CZAS DO PRZEDSZKOLA - DLACZEGO TUTAJ?

Oddział dla dzieci z Autyzmem „Misiaki" mieści się przy Przedszkolu Miejskim nr 3 "Ekoludki" ul. Niepodległości 19 w Kostrzynie nad Odrą. Do grupy przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 8 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Oddział „Misiaki" czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 14:00. W grupie może znajdować się maksymalnie czworo dzieci, więc nauczycielki mogą każdemu z nich poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi. Ze względu na specjalne potrzeby dzieci z autyzmem mają swoją własną salę, wyposażoną w sprzęt do nauki i zabawy.

Dzieci mają zajęcia, podczas których specjaliści kładą duży nacisk na indywidualne podejście do każdego dziecka. Zajęcia dostosowane są do wymagań, potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci. W pracy z dziećmi wykorzystujemy nowoczesne metody pracy, aby jak najlepiej wspierać rozwój każdego dziecka:
Program Aktywności Ch. Knilla, którego celem jest wzrost dziecięcej aktywności i orientacji w schemacie własnego ciała;
Metodę Dobrego Startu przygotowującą do nauki czytania i pisania;
Metodę Domana - nauka globalnego czytania;
Program Ruchu Rozwijającego W. Sherborne rozwijający poczucie własnej wartości, odpowiedzialności i wrażliwości;
Gimnastykę Mózgu P. Dennisona - ćwiczenia zwiększające możliwości intelektualne dziecka;
Metody alternatywnej komunikacji: PECS język obrazków i piktogramów;
Metoda Porannego kręgu - stymulacja polisensoryczna, czyli poznawanie przez patrzenie, słuchanie, dotykanie;
Metodą Integracji sensorycznej - pomaga dzieciom w odbiorze świata poprzez zmysł dotyku, ruchu, czucia ciała, słuchu, wzroku, węchu i smaku;
Zajęcia ruchowe - wspierające rozwój fizyczny;

Cały czas udoskonalamy metody naszej pracy, szukając najefektywniejszych form wspomagania rozwoju naszych dzieci. W naszym przedszkolu dzieci z autyzmem mają stały kontakt ze zdrowymi dziećmi. Dzieci biorą udział w organizowanych w przedszkolu zabawach integracyjnych, imprezach i uroczystościach przedszkolnych, muzycznych koncertach bajkowych, przedstawieniach teatralnych, spacerach i wycieczkach, itp. Pracujemy w oparciu o program wychowania przedszkolnego „W kręgu zabawy" Jadwigi Pytlarczyk oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne opracowane (IPET) dla każdego dziecka. W pracy uwzględniamy indywidualne potrzeby i możliwości każdego dziecka. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój funkcjonalnych umiejętności porozumiewania się i rozwój umiejętności społecznych. Kadra to nauczyciele z wykształceniem wyższym pedagogicznym, kwalifikacjami z zakresu oligofrenopedagogiki i Akademii Autyzmu. Oddział dla dzieci z autyzmem wspierają również doświadczeni specjaliści: logopeda, psycholog, pedagog oraz terapeuta integracji sensorycznej. Dzieci z oddziału „Misiaki" objęte są indywidualną terapią:
logopedyczną,
pedagogiczną,
psychologiczną,
integracji sensorycznej,
gimnastyką ruchową,
ogólnorozwojową i korekcyjną.
Współpracujemy z każdym rodzicem indywidualnie, doradzamy w trudnych sytuacjach oraz pomagamy w realizacji domowego programu terapii. Jesteśmy otwarci na pomysły i inicjatywę rodziców. Stwarzamy im możliwość uczestniczenia w zajęciach otwartych. Systematycznie współpracujemy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Kostrzynie nad Odrą oraz innymi placówkami wspierającymi rozwój dziecka i rodziny.