Maj miesiącem książki

„Cała Polska czyta dzieciom"...to hasło obiegło w krótkim czasie wszystkie przedszkola i szkoły. W każdej placówce oświatowej na bieżąco realizowane są programy czytelnicze, mające na celu rozbudzić zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie czynnie biorą udział w licznych imprezach okolicznościowych, akcjach ogólnopolskich czy konkursach związanych z czytelnictwem. Nasze przedszkole również uwzględniło w zamierzeniach planu rocznego zarówno wycieczki do Biblioteki Miejskiej „Krasnal", księgarni „Wena", konkurs rodzinny na okładkę książki, którego rozwiązanie będzie w maju oraz udział w akcji „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato". Grupa 5-latków bierze udział w co miesięcznych spotkaniach z absolwentami przedszkola, którzy czytają swoje ulubione bajki młodszym kolegom. W tym miesiącu bajki czytała Wiktoria Ch. oraz Hania K..Wzbogacanie oraz ciągłe uatrakcyjnianie kącików książek w każdej grupie sprawia, że dzieci co raz chętniej sięgają po książki. Dzieci z grupy 3-latków, aby należycie uczcić zbliżający się Dzień książki i biblioteki oraz w ramach realizacji tygodniowej tematyki kompleksowej uczestniczyły w zabawach teatralnych, z wykorzystaniem przedszkolnego teatrzyku i kukiełek. Koło teatralne "Bajadurki" pod kierunkiem pani Magdy, również szykuje dla nas w czerwcu coś specjalnego, już niedługo przekonamy się co to będzie. Dochodzą nas słuchy, że już całkiem niedługo odbędzie się premiera bardzo lubianej przez dzieci bajki, w krótce pojawią się szczegóły wydarzenia. 30 maja dzieci z grupy 5-latków przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki i opowiadały wszystkim o wybranych bohaterach.

W związku z założeniami rocznego planu pracy dzieci z grupy 4-, 5- i 6-latków udały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej „Krasnal", gdzie zapoznały się ze specyfiką zawodu bibliotekarza oraz z metodami archiwizowania oraz magazynowania książek i czasopism dla dzieci i dorosłych. Po wprowadzeniu w magiczny czas książek, dzieci udały się do specjalnie przygotowanego kącika relaksacyjnego, w którym mogły swobodnie rozsiąść się na kolorowej wykładzinie i pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku i relaksu. Pani, która oprowadzała nas po bibliotece przeczytała dzieciom bajkę, po czym przeprowadziła krótką rozmowę odnośnie treści utworu. Na koniec wszyscy pięknie podziękowaliśmy i udaliśmy się do przedszkola. Dzieci najlepiej uczą się dobrych postaw poprzez doświadczanie i autentyczne wzorce zachowań. Takie wycieczki są cenne nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Podczas spotkań czytelniczych dzieci uczą się szacunku do książki oraz rozbudzamy w nich zamiłowanie do literatury, a my dorośli przypominamy sobie o wysokiej wartości książek oraz o znaczeniu literatury w kształtowaniu młodych pokoleń.