Doświadczenia z jajkiem

W tym roku szkolnym w grupie 5- latków realizowana jest innowacja pedagogiczna ,,Pięciolatki preferują zdrowe żywienie ''. Poprzez pogadankę, obserwację i własne działania dzieci mogły przekonać się o możliwościach jajek. Ekoludki porównywały jajka surowe i ugotowane, poznały różne rodzaje jajek, dowiedziały się , jakie jajka można kupić w sklepie i które są najlepsze: ekologiczne, z wolnego wybiegu, ściółkowe czy klatkowe. W ramach zagadnień dotyczących właściwości jajek dzieci wzięły również udział w zabawach badawczych. Obserwowały zachowanie się jajek surowych i ugotowanych, sprawdziły, co stało się z jajkiem po kąpieli w wodzie z octem, wyjaśniały dlaczego niektóre jajka toną, a inne nie, czy butelka wciągnie jajko do środka oraz próbowały zgnieść surowe jajko. Po zajęciach dzieci potrafiły odpowiedzieć na pytania: „ Czy jajko może być z gumy"?, „ Czy jajka tańczą"? „ Czy jajko utonie" ? „ Czy skorupka jajka jest krucha"? „ Czy jajko wpadnie do butelki"? W trakcie realizacji zadań z innowacji przedszkolaki samodzielnie i przy pomocy pań wykonywały potrawy z jajek, które potem spożywały. Dużą kreatywnością wykazały się podczas wykonywania „jajkowych stworków". Zaskoczone były sztywną i niewypadającą z miski pianą z białek oraz smacznym „ koglem- moglem". Ekoludki w ciekawy sposób zdobywają wiedzę i umiejętności.