Andrzejki 30.11.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia. Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu, a jedynie czasem refleksji, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

W naszym przedszkolu Andrzejki to czas zabawy i licznych wróżb, począwszy od lania wosku przez klucz, skończywszy na radosnych pląsach do dyskotekowej muzyki. Ekoludki obchodziły andrzejkowe święto 30 listopada tj. środa od godz. 9:00. Rodzice pomogli przy organizacji i przygotowali andrzejkowy poczęstunek. Dzień zaczął się w każdej grupie w rytmach szalonej zabawy. Następnie dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami wykonywały wróżby andrzejkowe. Wychowankowie dopilnowali, aby nauczycielki również wzięły udział w andrzejkowych zabawach i wspólnie spróbowali uchylić rąbka tajemnicy swojej przyszłości. Przedszkolaki z zamkniętymi oczami wybierali imiona swoich przyszłych partnerów życiowych kreśląc palcem po sercu pełnym różnych imion. Śmiechu było co nie miara! Wyścigi kapci również były atrakcyjną wróżbą w naszym przedszkolu, emocje niesamowite, bo przecież tak ważne dla każdego przedszkolaka było, aby to właśnie jego kapeć przekroczył próg. Ale to nie koniec atrakcji! Pod małymi kubeczkami również mogą kryć się tajniki naszej przyszłości. Sprawdziła to właśnie grupa 6-latków z panią Kasią. Ten błysk w oku dziecka, gdy dowiaduje się, że jego życie będzie pełne przygód i podróży jest bezcenny. Po licznych wróżbach i zabawach przyszedł czas na chwilę odpoczynku i refleksji nad swoimi wróżbami podczas poczęstunku.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i nasze Andrzejki również dobiegły końca, ale wróżby które zrobiliśmy i wspomnienia z tego dnia zostaną z nami przez cały rok. Dziękując za dobre wróżby, czekamy na kolejną tak wspaniałą zabawę w ekoludkowym gronie!