Żabka i bocian

Zapraszam dzieci do wysłuchania opowiadania pt. „Zielona żabka"  (B. Forma)

Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała w trawie i wciąż rozmyślała. Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak roślinki w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone! W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze: -Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają. Nagle biedronka się pojawiła.-Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.-Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni. Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.-Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami. We wszystkie strony zerka ciekawie.-Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała. Żabce serduszko mocno zabiło.-Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem -barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.

Rozmowa na temat treści opowiadania:

Dlaczego żabka była smutna?

Kogo żabka spotkała na łące?

Kto chciał ją zjeść?

Czy udało się bocianowi złapać żabkę?

Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?

Tak naprawdę bociany nie lubią jeść żab. Jedzą je w ostateczności, gdy wokół trudno o jakieś inne pożywienie. Natomiast chętnie spożywają owady, dżdżownice, cienkie węże, małe ryby i gryzonie.

Zabawa ruchowa z poduszkami "Żabka"

Zabawa ,,Podziel na sylaby''

Dziecko ma za zadanie podzielić poniższe wyrazy na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem poszczególnych sylab:

Ża-ba,     waż-ka,     tra-wa,     staw,     bo-cian,      mo-tyl,     łą-ka

Ćwiczenia logopedyczne języka

Żabka ma długi lepki język i łapie nim pokarm np. muchy. Żabka musi poćwiczyć język przed polowaniem, wystawia język najdalej jak się da, a później powoli go chowa. Z minuty na minutę ruch staje się coraz szybszy.

Żabka z papieru, która podskakuje

Chętne dzieci z pomocą Rodzica mogą wykonać taką skaczącą żabkę