Wigilia 22.12

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym zapominamy o wszelkich niesnaskach, a pozwalamy na to, aby zapanowała wszechobecna radość. To moment na długo oczekiwaną refleksję i czas spędzony tylko z bliskimi. Kolacja wigilijna to jedna z tradycji świątecznych, podczas której łamiąc się opłatkiem składamy sobie najserdeczniejsze życzenia płynące prosto z serca. Jest to wieczór wyjątkowy, kiedy to wszyscy pełni oczekiwania na narodziny Pana siadają do stołu nakrytego białym obrusem, pod którym znajduje się sianko, a w powietrzu mieszają się zapachy dwunastu potraw. W przedszkolu nauczycielki  przybliżają dzieciom wszelkie tradycje świąteczne najlepiej jak potrafią. W bieżącym roku okres przed świąteczny był dla naszych przedszkolaków wyjątkowy. 20 grudnia dzieci wraz ze specjalnymi gośćmi z Domu Dziennego Pobytu Wrzos, mogli głośno kolędować w przemiłej świątecznej atmosferze. Niesamowite jak kolędy śpiewane na żywo oddziałują na ludzi nawet tych najmniejszych- przedszkolaków. Na twarzach 5-latków zdziwienie mieszało się z zachwytem, a w sali zapanowała ciepła atmosfera. Na ręce pani dyrektor i nauczycielek grupy 5-latków złożone zostały serdeczne podziękowania za wspólne kolędowanie oraz przepiękne ręcznie robione przez mieszkańców Domu Dziennego Pobytu Wrzos, stroik, choinka i laurka. Po kolędowaniu przedszkolaki zaprosiły na poczęstunek i ciepłą herbatę swoich gości.

Tydzień przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, minął w naszym przedszkolu w radosnej atmosferze pełnej wzajemnego szacunku, pomocy oraz życzliwości. Dzieci cały tydzień przynosiły upieczone z pomocą mamy lub babci pierniczki, natomiast dzieci z grupy 4-latków wraz ze swoją panią Gosią dekorowały je według własnego pomysłu. W całym przedszkolu unosił się zapach cynamonu i przypraw korzennych, a wszystko to za sprawą dzieci grupy 6-latków, które wraz z panią Kasią i panią Agatą upiekły i samodzielnie ozdobiły pierniki o przeróżnych kształtach i formach. Nie dało się nie zauważyć, że dzień wigilii, który obchodziliśmy 22 grudnia zbliżał się wielkimi krokami. Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci i pracowników przedszkola. Od rana w każdej sali rozbrzmiewały kolędy, a wszyscy uroczyście ubrani z niecierpliwością oczekiwali momentu, kiedy zasiądziemy do stołu. W tym dniu niespodziankę wigilijną przygotowały 6-latki, które zaprosiły dzieci z całego przedszkola na wspaniały występ oraz wspólne kolędowanie. Następnie wszystkie nauczycielki wraz ze swoimi wychowankami udały się do sal, gdzie już czekały na nich pięknie przystrojone stoły. Pani dyrektor zgodnie z tradycją podzieliła się opłatkiem z każdą grupą i złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Następnie dzieci uczyniły to między sobą, doświadczając tym samym wspaniałej tradycji, jaką jest dzielenie się opłatkiem. Po licznych uściskach i wzruszeniach czas zasiąść do stołu. Dzieci zajadały się barszczem z uszkami, pierogami ruskimi oraz pięknie przyrządzoną rybą, a to wszystko dzięki ciężkiej pracy naszych wspaniałych pań kucharek. Po Wigilii każda z grup otrzymała od pani dyrektor prezent do swojej sali, a całe spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem i pożegnaniem w radosnej atmosferze.

W tym świątecznym okresie pełnym życzliwości i wspaniałości swoją długą podróż zakończył również Miś  „Ekoludek", który w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury", został wysłany do dzieci z innych przedszkoli w całej Polsce. We wszystkich przedszkolach  w Polsce  dzieci z Misiem „Ekoludkiem" słuchały i czytały  przepiękne książki.  Po trzymiesięcznej podróży Miś wrócił do przedszkola „oczytany" i okazał się  wspaniałym prezentem na święta! Dzieci zachwycone tuliły, całowały i ściskały z całego serca swego Misia „ Ekoludka". W dniu 22 grudnia grupa 5-latków wraz z panią Magdą i panią Ireną zaśpiewali wspólnie z misiem pastorałkę "Nie płacz , nie płacz Jezu " i piosenkę" Mały Miś " Po dniu pełnym wrażeń, przyszedł czas na relaks, podczas którego dzieci wysłuchiwały bajek o choince i Bożym Narodzeniu.