Ekoludki już tyle wiedzą, a to dopiero początek naszej przyrodniczej przygody! Czekamy z niecierpliwością, jakie wystawy zaprezentują nam pozostałe grupy, ale to już w krótce!