Morze i jego mieszkaniec

Witamy serdecznie!
.„Skarby znad morza" - zabawa dydaktyczna Rozpoznawanie przedmiotów znad morza, wnioskowanie o temacie, praca z mapą, oznaczenie niektórych miast wyrazami do czytania globalnego, porównywanie odległości za pomocą sznurka. Przynosimy przedmioty (lub ich zdjęcia) kojarzące się z morzem (muszla, piasek, bursztyn, rozgwiazda, widokówki, słomkowe kapelusze, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy, klapki, koło ratunkowe lub poduszki naramienne).
Pytania dla dziecka: Z jakim regionem Polski kojarzy ci się ten przedmiot?
Czy znasz jakieś polskie miejscowości leżące nad morzem?
Dziecko z pomocą Rodzica odnajduje na mapie Gdańsk, Gdynię, Łebę i Ustkę. Następnie sprawdzają za pomocą sznurka, do której miejscowości mają najbliżej z miejsca, w którym znajduje przedszkole, a do której najdalej. W tym celu porównuje długości sznurków. Uwrażliwiamy dziecko na konieczność smarowania się kremem z filtrem, noszenia nakrycia głowy, zabawy w wodzie w obecności dorosłych. Dziecko przypomina numer telefonu alarmowego - 112.

Zapraszamy do krótkiej wycieczki nad nasze morze Bałtyckie

Czas na pracę plastycznąCzy wypatrzyliście kiedyś nad morzem dziwną, „pływającą galaretkę"? Przezroczyste stworzenia, które wyglądają jak szklane talerzyki, to meduzy. Trudno uwierzyć, ale te delikatne zwierzęta są drapieżnikami.
Wiele gatunków meduz posiada silny jad wytwarzany przez parzydełka. Jad służy do obrony i do zdobywania pokarmu. Meduzy żywią się drobnymi, morskimi stworzeniami. Paraliżują ofiarę swoim jadem i kierują ją do otworu gębowego znajdującego się na spodzie ciała.
Meduzy żyją tylko kilka miesięcy i mogą mieć rozmiary od całkiem maleńkich do gigantycznych (osiągających 2 metry średnicy). Jak się domyślacie, meduzy nie mogą żyć bez wody.
Mieszkająca w naszym Morzu Bałtyckim chełbia modra nie zrobi Wam krzywdy, gdyż jej jad jest niegroźny dla człowieka. W ciepłych morzach i oceanach można jednak spotkać bardzo niebezpieczne meduzy, np. australijską „osę morską". Dotknięcie jej parzydełek może spowodować śmierć beztroskiego nurka lub pływaka.
MEDUZA"- PRACA PLASTYCZNA
Przygotuj: talerzyk papierowy lub kolorowy karton, dziurkacz, włóczkę. (Przewlekanie włóczki przez otwory to świetna okazja do ćwiczenia mięśni dłoni i sprawności palców)