Pozytywnie nakręceni...Ekoludki pomagają!

Czy pamiętają Państwo film pt. „Podaj dalej", w którym chłopiec w ramach zadania domowego musiał pomóc trzem osobom, uruchamiając tym samym  łańcuszek szczęścia? Zasada była prosta - trzy osoby, którym chłopiec pomógł miały za zadanie przekazać dobry uczynek kolejnej trójce i tak dalej... aż piramida wymyka się w końcu spod kontroli, ale tak właśnie zadziałali Kostrzynianie w kolejnej akcji zbierania nakrętek, którą w naszym mieście koordynuje Magdalena Jarek-Rogowska, która na co dzień pracuje w Przedszkolu Miejskim Nr3 w Kostrzynie nad Odrą. Kolejna akcja zakończona sukcesem to jednak nie koniec!

Nakrętki zamykają niejedną butelkę, są obecne praktycznie wszędzie. Musimy je odkręcić aby napić się wody mineralnej, soku czy mleka... Z pozoru wydają się niepotrzebne - ot zwykły kawałek plastiku. Ale czy na pewno powinniśmy je wyrzucać tak od razu do śmieci? W roku 2010 Galeria Askana i Fundacja Nakrętki wpadła na prosty pomysł, który można zawrzeć w jednym zdaniu: „przekażcie nam plastikowe nakrętki a środki z ich sprzedaży przeznaczymy na pomoc chorym dzieciom". Akcja tak „nakręciła" na pomaganie ludzi, że od tamtej pory udało się pomóc już ósemce dzieci. Warto nadmienić, że Galeria Askana wraz z innymi centrami handlowymi zarządzanymi przez CREAM Management otrzymała w 2012 roku pierwszą nagrodę od Polskiej Rady Centrów Handlowych za kampanię i zbiórkę plastikowych nakrętek.

Koordynatorem w akcji od samego początku jest Magdalena Jarek-Rogowska, która jednak nie tylko włączyła się do akcji, ale mocno zabiegała o to, aby ludzie z całej Polski zbierali na kostrzyńskie dzieci. Przypomnijmy: w czerwcu 2014 Damian Baran (ur. w roku 1999 z zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, małopłytkowością, wodogłowiem, niedokrwistością, ograniczoną wydolnością oddechową, porażeniem zwieracza, pęcherzem neurogenny i wieloma innymi schorzeniami) otrzymał od organizatorów skuter elektryczny, który bardzo ułatwia mu od tego czasu życie. Na ten cel musieliśmy zebrać 10 ton nakrętek, a 1 kg, który kosztuje 80 groszy to około 500 sztuk!

Potem przyszedł czas na Mateusza Laskowskiego (chłopiec urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym i od początku cierpi na opóźniony rozwój psychoruchowy, niedowład czterokończynowy spastyczny z przewagą kończyn górnych), który potrzebował specjalistycznego wózka. Koordynatorzy akcji - Andrzej Sowiński i Bartłomiej Bunicki z Fundacji nakrętki.pl  prowadzili już zbiórkę, która została niespodziewanie, ale niezwykle miło przerwana. Otóż Bartłomiej Wojciechowski, prezes firmy Agreco service Sp.z o.o. za namową Piotra Witkowskiego postanowił pomóc - uroczyste wręczenie czeku odbyło się 5 października na obiekcie kostrzyńskiego MOSiR, a wózek trafił do chłopca już w grudniu 2014 roku!

Po udanej zbiórce nakrętek  dla Mateusza i Damiana trwała zbiórka nakrętek dla Agatki i Natalki (ur. 2005 roku z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, co objawia się dużym napięciem mięśniowym i cierpią na niedowidzenie), które potrzebowały stelażu i bieżni aby podjąć skuteczną rehabilitację. Po blisko roku zbiórki, w styczniu 2016 roku,  Z=zebraliśmy wspólnie ponad 12.500.000 sztuk nakrętek a ze środków uzyskanych z ich sprzedaży i ponownego przetworzenia uzyskano środki, które w całości zostały przeznaczone na zakup stelaża tj. najważniejszej części całego urządzenia. Do akcji włączały się kolejne punkty aż w końcu udało się! W marcu 2017 roku uzbieraliśmy (tak, my, wszyscy razem!) aż, uwaga, uwaga... 24 (dwadzieścia cztery) tony (nie, to nie pomyłka, 24 tony!) nakrętek, co trwało ponad dwa lata. Dziewczynki dostały dzięki tej akcji reduktor chodu.

To nie koniec tej historii. Będziemy dalej nakręcać się na pomoc innym - mówi Magdalena Jarek-Rogowska - Tym razem zbieramy na kamizelkę oscylacyjną dla Kacpra Gulajewa, który cierpi na mukowicydozę. Dorzuć się do wspólnego sukcesu... podaj dalej, to takie proste.