Kółka zainteresowań

W roku szkolnym 2023/2024 organizowane są zajęcia rozwijające zainteresowania przedszkolaków. Zajęcia odbywają się we wszystkich grupach wiekowych. W zabawach biorą udział zarówno te dzieci, które zostały zakwalifikowane do kółek po przeprowadzonych obserwacjach i diagnozach, a także te, które w danym momencie wykazują zainteresowanie zabawami czy zadaniami organizowanymi przez n-la. W bieżącym roku szkolnym w przedszkolu będą funkcjonować niniejsze kółka zainteresowań:

• Kółko plastyczne „Kolorowe kredki".
  • Kółko rozwijające wyobraźnię "Mistrzowie historyjek"
  • Kółko sportowe "Mali sportowcy".

Kółko plastyczne "Kolorowe kredki"

Nauczyciel prowadzący: mgr Karina Kubiak

Głównym celem wychowania dziecka w wieku przedszkolnym jest kształtowanie jego osobowości. Powinno się ono dokonywać i przejawiać we wszelkich możliwych formach aktywności. Wtedy właśnie uzewnętrzniają się jego emocje, przeżycia, nie do końca sformułowane i nazwane myśli, nie wypowiedziane słowa. Poprzez działanie dziecko wyraża siebie; jest to niezwykle ważny i „drogocenny moment" informacji o nim samym, z którego każdy nauczyciel powinien korzystać jak najczęściej. Jedną z najprzyjemniejszych i najchętniej podejmowanych form aktywności jest działalność plastyczna. Pozostawia ona na długo efekt działania w postaci obrazu, rzeźby, czegoś, co widać, można dotknąć, pokazać lub komuś podarować. Aby zajęcia plastyczne spełniały swoją rolę niezbędne jest zapewnienie dziecku atmosfery ciepła i życzliwej aprobaty, całkowicie wykluczającej pośpiech, zniecierpliwienie, złośliwą krytykę i sugestywność a zapewniającej spokój i poczucie wolności.

Cele główne:
• pobudzanie i rozwijanie umiejętności wypowiadania osobistego stosunku do rzeczywistości
• kształtowanie twórczej osobowości wrażliwego odbiorcy dzieła sztuki
• rozwijanie wyobraźni, zainteresowań i uzdolnień plastycznych
• rozwijanie poczucia własnej wartości i wiary we własne siły.

Cele szczegółowe:
• rozwijanie wyobraźni przestrzennej i ekspresji twórczej
• wyrażanie własnych obserwacji i doświadczeń w formie plastycznej
• gromadzenie doświadczeń przez wykonywanie prac z zastosowaniem różnych technik
• rozwijanie poczucia estetyki
• doskonalenie sprawności manualnej
• nazywanie podstawowych materiałów plastycznych
• bezpieczne posługiwanie się narzędziami i przyborami
• malowanie i rysowanie na różnego rodzaju powierzchniach
• uwrażliwianie na piękno otoczenia
• w zakresie wiadomości dotyczących środków wyrazu: nazywanie podstawowych barw, tworzenie barw pochodnych, rozróżnianie ich na ciepłe i zimne, tworzenie waloru barw.

Kółko rozwijające wyobraźnię "Mistrzowie historyjek"

Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Malaika

Rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia kreatywnego i przyczynowo-skutkowego. Na koło uczęszczają dzieci z grupy 4,5,6 latków. Cykl zajęć rozbudzających kreatywność i myślenie przyczynowo - skutkowe. Udział w zajęciach pozwala dzieciom rozbudzić wyobraźnie, wyciągać wnioski, kształtować spostrzegawczość. Są to zajęcia, których zadaniem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dziecko uczestnicząc w zajęciach ma okazję do przeżycia ekscytującej zabawy pełnej przygód. Zajęcia uczą kreatywnego, krytycznego, nieszablonowego myślenia. Pozwalają dziecku na oryginalność, wyobraźnię, fantazję, na błądzenie w poszukiwaniach różnych rozwiązań. Uczestnictwo w tym kole pozytywnie wpływa na rozwój osobowości, samoocenę dziecka, wyzwala także pozytywne emocje. Zajęcia te umożliwiają udział w różnorodnych ćwiczeniach, działaniach, rozwijają nie tylko inwencję twórczą, kreatywność, zdolności motoryczne ale także budują relację z estetyką.

Cele ogólne:
- Rozwijanie spostrzegawczości i umiejętności interpretowania zdarzeń przedstawionych na obrazkach,
- Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów,
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat i próby układania zakończenia historyjki i jej tytułu.

Cele szczegółowe:
- rozpoznawanie dźwięków z otoczenia: odgłosy wydawane przez różne pojazdy,
- kojarzenie logiczne faktóe przedstawionych na obrazkach,
- wypowiadanie się wg kolejności na określony temat,
- tworzenie własne zakończenia i tytułu historyjki- rozwijanie wyobraźni,
- wiązanie przyczyny i skutku wg chronologii zdarzeń,
- samodzielne układanie krótkiej historyjki złożonej z 3 obrazków,
- pokolorowanie obrazka zgodnie z poleceniem nauczycielki,
- reagowanie ruchem na umówiony sygnał.

Kółko sportowe "Mali sportowcy".

Nauczyciel prowadzący: mgr Kasia Marczewska

Okres przedszkolny to czas, w jakim dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, czuje potrzebę poznawania.
Proces uczenia się małego dziecka polega na dążeniu do wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Ruch jest przejawem życia,
towarzyszy człowiekowi od chwili narodzin. Jest czynnikiem kształtującym organizm człowieka i jego funkcje.
Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna u dzieci, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, wzmacniania i doskonalenia.
Wiek przedszkolny nazywany jest złotym wiekiem motoryczności.

Cele ogólne:

- nabywanie ogólnej sprawności i zwinności.

Cele szczegółowe:

- rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe,

- wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas pokonywania coraz trudniejszych zadań ruchowych.