Kiedy będę duży

Zapraszam dzieci do wysłuchania opowiadania pt. ,,Czy marzenia się spełniają?''

Czy marzenia się spełniają?

Kim zostanę jak będę już duży? - zastanawiał się Łukasz. Miał pięć lat i bardzo wiele planów. Codziennie przychodziły mu do głowy nowe pomysły. W poniedziałek chciał zostać strażakiem. Cały dzień bawił się czerwonym wozem strażackim. We wtorek chciał zostać policjantem. Biegał, ścigał złodziei i pilnował porządku. W środę chciał zostać lekarzem. Jeździł ciągle na sygnale, śpieszył się z chorym pacjentem do szpitala. W czwartek chciał zostać nauczycielem. Tłumaczył misiom, jak pisać literki i dodawać cyferki. W piątek chciał zostać pilotem. Startował, wyciągał wysoko rękę z samolotem i lądował. W sobotę chciał zostać mechanikiem. W małym warsztacie samochodom ciągle zmieniał koła. W niedzielę chciał zostać wynalazcą. Rysował dziwne maszyny, twierdził, że jak dorośnie to je wszystkie zbuduje.
W taki sposób tydzień minął. W następnym tygodniu nowe zawody Łukasza ciekawiły. Jednego dnia chciał domy budować, innego konie hodować, jeszcze innego w restauracji obiady gotować. Wszystkie zawody wydawały mu się ciekawe. Nie mógł zdecydować, który jest tym szczególnym, tym wybranym na poważnie. Mijał dzień za dniem, Łukasz stawał się coraz starszy, mimo to ciągle nie wiedział kim będzie, gdy dorośnie. Mam zostać stolarzem, piekarzem czy może marynarzem? Przecież równie dobrze zostać mogę aptekarzem, tancerzem albo tramwajarzem. Zawodów jest tak dużo na świecie. Może ktoś mi podpowie, na który mam się zdecydować. Łukasz postanowił więc spytać o radę tatę.
- Tato, kim mam zostać jak dorosnę?
- Ja ci proponuję byś został informatykiem, tak jak ja nim zostałem?
- Informatykiem? A czy to ciekawy zawód?
- Oczywiście, że ciekawy. Usprawnia nasze codzienne sprawy.
Łukasz bliski był decyzji, że zostanie informatykiem, już prawie postanowił, ale jeszcze mamę o radę spytał.
- Mamo, kim mam zostać jak dorosnę?
- Ja ci proponuję byś został dziennikarzem, tak jak ja nim zostałam?
- Dziennikarzem, a czy to ciekawy zawód?
- Oczywiście, że ciekawy. Zwłaszcza, gdy do opisania są jakieś trudne sprawy.
Wybrać zawód mamy czy taty, który lepszy, który ciekawszy? Nic nie pomogły rodziców rady. W tej sytuacji Łukaszowi nie pozostało nic innego, jak na najbliższe dwa lata, wybrać zawód przedszkolaka.

·         Kim Wy chcielibyście zostać w przyszłości i dlaczego?

Zastanówcie się-  jaki zawód w przyszłości chcielibyście wykonywać? Opowiedzcie o tym Rodzicom.

·         Czy wiesz jakie zawody wykonują Twoi Rodzice? Jeżeli nie to zapytajcie ich o to.

Czy znasz te zawody?

Patrząc na dołączone ilustracje spróbujcie powiedzieć jaki zawód wykonuje dana osoba i czym się zajmuje.

zawody 1

zawody 2

zawody 3

Po południu możecie także obejrzeć bajkę lub wysłuchać piosenkę o zawodach.

Lekarz, sprzedawca czy informatyk ? - Praca ludzi w różnych zawodach

ZAWODY - Piosenki Wujka Ogórka

A wieczorem przed snem proponuję relaksację z recytacją wiersza „Co robią różni ludzie?"

Rodzic na plecach dziecka wykonuje różne ruchy odpowiednio do treści wierszyka.

Stolarz młotkiem stuka   (stukanie jedną lub dwiema rękami zaciśniętymi w pięść)

Lekarz w plecy puka   (delikatne pukanie palcami)

Kucharz w garnku miesza   (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią)

Praczka pranie wiesza   (delikatne szczypanie)

Rolnik grabi siano   („grabienie" palcami obu rąk z góry na dół)

Muzyk gra co rano   (naśladowanie ruchów pianisty)

I ja też pracuję   (wskazywanie na siebie)

Obrazek maluję   (dowolne kreślenie palcami na plecach partnera).