Dzień Ziemi 21.04

Ekologia, fajna sprawa, każdy wie, że to dobra zabawa! Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie 22 kwietnia. W naszym przedszkolu to wyjątkowe święto obchodziliśmy dzień wcześniej, 21 kwietnia. To wyjątkowy dzień dla wszystkich ekoludków, ponieważ każdego dnia staramy się dbać o naszą przyrodę najlepiej jak potrafimy. Naszym priorytetem jest promowanie ekologicznych postaw wobec przyrody. Uczestniczymy w wielu akcjach proekologicznych, jedną z nich są właśnie uroczyste obchody Dnia Ziemi. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że każde nasze działanie i decyzje podejmowane każdego dnia, mają wpływ na losy naszej planety. Pamiętajmy, zatem, aby nie tylko w ten jeden dzień dbać o świat, w którym żyjemy.

Ekoludki z należytym szacunkiem obchodziły święto Ziemi. Na moment nawet zazieleniło się w przedszkolu - wszystkie dzieci ubrały się w tym dniu na zielono. Każdy wyciągnął z zakamarków szafy chociaż najmniejszą część garderoby, która kolorem odzwierciedlała naturę. Pamiętajmy, zatem, że kolor zielony, to nie tylko zieleń drzew i traw, ale także symbol nadziei, w tym przypadku nadziei na lepsze, ekologiczne jutro. Zaraz po śniadaniu nauczycielki zebrały wszystkie dzieci w sali Hop na uroczyste odśpiewanie hymnu naszego przedszkola, wysłuchanie listu, który Ziemia napisała do swoich mieszkańców, a także prezentacje muzyczno-ruchowe. Nauczycielki przygotowały również małe zadanie - segregacja śmieci. Każdy przedszkolak wie, że należy to robić! Dzieci nie zawiodły, i tym razem wykazały się dużą wiedzą. Ekoludki mają niesamowitą w tym wprawę i świetnie poradziły sobie z trudnościami.

Po części oficjalnej przyszedł czas na uroczysty zielony pochód w pobliżu przedszkola. Dzieci ubrane na zielono, z balonami i emblematem „Ekoludka", skandowały proekologiczne hasła, przypominając wszystkim o Święcie Ziemi. Gdy już powiadomiliśmy wszystkich o ważnym dla nas dniu, nadszedł czas na gwóźdź programu. Na placu czekała na nas Pani dyrektor wraz z uśmiechniętym panem woźnym oraz z sadzonkami forsycji, dereni oraz malin. Dzieci doskonale wiedziały, że aby chronić Ziemię nie wystarczy tylko nie śmiecić, ale także należy pomóc się naturze rozwijać. Podekscytowane wraz ze swoimi paniami posadziły rośliny. Jednak bez pomocy pana woźnego nie udało by nam się tak sprawnie z tym uporać. Zadowolone i pełne optymizmu dzieci po ciężkiej ogrodowej pracy udały się na swobodną zabawę na świeżym powietrzu!

W związku z obchodami Dnia Ziemia, Ekoludki brały także udział w uroczystości organizowanej przez MZK. Udaliśmy się na wycieczkę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Podczas spotkania dzieci miały okazję zobaczyć magazyny, w których przechowywane są posegregowane śmieci oraz poznać cały proces ich segregacji. Pracownicy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji w postaci prezentacji funkcjonalności pojazdów oraz sprzętów MZK. Na koniec spotkania wysypano na placu śmieci i poproszono o pomoc dzieci. Kostrzyńskie przedszkolaki z różnych placówek połączyły siły i posegregowały śmieci. Dzieci poradziły sobie świetnie z zadaniem, co pokazało, że mają ogromną wiedzę na ten temat. W nagrodę, na ręce nauczycielek złożono upominki dla wszystkich przedszkolaków. Nie zostało nic innego jak pogratulować wszystkim dzieciom i serdecznie podziękować pracownikom MZK za współpracę i poświęcony czas!