Dzień Przedszkolaka 20.09

Każdy ma swoje święto, nawet przedszkolaki mają jeden dzień w roku, który jest właśnie ich dniem. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień 20 września. Wyjątkowy z wielu względów, chociażby głównie dlatego, że w bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną autorstwa jednej z nauczycielek Magdaleny Jarek - Rogowskiej „Bliżej przyrody", stąd też pomysł na Dzień przedszkolaka oparty na przyrodniczej kreatywności dzieci. Wyjątkowy, także dla naszych najmłodszych przedszkolaków, dla których to była pierwsza przedszkolna uroczystość.

Dzieci od samego rana w każdej grupie podejmowały działania plastyczne. Wraz ze swoimi paniami malowały na zielono literki, stworzone z rolek po papierze toaletowym. Każda grupa miała inną literkę. Pięknie wymalowane litery ozdobiły płot przedszkolny tworząc napis: „EKOLUDKI". Cała uroczystość rozpoczęła się już o godzinie 9:30, kiedy to na placu przedszkolnym rozbrzmiał ekoludkowy hymn. Następnie wszystkie grupy udały się do specjalnie przygotowanego na tą okazję ogródka, w którym dzieci po kolei przy pomocy pań sadziły kolorowe tulipany oraz krokusy. Te maleńkie kwiaty wiosną będą ozdabiały nasze przedszkole. Dzięki działaniom praktycznym dzieci poznały tajniki ogrodnictwa. Po ciężkiej pracy na dzieci czekała świetna przyrodnicza zabawa, która pozwoliła naszym przedszkolakom rozwinąć skrzydła i wykorzystać swoją wyobraźnię oraz dary jesieni do stworzenia czegoś wyjątkowego. Na trawniku wzdłuż chodnika prowadzącego od furtki do głównego wejścia przedszkola ukazały się w krótkim czasie przyrodnicze dzieła sztuki! W między czasie chętne dzieci mogły pomalować sobie twarze. Ale to nie był koniec atrakcji. Starsze grupy zasadziły w tym dniu również budleje, które pięknie wyglądają i dzięki którym będziemy mogli wiosną obserwować motyle. Pod płotem przy placu zabaw zasadziliśmy także zioła, krzewy malin i borówek.

Na sam koniec na dzieci czekała dyskoteka w rytm wesołych dziecięcych piosenek, zabawowe szaleństwo na placu przedszkolnym oraz gorąca kiełbaska na świeżym powietrzu. Po powrocie do sal, po ogromie wrażeń dzieci odpoczęły i otrzymały skromny upominek z okazji Dnia Przedszkolaka. Tyle radości i tyle zabawy na świeżym powietrzu, blisko przyrody, mnóstwo słońca - Dzień idealny! Plac naszego przedszkola na ten jeden dzień zamienił się w dziecięcą krainę przyrodniczej kreatywności.