Żyrafa fa fa

1. Zabawa dydaktyczna z elementami dramy „Jakie to zwierzę?".

Dziecko wybiera poznane zwierzątko i przedstawia je ruchem.

2. Zabawa artykulacyjna i logopedyczna „Nasz języczek w ZOO" - dziecko ćwiczy narząd mowy
WYCIECZKA DO ZOO

W niedzielę Kasia wybrała się do ZOO. Pojechała samochodem brum brum. Kupiła bilet wstępu, który pani skasowała (wysuwamy język do przodu i zamykamy buzię, górne zęby kasują bilet). Spacerowała od klatki do klatki, przyglądając się zwierzętom (język wędruje od jednego kącika warg do drugiego). W pierwszej klatce widziała małpy, które skakały po gałęziach (dotykamy czubkiem języka na przemian dolnych i górnych zębów) i zajadały banany (robimy małpkę: trzymamy się za uszy, wargi ściągamy do przodu, język wsuwamy pod górna wargę i ruszamy dolna szczęką). W drugiej klatce mieszkał wilk, był bardzo zły i warczał (rozciągamy wargi w uśmiechu, pokazujemy zęby i mówimy wrr..). Następnie Kasia zobaczyła słonia, który chwalił się swoją zwinna trąbą (wysuwamy język z buzi jak najdalej). Potem Kasia oglądała żyrafę i jej bardzo długą szyję (próbujemy sięgnąć językiem do nosa). Niedaleko było akwarium żółwia, któremu nigdzie się nie spieszyło. Bardzo wolno spacerował (wolno wysuwamy i chowamy język, nie opierając go o zęby). Obok było akwarium pełne pięknych ryb (układamy usta w rybi pyszczek). Kasia była już bardzo zmęczona, wróciła, więc do domu samochodem: brum brum. W domu czekała na nią niespodzianka pyszne lody, które zjadła (język naśladuje lizanie lodów). Lody były tak smakowite, że Kasia oblizała się (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).

Żyrafa Fa Fa

Słowa: Tadeusz Pabisiak/Agnieszka. Galica

1. Dziś zagadkę mam dla dzieci.
Posłuchajcie czy zgadniecie.
Szyję aż do nieba ma,
Małą główkę, różki dwa.

Ref.: To żyrafa fa fa fa fa, wysoka jest jak szafa
Żyrafa ra fa fa fa, żyrafa fa fa fa

2. Cała w plamki jest i łatki,
Zjada trawę, listki, kwiatki
Jak nazywa się ten zwierz?
Powiedz szybko jeśli wiesz!

Ref.: To żyrafa fa fa fa fa, wysoka jest jak szafa
Żyrafa ra fa fa fa, żyrafa fa fa fa