Aktualności 2017/2018

 • Zbiórka baterii

  Zbiórka baterii dobiegła końca! Ekoludki chętnie biorą udział w różnych akcjach zaczynając od charytatywnych, a kończąc na ekologicznych. Cały rok (wzieliśmy udział w II edycji) dzielnie i wytrwale zbieraliśmy zużyte baterie. Każda grupa zaangażowała się w miarę możliwości, a dochód uzyskany ze zbiórki mogła przekazać na rzecz grupy. Akcja dobiegła końca! W maju zakończyliśmy zbiórkę i oddaliśmy nasze baterie do firmy INNEKO w Gorzowie Wielkopolskim. Przez rok zebraliśmy 475 kg. Dzieci z grupy 6 latków wykazały się największą determinacją i uzbierała sama, aż 440 kg. Największe podziękowania kierujemy w stronę pani Magdaleny Hajer (mamie Antka z grupy 6 latków) oraz panu Lucjuszowi Słotosch (tacie Oli ) za ogromne wsparcie i dostarczenie do przedszkola ogromnej ilości zużytych baterii. Zaangażowanie pani Magdy i pana Lucjusza przyczyniło się do świetnego wyniku jaki otrzymaliśmy. Serdeczne podziękowania kierujemy również do koordynatora akcji Magdaleny Jarek - Rogowskiej, za zaangażowanie i stworzenie możliwości uczestnictwa w niniejszej akcji. Grupa 6 latków w ramach pieniędzy uzyskanych ze zbiórki baterii dostała słodkie upominki oraz spędziła Miło czas podczas słonecznego, gorącego dnia w „Kinie za rogiem „. Podczas Dnia mamy najwięksi zbieracze(Ola,Kuba,Olaf i Antek) otrzymali dyplomy drobne upominki. ".Pieniądze leżą na ziemi, tylko trzeba się po nie schylić...My tak zrobiliśmy!


  więcej...
 • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  Z okazji pożegnania kolejnego roku szkolnego kółka zainteresowań podsumowały swoją działalność w bieżącym roku. Dzieci otrzymały dyplomy i przygotowały dla nas wystawę plastyczną oraz występ muzyczny. Dzieci należące do kółka matematycznego zakończyły swoje zmagania z liczbami i figurami, za swój wysiłek i ciężką pracę otrzymały dyplomy. Dzieci należące do kółka „Małego odkrywcy" przeprowadziły ostatnie w tym roku doświadczenie, jednak pomimo nadchodzących wakacji nie zaprzestaną być ciekawymi świata odkrywcami. Świat stoi przed nimi otworem, a na każdym roku czai się nowa rzeczy do odkrycia i nowa wiedza do zdobycia. Dzieci otrzymały na płytach CD prezentację multimedialną, na której udokumentowane zostały zmagania dzieci. Nasi mali artyści z kółka „Mały Picasso" przygotowali ostatnia w tym roku wystawę prac, która pięknie udekorowała przedszkolny hol. Kółko muzyczne „Ekoludkowe nutki" na podsumowanie swoich muzycznych i tanecznych działań przygotowało występ, w którym dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne oraz taneczne. Wszyscy oczarowani występem ze wzruszeniem pożegnali bieżący rok szkolny i przygotowali się na przywitanie wakacji. 


  więcej...
 • Spotkanie z informatykiem

   

  20 czerwca dzieci miały okazję poznać kolejny ciekawy zawód jakim jest informatyk. Dzieci wspólnie z panem odpowiedziały na 3 pytania, które pomogły zdobyć wiedzę o popularnym zawodzie informatyka. Pan Grzegorz zapoznał dzieci z ciekawostkami czekającymi na nas w przyszłości. Odtworzył ciekawe filmy i zaprezentował fotografie przedstawiające sprzęty dawniej i dziś. Pokazał sprzęty funkcjonujące w dużych korporacjach oraz takie, których używa każdy z nas w zaciszu domowym. Dziękujemy za poświęcony czas i cenną dawkę wiedzy o jednym z najbardziej popularnych zawodów w dzisiejszych czasach. 


   


  więcej...
 • Pożegnanie Przedszkola

  Ostatni tydzień czerwca miał szczególne znaczenie dla nas wszystkich. To nie tylko czas przygotowań do bezpiecznych wakacji, ale także dla niektórych Ekoludków to czas pożegnania z przedszkolem i ukochanymi paniami. Czas pędzi nieubłaganie...rok, dwa, a nawet cztery lata potrafią minąć niczym z bicza trzask. 18 i 19 czerwca pożegnaliśmy starszaki, które od września odchodzą do szkół. Dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały z tej okazji program artystyczny bogaty w tańce, piosenki i chwytające za serce wiersze. Przyszli uczniowie pożegnali swoich młodszych kolegów i koleżanki oraz pracowników przedszkola. Nie sposób było stać obojętnie i powstrzymać łzy kręcące się w oku. Pamiętamy jakby to było wczoraj! Pierwsze występy w maluchach, pierwsze małe sukcesy, wspólne zabawy, doświadczenia, imprezy i uroczystości przedszkolne, pierwsze niepowodzenia, ale także przezwyciężone trudności. Nadszedł moment, w którym maluszki osiągnęły dojrzałość szkolną i opuszczą mury naszego przedszkola, aby zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i osiągać nowe cele. Życzymy Wam wszystkim drogie dzieci bezpiecznych wakacji i samych sukcesów na dalszej drodze życia! 


  więcej...
 • Prezentacja kwiatów hodowlanych

  Maj i czerwiec to czas kiedy najpiękniej rozkwitają kwiaty. Dzieci z grupy 3 i 3-4 latków zorganizowały dla wszystkich dzieci prezentacje kwiatów ze swojej hodowli kwiatów doniczkowych. Dzieci z grupy 3-4 latków przygotowały także prezentację multimedialną, podczas której dzieci odgadywały poznane już kwiaty kwitnące. Dzieci pojedynczo prezentowały kwiaty i opowiadały o nich ciekawostki. Na koniec prezentacji odtworzony został film, na którym w przyspieszeniu dzieci mogły zaobserwować wzrastanie, rozkwitanie oraz przekwitanie kwiatów kwitnących. Dzieci z grupy 3-latków również przygotowały dla wszystkich atrakcję w postaci doświadczenia, które pokazało jak zanieczyszczone jest powietrze wokół nas. Rośliny, które hodowały 3 latki pełnią funkcję filtra powietrza i za pomocą dużej powierzchni liści pochłaniają z niego wszystkie toksyny w najbliższym otoczeniu. Kolejna dawka cennej wiedzy o roślinach sprawiła, że wiemy o przyrodzie co raz więcej, dzięki czemu możemy lepiej ją rozumieć i o nią dbać. Innowacja pedagogiczna „Bliżej Przyrody" realizowana w roku szkolnym 2017/2018 przyczyniła się do pogłębienia wiedzy o różnych gatunkach kwiatów hodowlanych. 


  więcej...
 • Dzień dziecka

  „Wszystkie dzieci nasze są..." i wszystkie w tym jednym dniu mają swoje święto. W naszym przedszkolu Dzień Dziecka obchodziliśmy 30 maja. Dzieci w tym dniu przebrały się za przeróżne owady. Dzięki rodzicom i ich zaangażowaniu wszyscy wyglądali fantastycznie. Od progu witała wszystkich wesoła dziecięca muzyka, która była zapowiedzią dnia pełnego wrażeń. Zaraz po śniadaniu na placu przedszkolnym pani Dyrektor oraz pani Magdalena Jarek - Rogowska, uroczyście rozpoczęły Bal Owada. Dzieci pląsały radośnie w rytm wesołej muzyki. Podczas balu zmierzyły się z różnymi tanecznymi wyzwaniami, ale świetnie sobie z tym poradziły! Po balu przyszedł czas na prawdziwe szaleństwo. Ekoludkowe owady miały okazję brać udział w zabawach z klaunem, rysowały kredą na chodniku czy bawiły się swobodnie na placu stworzonym specjalnie z tej okazji. Największą atrakcją okazały się zamki dmuchane, które pochłonęły uwagę wszystkich dzieci. Na tarasie przedszkola, każdy mały owad mógł zamienić się w prawdziwego artystę i namalować dzieło sztuki, które jeszcze tego samego dnia udekorowało wnętrze naszego przedszkola. Na koniec dzieci otrzymały balonowe rozmaitości, które przygotował klaun. Cieszymy się, że kolejny raz udało nam się sprawić, że na twarzach dzieci zagościł uśmiech. Wszystkim dzieciom życzymy samych radosnych dni pełnych zabawy i śmiechu! 

  W Ekoludkach Dzień Dziecka trwa dłużej niż tylko jeden dzień, z tej okazji 5 maja zorganizowano "Dzień Otwarty gabinetu logopedyczno - terapeutycznego". Tego dnia w przygotowanych zabawach edukacyjnych mogły uczestniczyć wszystkie chętne przedszkolaki z grup 3-4 latków, 4 - latków oraz 5 - latków. Chętnych dzieci było wiele, co motywuje do kolejnych spotkań z przedszkolakami.  


  więcej...
 • Dzień mamy

  Dzień mamy w naszym przedszkolu był dniem rodzinnym, pełnym radości i miłości. Każda grupa przygotowała dla specjalnych gości piękne przedstawienia, własnoręcznie wykonane upominki oraz niespodzianki. Dzieci wraz z paniami przygotowały także słodki poczęstunek oraz moc atrakcji. Dzieci z każdej grupy przygotowały piękne przedstawienia pełne wzruszających wierszyków i piosenek. Na koniec każdego programu czekały na rodziców samodzielnie wykonane przez dzieci upominki oraz mnóstwo całusów i uścisków pełnych miłości. W związku z realizacją innowacji pedagogicznej „Bliżej przyrody", na rodziców czekały ekologiczne niespodzianki w postaci zabaw, quizów i pokazów mody. Rodzice dzielnie odpowiadali na pytania i wykazali się dużą wiedzą na temat ekologii, ale także sprawdzili się w roli projektantów mody ekologicznej. Z resztek papieru, plastikowych kubków i gazet stworzyli stroje na miarę pokazu mody prosto z Mediolanu. Mnóstwo zabawy i poczucie humoru wprawiły wszystkich w świetne nastroje. Dzień Mamy i Taty zaliczamy do jednych z najpiękniejszych i wzruszających chwil w przedszkolnych murach. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i zaangażowanie. Życzymy, aby każdy dzień był wyjątkowy! 


  więcej...
 • Bezpieczne wakacje nad wodą

  Do wakacji jeszcze daleko, ale w naszym przedszkolu już w maju przypominamy o zasadach bezpiecznej zabawy podczas wakacji. Ciekawy, profilaktyczny program podczas, którego dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznych wakacji był przedstawiony w formie profilaktyki. Ekoludki wiedzą, że bezpieczeństwo jest bardzo istotne, a zwłaszcza podczas zabawy zarówno w przedszkolu, domu jak i podczas wakacji. Dziękujemy za ciekawe konkursy, filmy i inscenizacje, które pomogły w jasny sposób zrozumieć istotne kwestie bezpieczeństwa. 


  więcej...
 • Święto Flagi w Ekoludkach

  W dniu Święta Flagi, hol naszego przedszkola mienił się polskimi barwami. Na wystawie zawisły wykonane przez dzieci flagi w naszych ojczystych barwach. Prace plastyczne były wykonane staranie i estetycznie, przy pomocy różnych materiałów oraz wykorzystując różne techniki plastyczne. 


  więcej...
 • Odwiedziny w Środowiskowym Domu Samopomocy

  17 maja Ekoludki uczestniczyły w spektaklu promującym zdrowy tryb życia zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy. O zdrowiu warto pamiętać i warto o nie dbać - takie przesłanie miało krótkie przedstawienie wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy. Dziękujemy za przypomnienie podstawowych zasad zdrowego trybu życia oraz miło wspólnie spędzony czas. 


  więcej...
 • Poznajemy ciekawe zawody - strażak!

  Maj to miesiąc poznawania ciekawych zawodów! 15 maja, przedszkolaki po raz kolejny miały przyjemność gościć w naszych skromnych progach strażaków. Dzieci miały okazję poznać specyfikę jednego z bardziej niebezpiecznych zawodów. Poznały wyposażenie sprzętu oraz ubioru strażaka podczas różnego rodzaju akcji. Wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania podczas wybuchu pożaru oraz profilaktycznie wspomnieliśmy o numerach alarmowych. 16 maja starszaki udały się na wycieczkę do Jednostki Straży Pożarnej, gdzie miały okazję zapoznać się z miejscem pracy strażaków. Dziękujemy za cenną wiedzę, ciekawą prezentację oraz poświęcony czas!


  więcej...
 • Wycieczka do Szkoły Podstawowej nr 2

  Dnia 9 maja dzieci z grupy 6 latków udały się w ramach współpracy ze szkołą, na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 2. Przedszkolaki po raz pierwszy uczestniczyły w lekcji języka polskiego u Pani Beaty Nowald. Dzieci miały okazję zwiedzić budynek szkoły, zapoznać się z rozkładem najważniejszych pomieszczeń oraz z wyglądem klasy. Dzieci z klasy pierwszej bardzo ciepło przyjęły nasze dzieci i dzielnie pomagały wykonywaniu zadań. Dziękujemy Pani Beacie za współpracę i wspólną pierwszą, szkolną zabawę! 


  więcej...
 • Spotkanie z muzyką „Przygody myszki tralaliszki

  Dnia 9 maja, w naszym przedszkolu miało miejsce kolejne spotkanie z muzyką. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym muzycznym przedstawieniu dotyczącym przygód Myszki - Tralaliszki. Niesamowita atmosfera sprawiła, że na moment przenieśliśmy się w muzyczny świat. Aktorzy i muzycy rozbawili publiczność do łez. Dziękujemy za wspaniały koncert i czekamy na kolejne!


  więcej...
 • Poznajemy ciekawe zawody - marynarz!

  Dnia 8 maja nasze Przedszkole odwiedził marynarz Pan Jarosław Marczewski. Dzieci miały możliwość poznać specyfikę tego zawodu oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących pracy na statku. Pan Jarek przygotował dla dzieci ciekawą prezentację, bogatą w różne rodzaje fotografii przestawiające zarówno pracę na statku, jak i niebezpieczeństwa czyhające na marynarzy. Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu, mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda dzień z życia marynarza, gdzie śpi, czy spożywa posiłki. Dziękujemy za poświęcony czas i ciekawe opowieści o życiu na statku. 


  więcej...
 • Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

  Słuch to jeden z pięciu zmysłów umożliwiający nam kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i odbieranie sygnałów jakie do nas kieruje. Jako jedyny jest aktywny całą dobę - nawet kiedy śpimy, często jako pierwszy ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, jest nośnikiem miłych wspomnień gdy w ucho ,,wpada" ulubiona piosenka, czy głos ukochanej osoby. Słuch wbrew pozorom jest bardzo wrażliwym zmysłem, dlatego też powinniśmy o niego dbać. Dnia 25 kwietnia w naszym przedszkolu, obchodziliśmy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W tym dniu wszyscy starali się mówić umiarkowanym głosem, a dzieci uczestniczyły w zabawach wyciszających i relaksacyjnych. Pamiętajmy, że o zmysły trzeba dbać, ponieważ to dzięki nim poznajemy świat. Ekoludki już o tym wiedzą, nie zapomnij i Ty!  


  więcej...
 • Kółko plastyczne "Mały Picasso"

  Dzieci z kółka plastycznego kolejny raz nas zadziwiły. Pod czujnym okiem Pani Magdaleny Jarek - Rogowskiej powstają piękne pracę plastyczne. Na zdjęciach mozna zobaczyć ogrom pracy jaki dziewczynki włożyły w obie pracę. Tym razem uczestniczki kółka plastycznego stworzyły „Kwitnące drzewko" oraz "Wiosenne motylki" . Do wykonania tych pracy wykorzystały różne materiały - efekt jest piorunujący! 


  więcej...
 • Wycieczka do zakładu pracy Hanke Tissue

  Tydzień pełen wrażeń! Druga wycieczka odbyła się do zakładu pracy Hanke Tissue. Firma Hanke Tissue Sp. z o.o. to ceniony i renomowany na polskim rynku producent wysokiej jakości zarówno chusteczek higienicznych, delikatnych papierów toaletowych i wytrzymałych ręczników papierowych, jak i stylowych serwetek gładkich oraz z zadrukowanych. Ekoludki miały okazję zwiedzić zakład produkcyjny i dowiedzieć się jak powstaje papier oraz chusteczki higieniczne niezbędne do codziennego użytku. Dziękujemy za dzień pełen wrażeń , podarunki oraz cenną wiedzę! 


  więcej...
 • Wycieczka do lasu

  24 kwietnia dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 „Ekoludki" miały okazję uczestniczyć w wycieczce do lasu. Przedszkolaki podczas tej wyprawy miały okazję samodzielnie posadzić sadzonki sosny oraz dowiedziały się jak należy dbać o drzewa. Dzięki zaangażowaniu zaprzyjaźnionego leśniczego Pana Bartka, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących sadzenia drzew oraz poznały tajemnice, które skrywa las. Po wspólnej ciężkiej pracy, wszyscy udali się na wyczekany poczęstunek. Żar ogniska i zapach pieczonej kiełbaski unosił się w okolicy Rapaczówki. Jednak to nie był jeszcze koniec atrakcji, które przygotowało dla nas leśnictwo z Kostrzyna. Dzieci oglądały maszyny, które niezbędne są do pracy w lesie oraz poznały ich zastosowanie. Na pożegnanie odśpiewały hymn przedszkola oraz wręczyły laurki w podziękowaniu za wycieczkę pełną atrakcji i wspaniałą atmosferę. Dzieci rozentuzjazmowane wróciły do przedszkola, opowiadając co wydarzyło się na wycieczce. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie oraz zdobyte cenne umiejętności! 


  więcej...
 • Dzień Ziemi

  Dnia 20 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się ważne wydarzenie dla wszystkich Ekoludków - Dzień Ziemi! Przez cały tydzień nauczycielki zapoznawały dzieci z kompleksową tematyką tygodnia związaną z Ekologią. Dzieci zgłębiały tajniki działań pro-ekologicznych. W ramach kompleksowej tematyki tygodnia w grupach 5 i 6 latków odbyły się również zajęcia logopedyczne poprowadzone przez panią Justynę Sierpińską. Ostatniego dnia, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Ziemia. W przedszkolu wybrzmiał hymn naszej placówki, następnie dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, w którym śpiewano piosenki i recytowano wiersze o przyrodzie. Na koniec programu dzieci wzięły udział w małym quizie „Co to jest za drzewo?", w którym po fotografii musiały rozpoznać drzewa z naszego przedszkolnego placu oraz z okolicy przedszkola. Ekoludki świetnie poradziły sobie z zadaniem! Kolejnym punktem programu był uroczysty „Zielony pochód" - dzieci przebrane na zielono z tabliczkami „Szanuj zieleń!" przemierzyły ulice w pobliżu przedszkola, skandując hasła „Dzień Ziemi!" oraz śpiewając hymn przedszkola. „Niech się lasy zielenią, niech śmieci zniknie ślad, posprzątajmy Ziemię, posprzątajmy Świat" - słowa te słychać było w tym dniu nie tylko w murach przedszkola, ale także na ulicach przypominając wszystkim o ważnym dniu - Dniu Ziemi, naszej Planety! Po uroczystym pochodzie, każda z grup udała się do swoich stanowisk i posadziła w skrzyniach i donicach bratki w ramach „akcji bratek" wynikającej z innowacji pedagogicznej „Bliżej Przyrody". Kolorowe donice i skrzynie pięknie zdobią taras naszego przedszkola, a na terenie placu posadzone zostały brzozy, które za jakiś czas będą tworzyły piękny zagajnik, będący źródłem dobrej energii i schronienia przed słońcem. Te przyrodnicze podarki Ekoludki otrzymały od zaprzyjaźnionego leśniczego Pana Bartłomieja Barana, Nadleśnictwo Dębno, Leśnictwo Kostrzyn nad Odrą. W pojedynkę możemy dużo, ale pamiętajmy, że łącząc się, razem możemy więcej! 


  więcej...
 • Bezpieczeństwo na drodze!

  Kwiecień w naszym przedszkolu to czas profilaktyki. Przedszkolaki przez cały miesiąc poznają zasady zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia, ale także utrwalają zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach o bezpieczeństwie na drodze, brały udział w konkursach i zabawach, a takżę oglądały filmy edukacyjne. Teraz każdy Ekoludek będzie znał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, uczestniczac w ruchu drogowym.


  więcej...
 • Koncert muzyczny pt. "Morskie opowieści"

  11 kwietnia w naszym przedszkolu po raz kolejny miało miejsce spotkanie z muzyką - Koncert muzyczny pt. „Morskie opowieści". Przedszkolaki na krótką chwilę przeniosły się do muzycznej krainy, w której poznały nowe instrumenty i ich brzmienie. Dzieci były zafascynowane ciekawą opowieścią i dźwiękami usłyszanymi podczas koncertu. Dziękujemy za moc wrażeń i świetną zabawę!


  więcej...
 • Spotkanie z pielęgniarką

  12 kwietnia nasze przedszkole odwiedziła pielęgniarka, Pani Dagmara z pobliskiej przychodni „Kolejarz". Dzieci miały okazję poznać specyfikę zawodu pielęgniarki oraz dowiedzieć się wielu ciekawych, nowych rzeczy o zdrowym trybie życia. Przedszkolaki przypomniały sobie wspólnie z Panią Dagmara, co należy robić, aby dbać o zdrowie własne i innych. Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i przekazaną cenną wiedzę. Czekamy na kolejne spotkania! 


  więcej...
 • Łamańce językowe w przedszkolu – logopedyczny konkurs recytatorski

  „I gazeciarz - tralaleciarz i sklepikarz - tralalikarz" i chrząszcz, który brzmi w trzcinie byli bohaterami wierszy na logopedycznym konkursie recytatorskim. W Przedszkolu Miejskim nr 11 z łamańcami radziły sobie dzieci z 25 innych gorzowskich i okolicznych przedszkoli. Nasze Przedszkole reprezentował Olaf z grupy 6 latków z wierszem „Stefek Burczymucha", którego przygotowała Pani Magdalena Jarek - Rogowska oraz Pani Justyna Sierpińska - logopeda przedszkolny. Gratulujemy Olafowi cennych doświadczeń i pierwszych osiągnieć recytatorskich. 


  więcej...
 • Dbamy o zdrowie!

  W ramach kompleksowej tematyki o zdrowiu grupa 6 latków udała się na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego „Estedent", natomiast 6 latki i 3-4 latki odwiedziły przychodnię lekarza rodzinnego „Kolejarz", podczas której dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy pielęgniarki i lekarza. Tego samego dnia odwiedziliśmy również aptekę „Eskulap", w której dowiedzieliśmy się co należy robić z przeterminowanymi lekami, oraz zgłębiliśmy tajniki wiedzy o pracy farmaceuty. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2, dzieci z grupy 6 latków udały się na wycieczkę do pielęgniarki szkolnej. Podczas tych odwiedzin przedszkolaki zwiedziły gabinet medyczny oraz poznały jego wyposażenie. Dziękujemy serdecznie za współpracę i poświęcony czas.  Ekoludki wiedzą jak dbać o zdrowie! 


  więcej...
 • Kreatywne działania!

  Każde dziecko powinno rozwijać swoje zainteresowania w miarę swoich potrzeb. Ekoludki od listopada mają taką możliwość podczas kółek zainteresowań. Dzieci podczas tych zajęć odkrywają swoje umiejętności i zdolności. Kółko plastyczne „Mały Picasso" prowadzone przez panią Magdę zadziwia wszystkich niesamowitymi pomysłami. Pracę dzieci systematycznie  można podziwiać w holu przedszkola. Święta Wielkanocne już za nami, ale mimo to warto wspomnieć o wykonaniu przez dzieci pracy plastyczno-technicznej - torebki „Zajączek Wielkanocny". 


  więcej...
 • Powitanie Wiosny!

  21 marca zgodnie z przedszkolną tradycją, Ekoludki uczestniczyły w Wiosennym korowodzie w pobliżu naszego przedszkola. Na przedzie dumnie kroczyły 6-latki, trzymając Marzannę i skandując hasła na powitanie wiosny. Po obwieszczeniu wszystkim wszem i wobec, że żegnamy Panią Zimę, zebraliśmy się na placu przedszkolnym, aby przywitać Panią Wiosnę. Każda grupa zaprezentowała godnie ekologiczne Panie Wiosenki, które powstały dzięki kreatywności pań i dzieci. Na koniec wszystkie grupy udały się do wyznaczonych miejsc i zasadziły na placu przedszkolnym drzewa i krzewy owocowe. Dzieci kolejny raz miały okazję zgłębić tajniki ogrodnictwa, a także zdobyć cenne umiejętności i wiedzę. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna nas usłyszała i wkrótce zagości u nas na dobre;)


  więcej...
 • Konkurs rodzinny "Poidełka dla ptaków"

  Konkurs zakończony! Wszystkim dzieciom oraz rodzicom gratulujemy kreatywności i niezliczonych pomysłów. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że już tyle konkursów za nami, a jednak nadal cieszą się one powodzeniem. W niniejszym konkursie na poidełka dla ptaków wzięło udział prawie czterdziestu przedszkolaków. Przepiękne i ciekawe prace zaprezentowane zostały w holu, dzięki czemu każdy kto odwiedzał nasze przedszkole mógł podziwiać pracę dzieci i ich rodziców. Dzieci otrzymały nagrody za zaangażowanie, które wręczyła Pani Dyrektor wraz z nauczycielkami grup. Wkrótce prace dzieci będzie można także podziwiać na placu przedszkolnym. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, gratulujemy pomysłów i zachęcamy wszystkie dzieci oraz rodziców do brania udziału w kolejnych rodzinnych konkursach.


  więcej...
 • Akcja "Zanim wyrzucisz zgnieć"

  Dzieci z grupy 6 latków w ramach akcji społecznej „Zanim wyrzucisz - zgnieć" - brały udział w ćwiczeniach gimnastycznych oraz zabawach bieżnych, podczas których używały butelek plastikowych. Starszaki doskonale wiedzą, że zanim wyrzuci się butelkę do kosza należy ją zgnieść, a nakrętkę wyrzucić do specjalnego pojemnika. Po zajęciach dzieci wraz z nauczycielką wrzuciły butelki do odpowiedniego IGLO na placu przedszkolnym, a zgromadzone nakrętki wrzuciły do odpowiedniego pojemnika w holu przedszkola. 


  więcej...
 • Wycieczka do kina "Kino Za Rogiem"

  16 marca dzieci z grupy 3-4 latków i 5 latków udały się na wycieczkę do kostrzyńskiego kina „Kino za rogiem", aby umilić sobie czas w ten wietrzny i zimny dzień. Dzieci rozsiadły się w wygodnych czerwonych fotelach i oglądały bajki takie jak: „Bolek i Lolek", Miś Kudłatek", czy „Koziołek Matołek". Można powiedzieć, że na chwilę przenieśliśmy się w czasie sięgając do klasyki filmów animowanych. Przedpołudnie spędziliśmy w miłej i radosnej atmosferze , poznając specyfikę kina oraz zasady panujące w sali kinowej. Przejęte i zadowolone dzieci wróciły wraz ze swoimi paniami do przedszkola, zachowując oczywiście bilety. 


  więcej...
 • Wycieczka do Biblioteki Miejskiej "Krasnal"

  15 marca grupy 5 i 6 latków udały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej „Krasnal". Celem wycieczki były zajęcia z robotyki, podczas których dzieci dowiedziały się jak się projektuje oraz tworzy od podstaw roboty. Dzieci miały okazję doświadczyć świetnej zabawy z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Przed dziećmi otwierają się nowe możliwości dzięki właśnie takim zajęciom oraz interesującemu spojrzeniu na edukację poprzez zabawę z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Dzięki przygodzie z robotyką dzieci mają szansę rozwijać cechy takie jak: wyobraźnia, kreatywność, umiejętność komunikacji i pracy w zespole, myślenie logiczno-analityczne. Świetny sposób na spędzanie wolnego czasu! Ponadto dzieci w grupie 6 latków przez cały tydzień poznawały świat bajek oraz dzieliły się swoimi ulubionymi bajkami z innymi dziećmi. Po zajęciach z robotyki, pracownicy biblioteki oprowadzili dzieci po obiekcie, zapoznając ich z systemem archiwizacji i przechowywania książek. Dzieci udały się również do działu z bajkami i baśniami, gdzie mogły sprawdzić swoją wiedze o świecie bajek. 15 marca grupy 5 i 6 latków udały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej „Krasnal". Celem wycieczki były zajęcia z robotyki, podczas których dzieci dowiedziały się jak się projektuje oraz tworzy od podstaw roboty. Dzieci miały okazję doświadczyć świetnej zabawy z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Przed dziećmi otwierają się nowe możliwości dzięki właśnie takim zajęciom oraz interesującemu spojrzeniu na edukację poprzez zabawę z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Dzięki przygodzie z robotyką dzieci mają szansę rozwijać cechy takie jak: wyobraźnia, kreatywność, umiejętność komunikacji i pracy w zespole, myślenie logiczno-analityczne. Świetny sposób na spędzanie wolnego czasu!


  więcej...
 • Spotkanie z policjantką

  12 marca nasze przedszkole odwiedziła policjantka Kinga Zalewska, która zapoznała dzieci ze specyfiką zawodu policjanta. Przedszkolaki okazały się być świetnie zorientowane w temacie bezpieczeństwa podczas sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Wspólnie przypomnieliśmy sobie wszystkie zasady dotyczące bezpiecznej zabawy w przedszkolu oraz poza nim. Pani Kinga zaprezentowała przedszkolakom radiowóz oraz zapoznała dzieci z sygnałami świetlnymi i głosowymi. Na koniec spotkania dzieci wręczyły laurki, dziękując za dawkę cennej wiedzy. Wszystko upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy Pani Kindze za poświęcony cenny czas.


  więcej...
 • Zajęcia matematyczne z wykorzystaniem narzędzia "Wiatrak matematyczny"

  W naszym przedszkolu dbamy o wszechstronny rozwój dzieci oraz o atrakcyjną formę zajęć dydaktycznych. 7  i 15 marca w grupie 6 latków i 3-4 latków odbyły się zajęcia matematyczne z wykorzystaniem "wiatraka matematycznego". Podczas zajęć dzieci utrwalały pory roku , utrwalały prawą i lewą stronę ciała , kształtowały znajomość części ciała, figury geometryczne oraz cyfry. Dzieci przeliczały z wykorzystaniem liczmanów oraz wypełniały kształty grochem i fasolom. Zabawy matematyczne przeplatane były zabawami ruchowymi ze śpiewem.


  więcej...
 • Urodziny Yasemin!

  Ekoludki co roku pamiętają o urodzinach naszej koleżanki Yasemin. W tym roku było tak samo. Dzieci z grup 5- i 6-latków wraz z panią Magdą, pania Gosią i panią Justynką przygotowały dla Yasemin urodzinową niespodziankę. Z okazji 8 urodzin, przygotowaliśmy laurki, książkę i balony. Jak bezcenny jest uśmiech dziecka, a jak wspanianiałym uczynkiem jest wywołanie uśmiechu na czyjejś twarzy.  


  więcej...
 • Kółko plastyczne "Mały Picasso"

  8 marca dzieci z kółka plastycznego bawiły się farbami tworząc rozmaite zestawienia kolorów. Za pomocą słomki tworzyły kolorowe kleksy wypełniając nimi całą powierzchnię kartki. Początki były trudne, ale trening czyni mistrza. Pracę powstały w krótką chwilę, a zabawy przy tym było co nie miara!


  więcej...
 • Pożegnanie zimy - ostatnie białe szaleństwo!

  Prawdziwej białej zimy w tym roku było mało...dlatego, gdy tylko spadł śnieg, dzieci z całego przedszkola udały się na ostatnie białe szaleństwo. Ostatnie, bo już wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, którą Ekoludki przywitają w tym roku hucznie i wesoło! 


  więcej...
 • Spotkanie z muzyką "Przygody myszki Tralaliszki"

  7 marca w naszym przedszkolu po raz kolejny miało miejsce spotkanie z muzyką - Koncert myzyczny o przygodach myszki Tralaliszki. Przedszkolaki na krótką chwilę przeniosły się do muzycznej krainy, w której myszka Tralaliszka przeżywała niesamowite przygody i spotykała ciekawe postaci, a na jej drodze pojawiały się różne przeszkody i trudności, z którymi pomogły jej uporać się dzieci. Musical dla dzieci był źródłem radości i odpoczynku, a śmiech dzieci niósł się po całym przedszkolu. Dziękujemy za wspólne przeżywanie muzyki i koncert pełen wrażeń! 


  więcej...
 • Mali architekci - 6 latki

  6 marca dzieci z grupy 6-latków zamieniły się na moment w "Małych Architektów" wznosząc wspólnie niesamowite budowle. Starszaki wykazały niezwykłą wyobraźnią przestrzenną i precyzją wykonania pracy technicznej. Dzieci zainspirowane literą "Z" stworzyły według własnego planu zamki z gilz po papierze toaletowym oraz po papierowych ręcznikach. 


  więcej...
 • Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Przedszkolaki pomagają ptakom przetrwać zimę”

  W dniu 2 marca w Przedszkolu Miejskim nr 4 „ Bajka" zebrała się Komisja Konkursowa w celu wyłonienia laureatów Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego    „ Przedszkolaki pomagają ptakom przetrwać zimę". Z naszego przedszkola zostało wyłonione 3 pracę, z czego Julia z grupy 6 - latków zdobyła laureata, natomiast Olga(5-latki) i Eliza(4-latki) otrzymały wyróżnienie. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w konkursie i gratulujemy wszystkim przedszkolnym artystom wyjątkowej wyobraźni i talentu plastycznego. 


  więcej...
 • "Żabki, bociany, kółka i kwiatki" - działania 3 latków

  Dzieci z grupy 3 latków już nie mogą doczekać się wiosny, więc postanowiły przywołać trochę wiosennego klimatu. Na początku przygotowały wszystko co jest potrzebne do posiania kwiatów. Każde dziecko otrzymało własną doniczkę, w której umieściło ziemię i nasionko, a na koniec podlało swoje dzieło. Następnego dnia przy tematyce o figurze geometrycznej - koło, dzieci wykonały swoją żabkę techniką origami z kół. Wszystkie żabki czekają na ciepłe dni, a maluchy tańczą przy piosence o żabach i bocianach.


  więcej...
 • Góra grosza

  Co roku bierzemy udział w akcji „GÓRA GROSZA", której celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka. Miedziaki wrzucają wszyscy: przedszkolaki, uczniowie, rodzice, pracownicy placówek. I tak co roku od kilkunastu lat. Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dzieci zaangażowały swoje rodziny w zbieranie monet i przyniosły do przedszkola skarbonki, z których aż wysypywał się grosiki. W tym roku uzbieraliśmy 29 kg, czyli 485,45 zł! Z roku na rok jesteśmy bardziej zdeterminowani, aby pomagać potrzebującym, nie możemy doczekać się kolejnej edycji. 


  więcej...
 • Prezentacja hodowli roślin wodnych 5 latki

  Grupa 5 latków prezentowała dzieciom z całego przedszkola hodowle roślin wodnych. Przedszkolaki wraz ze swoją panią zgromadziły w akwariach rośliny takie jak: tatarak trawiasty, moczarka kanadyjska, onowodek boivina oraz mech wodny. Rośliny akwariowe to nie tylko szansa na podniesienie walorów wizualnych i estetycznych posiadanego akwarium, ale także niezwykle ważny element budujący wodny ekosystem. 5 latki zapoznały wszystkich ze znaczeniem tych niezwykłych roślin dla wodnego ekosystemu oraz żyjących w nim organizmów. Dzieci wiele się nauczyły podczas tej prezentacji oraz podziwiały piękną wystawę. Czekamy na kolejne dwie prezentacje z grupy 3 i 3-4 latków, które odbędą się wkrótce. 


  więcej...
 • Wycieczka do sklepu zoologicznego

  Nawet podczas tych najmniejszych wycieczek i spacerów możemy się wiele nauczyć. Dzieci z grup 3-, 3-4- i 5-latków wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Dzieci zgłębiały tajniki sekretnego życia zwierząt. Podsumowaniem zdobytej wiedzy była wycieczka do sklepu zoologicznego. Podczas niej dzieci poznały zarówno zawód sprzedawcy, jak i zgłębiły wiedzę o różnych gatunkach zwierząt. Dowiedziały się co lubią jeść, a także w jakim środowisku żyją. Pomimo różnych zwierząt znajdujących się w sklepie, największym zainteresowaniem cieszyły się papugi. Zaintrygowały dzieci swoim egzotycznym wyglądem i pięknym śpiewem. Kolejne ciekawe doświadczenie za nami, a my czekamy na następne! 


  więcej...
 • Interaktywne widowisko telewizyjne "Szewczyk Dratewka na planie filmowym"

  8 grudnia dzieci z grup 5 i 6-latków brały udział w Interaktywnym Widowisku Telewizyjnym pt. „Szewczyk Dratewka na planie filmowym" przygotowanym przez aktorów Teatru Show. Przedszkolaki odwiedziły teatr w Gorzowie Wlkp. Podczas tej wyjątkowej wycieczki dzieci poznały tajniki filmu. Dowiedziały się czym jest studio filmowe oraz kto jest odpowiedzialny za całokształt filmu. Poznały również zawód filmowca, kim jest reżyser, operator kamery, realizator obrazu oraz dźwiękowiec. Największą atrakcją były wizualizację dokonane przy użyciu tzw. green screena. Szewczyk Dratewka to historia dobrze znana przedszkolakom, jednak możliwość współtworzenia filmowej opowieści sprawiła, że była ona bardziej atrakcyjna. Wybrane dzieci brały czynny udział w przygotowaniu filmowej opowieści odgrywając krótkie scenki, np. naśladowały pszczoły, mrówki, kaczki. Na telebimie zostały wyświetlone działania filmowe, co umożliwiło dzieciom śledzenie poczynań wybranych dzieci. Po kilku tygodniach otrzymaliśmy gotowy film, który wspólnie ze wszystkimi dziećmi obejrzeliśmy na dużym ekranie w jednej z sal. Dzięki temu mogliśmy poczuć się jak w kinie i obejrzeć film, którego 5- i 6-latki stały się współtwórcami. To było kolejne niezwykle ciekawe doświadczenie.


  więcej...
 • Wędrówki małe i duże, Misia - Ekoludka!

  Grupa 6 -l wzięła udział w ogólnopolskim projekcie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Projekt miał na celu rozwijanie czytelnictwa i współpracy między przedszkolami. Głównym bohaterem projektu był Miś - Ekoludek. Wyruszył w niezwykłą literacką podróż do 6 przedszkoli w różnych częściach naszego kraju (Wołoszyn, Inowrocław, Warszawa, Szczeci, Kolbuszowa i wrócił do nas do Kostrzyna nad Odrą). 6 innych wspaniałych pluszowych misiaków odwiedziło za to nasze przedszkole. Każdy przybyły pluszak, słuchał bajek czytanych przez nauczyciela, i samych przedszkolaków. Miś wyposażony był w dzienniczek, w którym dzieci wpisywały tytuł czytanej mu bajki, wklejały zdjęcie swojej grupy oraz układały dedykację na pamiątkę. Czas projektu minął nam niesamowicie szybko, Miś Ekoludek szczęśliwie powrócił do przedszkola. Po feriach Miś Ekoludek zaczyna wędrówkę po domach 6 latków.


  więcej...
 • EKOLUDKI POZYTYWNIE NAKRĘCONE

  Przypominamy, że wciąż zbieramy plastikowe nakrętki! Po udanej zbiórce nakrętek dla Mateusza i Damiana z Kostrzyna ,Agatki i Natalki przy współpracy Andrzeja Sowińskiego i Bartłomieja Bujnickiego z Fundacji "Nakrętki " z Gorzowa Wlkp. z Przedszkola Miejskiego Nr 3 "Ekoludki" zostały po raz kolejny na początku lutego zebrane nakrętki Po I półroczu oddaliśmy 1150 kg .Do akcji zbierania nakrętek dla 13 letniego Kacpra G dołączyły Kostrzyńskie żłobki ,przedszkola i szkoły oraz KOŚCIÓŁ PARAFIALNY MATKI BOŻEJ ROKITNIAŃSKIEJ Akcja trwa nadal - zbieramy w kostrzyńskich przedszkolach, szkołach i oznaczonych punktach w mieście. Pomóż i Ty!


  więcej...
 • Zajęcia „Bezpieczny Internet”, realizacja projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

  9 lutego Ekoludki w ramach akcji „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu" wzięły udział w zajęciach mających na celu poznanie zagrożeń płynących z Internetu. Najstarsze grupy utworzyły internetową sieć i utworzyły „kodeks bezpiecznego korzystania z internetu". Patronat nad projektem objął portal KulturaOnline.pl. Zajęcia edukacyjne odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych. Dzieciom towarzyszyły znane oraz ukochane pluszaki misiaki.

  Na podsumowanie dzieci obejrzały bajki z serii „Owce w sieci"- „Bez kożuszka „ „Tajemniczy przyjaciel", "Zemsta" , każdy dokładnie omówiliśmy. Ekoludki stwierdziły ,że  internet jest wielką skarbnica wiedzy i zabawy , ale kryje też wiele niebezpieczeństw ,dlatego trzeba z niego umiejętnie korzystać. Swoje przeżycia z zajęć odzwierciedliły w formie plastycznej. W każdej grupie powstały prace plastyczne, wykonane różnymi technikami oraz z wykorzystaniem różnych materiałów. Ekoludki zarówno te starsze, jak i te najmłodsze wiedzą już czym jest BEZPIECZNY INTERNET i przede wszystkim jak z niego korzystać!

   


  więcej...
 • Zajęcia „Stymulowanie rozwoju integracji sensorycznej”

  31 stycznia i 1 lutego odbyły się zajęcia z Panią Izabelą Bielecką, mające na celu stymulować rozwój integracji sensorycznej. Dzieci wyposażone w swoje prywatne kocyki uczestniczyły w różnego rodzaju zabaw wspierających wszechstronny rozwój dziecka. 


  więcej...
 • Teatrzyk "Przygody Franka Bałwanka"

  W środę 24 stycznia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z Agencji Artystycznej z Krakowa w inscenizacji „Przygody Franka bałwanka". Spędziliśmy miło czas w radosnym nastroju, w który wprowadzili nas bohaterowie niniejszej inscenizacji. Ciekawa treść utworu zahipnotyzowała wszystkie dzieci, a główny bohater przedstawienia przypomniał wszystkim jak ważnym jest bycie dobrym i uczynnym względem drugiej osoby


  więcej...
 • Dzień Babci i Dziadka

  Jest taki jeden dzień w roku, w którym z głębi serc wnucząt płyną najserdeczniejsze życzenia - Dzień Babci i Dziadka. Życzenia, łakocie, laurki, prezenty, całusy, uściski i wiele, wiele innych wspaniałości - tym wszystkim zostali obdarowani wyjątkowi goście, którzy odwiedzili naszych przedszkolaków. Babcie i dziadkowie to osoby, które szczególnie zasłużyły na tak wyszukany i cenny prezent jak miłość wnuków. Ten szczególny dla nich dzień postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy sposób. Każda grupa przygotowała przedstawienia godne tak wspaniałej publiczności. Dzieci zachwyciły wszystkich rytmicznymi tańcami, pięknymi wierszami, a także piosenkami rozgrzewającymi serca najbliższych. Na koniec każde dziecko dumnie podeszło do swoich dziadków i wręczyło piękną, kolorową laurkę. Przejęcie i fascynacja nie opuszczały ani przedszkolaków, ani dziadków. W niesamowicie miłej atmosferze minęło 5 dni świętowania Dnia Babci i Dziadka, a to wszystko po to, aby każdy z nich mógł poczuć się w tym dniu wyjątkowo. Serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie w wychowaniu, a także moc życzeń oraz całusów na cały rok dla wszystkich dziadków życzą Ekoludki! 


  więcej...
 • Innowacja pedagogiczna "Bliżej przyrody" - dokarmianie ptaków

  „Bliżej przyrody", taką nazwę nosi innowacja pedagogiczna, którą Ekoludki realizują zgodnie ze swoimi założeniami. Od września dużo się dzieje zarówno w salach przedszkolnych, jak i na terenie naszego przedszkola. Ekoludki już od pierwszych dni września dzielnie poznają przyrodę i zgłębiają jej tajniki. W związku z niniejszymi działaniami nowatorskimi każda grupa założyła hodowlę roślin tematycznych. Jesień minęła pod hasłem hodowli roślin i działań ogrodniczo - przyrodniczych na terenie placu przedszkolnego. Innowacja wymaga zaangażowania nie tylko ze strony nauczycieli, ale także ze strony przedszkolaków. Co miesiąc nowe wyzwania. We wrześniu sadziliśmy kwiaty, które wiosną będą pięknie dekorowały plac przedszkolny. Październik minął pod hasłem domków dla owadów, a w listopadzie skupiliśmy się na hodowli roślin doniczkowych. Ekoludki wiedzą również, że zimą także mogą podejmować działania przyrodnicze. W grudniu w ramach opieki nad zwierzętami, przystroiły pokarmem dla ptaków drzewko iglaste, które dekoruje taras naszego przedszkola. Kolejne zadanie zaliczone, a już  następne czekają w kolejce do realizacji. Ekoludki już tyle wiedzą, a to dopiero początek naszej przyrodniczej przygody! 


  więcej...
 • Śniegowe szaleństwo!

  Nie ma to jak prawdziwa biała zima. Dzieci doczekały się w końcu śniegu. Ekoludki nie przegapiły tej okazji i gdy tylko plac przedszkolny pokrył się białym puchem, wszystkie grupy udały się na zimowe szaleństwo. Dzieci wspólnie z paniami lepiły bałwany i rzucały śnieżkami. Zabawy było co nie miara! Z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję na śniegowe szaleństwo. 


  więcej...
 • Zajęcia logopedyczne 5-6 latki

  W dniach 09/11 stycznia 2018 w grupie 5 i 6-latków odbyły się dodatkowe grupowe zajęcia pedagogiczne pt. „Bajkowe wyzwania", poszerzające działania terapeutyczno -profilaktyczne przedszkola. Były one zorganizowane przez naszego logopedę a ich celem było usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji słuchowej oraz logicznego myślenia. Przygotowane zabawy wprowadziły dzieci w świat bohaterów bajek i nawiązywały do tegorocznego balu karnawałowego.


  więcej...
 • Karnawał

  Dnia 10 stycznia w naszym przedszkolu działy się magiczne rzeczy. Ekoludki świętowały w tym dniu karnawał. Dzieci przebrane były za przeróżne postaci z bajek. Od rana w każdej Sali było wesoło, kolorowo, a w powietrzu unosiła się zabawa i entuzjazm. Nauczycielki miały niejednokrotnie problem z rozpoznaniem swoich wychowanków, śmiechu było co nie miara. Wesoła, dziecięca muzyka towarzyszyła nam przez cały dzień, a dzięki wsparciu rodziców dzieci mogły w chwilach odpoczynku posiłkować się karnawałowymi pysznościami. Prawdziwa zabawa zaczęła się już po śniadaniu, kiedy to w każdej Sali rozbrzmiała muzyka, a dywany zamieniły się w wybiegi niczym „RUNWAY" rodem z Mediolanu. Aby uwiecznić ten wyjątkowy moment każda grupa wykonała sobie pamiątkowe zdjęcia, po którym udała się na szaloną karnawałową zabawę. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pań sala, w której na co dzień przebywają 6-latki zmieniła się nie do poznania. Podwieszone pod sufitem balony, srebrne dekoracje oraz kolorowe oświetlenie sprawiły, że Bal był wyjątkowy! Po szalonych harcach udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby po chwili znowu móc tańczyć i bawić się jak to na karnawał przystało. Oby takich dni w przedszkolu było jak najwięcej, a uśmiech zawsze gościł na twarzach dzieci! 


  więcej...
 • Wigilia

  Dnia 21 grudnia w naszym przedszkolu miała miejsce Wigilia, podczas której wszystkie dzieci odświętnie ubrane mogły doświadczyć tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Cały dzień towarzyszył nam świąteczny nastrój. Dzieci wraz ze swoimi paniami nakrywały do stołu oraz ustrajały je świątecznymi stroikami i ozdobami. W tym wyjątkowym, pełnym refleksji dniu grupa 6 latków zaprosiły dzieci z całego przedszkola na krótki świąteczny występ podczas którego zaśpiewały kolędy „Dzisiaj w Betlejem", pastorałkę „Bosy Pastuszek" oraz piosenki „Świeć gwiazdeczko, mała świeć", „Białe sanie Mikołaja". Piękne kolędy i pastorałki wprawiły wszystkich w świąteczną zadumę i roztoczyły wokół aurę radości i miłości. Kucharki stanęły na wysokości zadania i w swojej kuchennej świątyni skomponowały posiłek na miarę prawdziwej wigilijnej kolacji. Stoły pięknie ustrojone, a nad nimi unosiły się zapachy wigilijnych potraw, zostało już tylko podzielić się opłatkiem i złożyć sobie płynące z serca bożonarodzeniowe życzenia. Po spróbowaniu wszystkich potraw, dzieci mogły przystąpić do rozpakowywania prezentów, które znalazły chwilę wcześniej pod choinką. Tego dnia odbyło się również wręczenie nagród za uczestnictwo w rodzinnym konkursie na "Eko-choinkę lub Eko-stroik". Rodzice wraz z dziećmi wykazali się ogromnym zaangażowaniem i niesamowitą wyobraźnią. Świąteczne prace przez cały grudzień pięknie ozdabiały hol naszego przedszkola. Gratulujemy talentu, wyobraźni i kreatywności oraz zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych kokursach. Do końca dnia czas minął nam na wspólnym kolędowaniu i zabawach świątecznych.


  więcej...
 • Hej kolęda! Kolęda!

  Dnia 20 grudnia nasze przedszkole odwiedzili goście ze Środowiskowego Domu Samoopieki w Kostrzynie nad Odrą. Można pokusić się o stwierdzenie, że były to odwiedziny „po sąsiedzku". Dzieci z grupy 6 latków zaprezentowały krótkie świąteczne przedstawienie, podczas którego zaśpiewały kolędy „Dzisiaj w Betlejem", pastorałkę „Bosy Pastuszek" oraz piosenki „Świeć gwiazdeczko, mała świeć", „Białe sanie Mikołaja". Spędziliśmy czas na wspólnym kolędowaniu w miłej, świątecznej atmosferze. Kolędowanie to piękna tradycja, a kolędy same w sobie mają magiczną moc. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, dzięki któremu bardziej poczuliśmy nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. 


  więcej...
 • XXII Wojewódzki Przegląd Kolęd i Pastorałek Domów Pomocy Społecznej województwa lubuskiego

              Tradycją stało się, że co roku Ekoludki uczestniczą w uroczystości Wojewódzkiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek Domów Pomocy Społecznej województwa lubuskiego. Ideą uroczystości jest przede wszystkim kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Co roku grupa 6 latków otwiera całą uroczystość przedstawiając krótki program artystyczny, śpiewając kolędy i pastorałki. 7 grudnia podczas XXII Wojewódzkiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek Domów Pomocy Społecznej województwa lubuskiego, odświętnie ubrane starszaki zaśpiewały kolędę „Dzisiaj w Betlejem", pastorałkę „Bosy Pastuszek" oraz piosenkę „Świeć gwiazdeczko, mała świeć". Na koniec wręczały przedstawicielom miasta anioły. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowej uroczystości, która pozwala na podtrzymanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.  


  więcej...
 • Mikołaju, Mikołaju...Mikołajki na wesoło!

  Jest taki dzień, jeden dzień w roku, kiedy dzieci na całym świecie wypatrują w oknach pewnego bardzo miłego, starszego Pana - Mikołaja! 6 grudnia to wyjątkowy dzień nie tylko dla dzieci, ale także dla św. Mikołaja. W tym roku Ekoludki spędziły mikołajkowy dzień w świątecznych nastrojach śpiewając piosenki o Mikołaju, bawiąc się oraz słuchając świątecznych bajek. Jeszcze przed śniadaniem nasze przedszkole odwiedzili moto Mikołaje, którzy wraz z workami pełnymi prezentów, wnieśli na spotkanie z dziećmi mnóstwo radości i mikołajowej energii. Po niesamowitym spotkaniu ze zmotoryzowanymi mikołajami, każda grupa udała się do swojej sali, aby obejrzeć dokładnie co skrywają paczki. Kolejna atrakcja czekała już za rogiem. Dzieci nasłuchiwały dźwięku dzwonka, który oznaczał nadejście najbardziej oczekiwanego gościa w tym dniu. Podekscytowanie i niecierpliwość nie pozwalało myśleć o niczym innym, jak o św. Mikołaju. Na reszcie! Udało się! Pojawił się i to w towarzystwie uroczych śnieżynek. Mikołaj odwiedził dzieci, wręczając im paczki przeznaczone dla każdego dziecka oraz trochę większe, które przeznaczone zostały dla całej grupy. Od dziś Ekoludki mogą cieszyć się nowymi zabawkami. Po krótkim odpoczynki i swobodnej zabawie, przyszedł czas na bal mikołajkowy, który odbył się w jednej z sal przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zwykła sala przedszkolna na moment zmieniła się w prawdziwą salę balową, z wirującymi na suficie światełkami, szklaną kulą i bańkami. Dzieci ubrane w mikołajowe czapki bawiły się do świątecznej muzyki, skacząc i radując się z okazji tego wyjątkowego dnia. Na koniec, radosnego i pełnego atrakcji dnia, odwiedził nas czarodziej, który niesamowitą iluzją zabawiał wszystkie dzieci. Można rzec „magiczny występ!". Mały Miś również przygotował dla dzieci niespodziankę i w ramach realizacji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury", podczas relaksacji, dzieci słuchały bajek o tematyce świątecznej. Jeden dzień, a tyle atrakcji! Pomału odliczamy dni do następnego wyjątkowego spotkania z Mikołajem. Dziękujemy wszystkim ludziom o dużym sercu i dobrej woli, którzy bezinteresownie pomogli w organizacji Mikołajek oraz sprawili, że był on wyjątkowy! Dziękujemy również Pani Ewie Strong i jej wolontariuszom z Zespołu Szkół w Kostrzynei nad Odrą za zaangażowanie i miłą współpracę :)


  więcej...
 • Zajęcia otwarte - 5 latki

  W grupie 5 latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki mogły popisać się przed rodzicami swoimi umiejętnościami matematycznymi oraz przyrodniczymi. Głównym celem zajęć było rozwijanie kompetencji matematyczno - przyrodniczych. Dzieci uczestniczyły w trzech zabawach zorganizowanych przez nauczycielkę. Pani Gosia zadbała również o różnorodność metod wykorzystywanych podczas niniejszych zajęć. Rodzice mieli okazję zapoznać się z metodą dodawania i odejmowania wg prof. Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej oraz powstałym na bazie tej metody „wiatrakiem matematycznym". Podczas pierwszego zadania dzieci wykorzystały do obliczeń zebrane podczas spacerów kasztany i patyki. Przedszkolaki z niewielką pomocą nauczycielki i rodziców, poradziły sobie z zadaniem w zakresie dodawania i odejmowania. Zabawa z wiatrakiem matematycznym, podczas której dzieci musiały wykazać się znajomością pór roku i ich kolejnością, okazała się prosta i przyjemna. Dzięki tej zabawie dzieci doskonaliły umiejętność klasyfikowania.  Na koniec zajęć przyszedł czas na wykazanie się orientacją przestrzenną na kartce papieru. Z tym również 5 latki świetnie sobie poradziły, zatem czas na kolejne wyzwania w zakresie matematyki i przyrody.


  więcej...
 • Zabawy andrzejkowe!

  Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano indywidualnie, w odosobnieniu. Miały one duże znaczenie dla uczestników andrzejek. Obecnie przybierają one formę zbiorową, a wróżby traktowane są jako rodzaj rozrywki, a nie przepowiedni. W przedszkolach i szkołach obchodzi się Andrzejki od dawien dawna, a dzieci mogą uczestniczyć w zorganizowanych zabawach z wróżbami i tańcami. W naszym przedszkolu co roku obchodzone są andrzejki, podczas których nauczycielki na chwilę przybierają postać czarodziejek lub cyganek, które starają się, aby ten dzień był dla nich atrakcyjny i pełen wrażeń. Andrzejki odbyły się w każdej grupie. Dzieci uczestniczyły w tym dniu w licznych zabawach zorganizowanych przez nauczycielki. Lały wosk przez klucz do miski z wodą, następnie oglądały swoje woskowe wróżby i próbowały wypatrzeć w nich jakiś konkretny kształt. Starszaki grały w andrzejkową butelkę, która skrywała różne wróżby ukryte pod gwiazdami. Przedszkolaki dowiedziały się w tym dniu kim zostaną w przyszłości oraz kto wyruszy w daleką podróż. Po wszystkim przyszedł czas na szaloną andrzejkową zabawę w wesołych rytmach dziecięcych piosenek. Uwieńczeniem całej zabawy była chwila relaksu i poczęstunek. Dzieci już od progu opowiadały rodzicom o andrzejkowej zabawie. Cieszymy się, że kolejny raz spędziliśmy andrzejki w fantastycznych humorach. Po szalonej zabawie, nie zostało nam nic innego jak odliczać dni do przybycia Mikołaja!


  więcej...
 • Zajęcia otwarte w grupie 6 latków

  29 listopada w grupie 6 latków odbyły się zajęcia otwarte z zakresu treści przyrodniczo-matematycznych. W zajęciach uczestniczyli również rodzice 6 latków.  Dzieci podczas zajęć wykorzystywały materiał przyrodniczy, który samodzielnie zebrały podczas wycieczek i spacerów w okolicy naszego Przedszkola. Pani Magda zorganizowała wspólnie z dziećmi szereg zabaw zarówno dydaktycznych, jak i ruchowych podczas których starszaki mogły wykazać się opanowanymi podczas zajęć umiejętnościami. Dzieci grały w gry matematyczne, przeliczały kasztany oraz doskonaliły umiejętności orientacji w schemacie własnego ciała oraz orientacji przestrzennej. Zadania, które przygotowała Pani Magda wymagały zaangażowania zarówno dzieci, jak i rodziców. Rodzice pomagali swoim dzieciom w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Na koniec wszystkie dzieci wypełniły kartę, na której kolorowały minkę określającą ich nastrój podczas zajęć, w ten sposób dzieci wskazały czy podobały im się zajęcia. Po zajęciach dzieci pochwaliły się rodzicom założoną przez siebie hodowlą roślin doniczkowych - roślinami epifitycznymi. 


  więcej...
 • "Robię to co lubię!" - kółka zainteresowań

  W naszym przedszkolu cenimy sobie indywidualność każdego dziecka, w związku z czym każdego roku staramy się wychodzić naprzeciw wymaganiom dzieci. Podejmujemy różnego rodzaju działania mające na celu wspieranie zarówno rozwoju wszechstronnego w toku codziennej pracy z dzieckiem, jak i ukierunkowanego na konkretne zainteresowania dzieci. Starając się zaspokoić potrzeby przedszkolaków co roku dla starszych dzieci organizowane są kółka zainteresowań, które pozwalają dzieciom rozwijać się w danym kierunku. Na podstawie obserwacji i prowadzonych diagnoz, w tym roku powstały 4 kółka zainteresowań: plastyczne „Mały Picasso", badawcze „Małego odkrywcy, matematyczne „Sówki, mądre główki" oraz muzyczne „Ekoludkowe nutki" oparte na metodzie aktywnego słuchania muzyki wg  Batii Strauss. Pierwsze zajęcia już mamy za sobą! Dzieci są zainteresowane i chętnie brały w nich udział, oby tak dalej! Mamy już pierwsze efekty ciężkiej, ale przyjemnej pracy przedszkolaków. Dzieci należące do kółka plastycznego „Mały Picasso" przygotowały wraz z Panią Magdą jesienne „Sowy", z wykorzystaniem słoików i darów jesieni. Prace wyszły fantastyczne, a sowy witają nas każdego dnia w holu przedszkola. Pierwsze zajęcia kółka małego odkrywcy, również było fascynujące. Dzieci wraz z Panią Gosią poznały specyfikę wulkanów, oraz z niewielką pomocą nauczycielki stworzyły swoje własne, małe wulkany. Małe, niepozorne, ale to nie znaczy, że w sali na moment nie zrobiło się gorąco, a ciekawość kipiała niczym lawa. Dzieci poprzez obserwację i doświadczenie, dowiedziały się jak dochodzi do erupcji wulkanów i jakie to ma znaczenie w naszym środowisku. Na kole matematycznym dzieci pobudziły swoje szare komórki do działania. Pani Irenka zorganizowała na dobry początek małą rozgrzewkę intelektualną. Koło muzyczne w tym czasie poznawało szczegóły podejmowanych działań w bieżącym roku szkolnym. Pani Ania przeprowadziła zajęcia organizacyjne, na których przedszkolaki przygotowały się do aktywnego słuchania muzyki. Dzieci już od pierwszych zajęć postawiły poprzeczkę naprawdę wysoko, zatem nie zostaje nam nic innego jak wspierać naszych małych artystów i odkrywców oraz czekać na efekty dalszej pracy!  


  więcej...
 • Zielnik - liście drzew

  Nasze przedszkole realizuje w tym roku innowację pedagogiczną „Bliżej przyrody", dzięki której nasze przedszkolaki mogą bardziej poznać przyrodę i zostać jej przyjacielem. Oprócz treści ekologicznych, w toku codziennych zajęć staramy się realizować treści stricte przyrodnicze, które pozwolą rozbudzić w dzieciach wrażliwość wobec otaczającego nas świata, zarówno fauny, jak i flory. Ekoludki doskonale poradziły sobie z powierzonymi im do tej pory zadaniami. Od początku roku udowodniły, że działania ekologiczne nie są im obce, a sprzątanie świata to sama przyjemność. Podczas pasowania najmłodsi Ekoludkowie dzielnie przyrzekali dbać o przyrodę i segregować śmieci. Czas na kolejne wyzwania! Od początku roku wszystkie dzieci wraz ze swoimi paniami zbierały liście, obserwując tym samym jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wraz ze zmianą pór roku. Kolejnym zadaniem było ususzenie liści, a następnie wspólnymi siłami wykonanie zielników. Dzięki zaangażowaniu powstało 5 zielników, które posłużą nam w pogłębianiu wiedzy o wybranych gatunkach drzew i ich owoców i liści. Każdy zielnik został starannie wykonany, a na fotografiach widać ogrom pracy jaką włożyły w nie zarówno dzieci, jak i panie. Nie poprzestajemy na tym i działamy dalej! 


  więcej...
 • Bliżej przyrody - wystawy hodowli roślin doniczkowych

  „Bliżej przyrody", taką nazwę nosi innowacja pedagogiczna, którą Ekoludki realizują zgodnie ze swoimi założeniami. Od września dużo się dzieje zarówno w salach przedszkolnych, jak i na terenie naszego przedszkola. Ekoludki już od pierwszych dni września dzielnie poznają przyrodę i zgłębiają jej tajniki. W związku z niniejszymi działaniami nowatorskimi każda grupa założyła hodowlę roślin tematycznych. Dnia 28 listopada miała miejsce pierwsza prezentacja. 6 latki wraz z Panią Magdą zaprosiły każdą grupę do swojej sali i pięknie opowiedziały o swojej hodowli roślin epifitycznych. Starszaki wykazały się niesamowitą wiedzą na temat roślin, które pięknie zdobią parapety ich sali. Dzieci z zainteresowaniem opowiadały jakie gatunki mają w swojej hodowli i jak trzeba o nie dbać, zapamiętały nawet tak trudne nazwy jak: storczyk, oplątwa, bromelia, patyczak, grudnik, frizea czy guzmania. Niejeden dorosły miałby problem z zapamiętaniem tych nazw, także brawa dla 6 latków za niesamowite zaangażowanie i chęć poznawania nowych rzeczy. Na środku sali, na pięknie przygotowanym stole, godnie prezentowały się rośliny bogate w kolorowe kwiaty i ciekawe nazwy. Dzieci przygotowały również swoją własną księgę roślin epifitycznych, w której umieściły nazwy oraz charakterystykę poszczególnych roślin, a także wykonały do nich rysunki. Następnego dnia 29 listopada 4 latki zaprezentowały swoją hodowlę roślin doniczkowych, którymi są sukulenty, znane przez zdecydowaną większość jako kaktusy. Dzieci z pomocą Pani Kariny przedstawiły wszystkim grupom specyfikę tej grupy roślin, jak o nie dbać i pięknie opowiedziały gdzie występują. Dzieci z pozostałych grup otrzymały po raz kolejny dużą dawkę cennej wiedzy o roślinach, dzięki czemu przyroda będzie im bliższa, a opieka w przyszłości nad czymś lub kimś będzie dobrze znana i pielęgnowana. Ekoludki już tyle wiedzą, a to dopiero początek naszej przyrodniczej przygody! Czekamy z niecierpliwością, jakie wystawy zaprezentują nam pozostałe grupy, ale to już w krótce!


  więcej...
 • Dzień Pluszowego Misia!

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Nie ważne jak wygląda, najważniejsze, że ta najpopularniejsza zabawka jest kochana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Nasz Pluszowy Miś ma już ponad 100 lat! Grupa 6 latków bierze udział w tym roku w drugiej edycji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury", w związku z czym obchodzili Dzień Pluszowego Misia radośnie i uroczyście. W tym wyjątkowym dniu dzieci przynosiły swoje ukochane pluszaki, z którymi bawiły i świętowały. Dzieci wspólnie zatańczyły ze swoimi przytulankami oraz zaśpiewały sto lat! Na koniec wykonały pracę plastyczną przestawiającą pluszowego Misia, która udekorowała hol naszego Przedszkola.  Koordynatorem niniejszego projektu jest Magdalena Jarek- Rogowska, która zadbała aby w tym dniu nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla pluszaków. 


  więcej...
 • Pasowanie na Przedszkolaka - Ekoludka!

  Każde dziecko, które przychodzi do przedszkola od pierwszych dni uczy się jak samodzielnie sobie radzić. Początki zawsze są trudne, zatem i te trzy pierwsze miesiące nie należą do najłatwiejszych w karierze przedszkolaka, chociażby ze względu na zmianę otoczenia i brak mamy czy taty w pobliżu. Dzieci uczą się jak odkładać zabawki na miejsce, jak myć ręce, jak dbać o ząbki oraz jak samodzielnie się ubrać. Te wszystkie rzeczy dla nas dorosłych to banał, jednak dla tych maluchów to nie lada wyzwanie! Gdzie w tym wszystkim znaleźć jeszcze czas i chęci na naukę wierszyków i piosenek?! Wydawałoby się to nieosiągalne, a jednak! Udało się. Dzieci z dwóch grup: 3 latki oraz 3-4 latki przygotowały z okazji wielkiej uroczystości pasowania na przedszkolaka „Ekoludka" - dwa wspaniałe przedstawienia. Obie uroczystości rozpoczęły się hymnem naszego przedszkola, podczas którego wszystkie Ekoludki wspólnie odśpiewały jego słowa. 23 listopada grupa 3-4 latków wraz ze swoją Panią Agatą ugościła dzieci z całego przedszkola w swojej sali i udowodniła wszystkim, że zasługują na miano „Przedszkolaka - Ekoludka". Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy. Po udanym występie przyszedł czas na pasowanie! Pani Dyrektor wielkim ołówkiem dotknęła ramienia każdego dziecka i wręczyła wszystkim upominki. Następnego dnia 24 listopada, zachwyciły nas swoim występem 3 latki. Dzieci wraz ze swoją Panią Kasią zaśpiewały i zatańczyły radośnie, udowadniając, że są już prawdziwymi przedszkolakami! Przedstawienia zakończyły się  małym egzaminem na „Przedszkolaka - Ekoludka", podczas którego dzieci odpowiadały na krótkie pytania oraz przyrzekały być przyjacielem przyrody. Po tym ważnym momencie, pasowania, na twarzach dzieci zauważyć można było dumę i radość. Trzeba przyznać, że występy nie są im straszne, a nie jeden dorosły mógłby się uczyć od nich odwagi i zaangażowania! Wszystkim Ekoludkom dziękujemy za świętowanie tego ważnego dnia wraz z maluchami, a naszym świeżo upieczonym Ekoludkom życzymy wytrwałości i powodzenia w karierze przedszkolaka! 


  więcej...
 • Konkurs adwentowy "Jestem Aniołem"

  Każdego roku ekoludki biorą udział w konkursie „Jestem Aniołem", podczas którego przygotowują różną techniką plastyczną anioły. Dzieci z pomocą rodziców tworzą niesamowite prace, które będzie można obejrzeć i zakupić 2 grudnia b.r. na XII Jarmarku Adwentowym. W tym dniu Plac Wojska Polskiego rozbłyśnie wspaniałymi świątecznymi ozdobami, które mogą także trafić do każdego z nas oraz stać się częścią świątecznej dekoracji w naszych domach. W trakcie jarmarku będzie możliwość nabycia oryginalnie, własnoręcznie robionych ozdób choinkowych, stroików i wiele innych ciekawych świątecznych drobiazgów a także znaleźć coś na prezent bożonarodzeniowy. Nasze Anioły zostały już przekazane. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się bezpośrednio podczas Jarmarku. Serdecznie zapraszamy wszystkie ekoludki oraz mieszkańców Kostrzyna na niniejszą uroczystość!


  więcej...
 • 11 listopada - Dzień Niepodległości

  11 listopada to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Dzień Niepodległości to dzień, w którym Polska odzyskała wolność. To dzień, w którym odmieniły się losy wszystkich Polaków, dlatego co roku uroczyście obchodzimy to święto. W tym roku ekoludki również świętowały ten wyjątkowy dzień. Każda grupa wraz ze swoimi paniami poznawała symbole narodowe Polski , słuchała hymnu polskiego, wykonała dekoracje w salach oraz pracę plastyczną przedstawiającą symbol naszej Ojczyzny. Wszystkie pracę pięknie udekorowały w tym dniu przedszkolny hol, który mienił się barwami narodowymi. Dzieci zgromadziły się w jednej z sal i wspólnie obejrzały krótki film o symbolach narodowych naszego kraju. Pamiętajmy zatem o historycznych wydarzeniach, które kształtowały Polskę, zadbajmy o transfer międzypokoleniowy oraz poczuwajmy się do szerzenia postaw patriotycznych już od najmłodszych lat. 


  więcej...
 • Domki dla owadów

  W październiku dzieci ze wszystkich grup wraz ze swoimi paniami zabawiły się w małych konstruktorów i wspólnymi siłami stworzyły domki dla owadów. Dzięki realizacji innowacji pedagogicznej „Bliżej przyrody", ekoludki mają okazję zbliżyć się w tym roku jeszcze bardziej do przyrody. Dzięki nowym doświadczeniom wspólnie możemy zgłębiać o niej wiedzę oraz pomagać jej na różne sposoby. Domki dla owadów to jeden z punktów naszej innowacji, dzięki któremu dzieci nauczyły się, że owady też potrzebują schronienia, a my możemy im w tym pomóc. Dzieci z grupy 3 latków wykonały domek z drewna wypełniony bambusowymi gałązkami, grupa 3-4 latków wykonała dwa domki wykorzystując szkatułkę i doniczkę, oba domki wypełnione zostały sianem i szyszkami; grupa 4 latków do swojego domku wykorzystała plastikową butelkę, którą wypełnili sianem, szyszkami i suchymi gałązkami, grupa 5 latków swoje domki wykonała z ceramicznych doniczek, natomiast grupa 6 latków zapewniła schronienie zarówno w ziemi, jak i na wysokościach z ceramicznych doniczek. Kolejne działania nowatorskie przed nami, a my zagrzewamy się do dalszej pracy, bo to jeszcze nie koniec nowych wartościowych doświadczeń. 


  więcej...
 • Innowacja pedagogiczna "Bliżej przyrody" - hodowle roślin tematycznych

  W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Bliżej przyrody", w każdej grupie powstały kąciki roślin. Nauczycielki wraz z dziećmi założyły tematyczne hodowle roślin doniczkowych lub wodnych. Grupa 3-latki - rośliny oczyszczające powietrze, grupa 3-4-latki - kwiaty kwitnące, grupa 4-latki - sukulenty, 5-latki - rośliny wodne, 6-latki - rośliny epiftyczne. Dzieci opiekują się roślinami doglądając ich każdego dnia oraz podlewając w razie potrzeby. Wspólnie uczymy się jak o nie dbać, ponieważ każda hodowla jest inna i wymaga innej pielęgnacji. Z czasem nasze hodowle będą się rozrastały, a przedszkolne sale wypełnią się różnymi gatunkami roślin.


  więcej...
 • Licealiści czytają bajki! 31.10

  Co miesięczne spotkania z licealistami w ramach nawiązania współpracy z koordynatorką kółka wolontariuszy Panią Ewą Strong, stały się już tradycją w naszym przedszkolu. W ten listopadowy, deszczowy czas wolontariuszki odwiedziły dzieci w każdej grupie i sprawiły, że na moment zapomnieliśmy o jesiennej szarudze za oknami. Licealistki podczas czytania bajek prezentowały dzieciom kolorowe obrazki, które rozpogodziły twarze małych słuchaczy. Dziękujemy Pani Ewie Strong za współpracę, a licealistkom za zaangażowanie: Ewelina Pietrucka, Aleksandra Cybulska, Daria Panek, Kamila Druzga. Z niecierpliwością wyczekujemy następnego! 


  więcej...
 • VII Olimpiada sportowa przedszkolaków 25.10

  W dniu 25 października 2017 roku od godziny 10.30 w hali MOSiR przy ul. Wojska Polskiego 6 po rocznej przerwie spowodowanej remontem kapitalnym obiektu, odbyła się VII Olimpiada Sportowa Przedszkolaków o „Puchar Burmistrza" Andrzeja Kunta. W hali zebrało się ponad 200 osób w tym 72 głównych bohaterów „Przedszkolaków Olimpijczyków" w wieku 5 i 6 lat reprezentujących sześć przedszkoli, którzy przystąpili do rywalizacji w 7 konkurencjach: bieg „węża", zbijanie kręgli, zbieranie piłeczek, rzut piłką lekarską, bieg z taczką, rzut woreczkami do celu, slalom z hula hop. 

  Nasze przedszkole zdobyło I miejsce! Niesamowita sportowa zabawa, wiele emocji i zwycięstwo! Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków i gratulujemy zajętych miejsc wszystkim uczestnikom Olimpiady. Mamy nadzieję do zobaczenia za rok i zapraszamy do zapoznania się z artykułem z niniejszego wydarzenia umieszczonego na stronie internetowej :

  http://www.naszkostrzyn.pl/sport/3571-olimpiad2017


  więcej...
 • Mali ogrodnicy

  Grupa 3-4 latków w piątkowe przedpołudnie udała się na plac przedszkolny, aby zadbać o posadzone drzewa. Podczas pobytu na placu przedszkolnym postanowiliśmy pobawić się trochę w małych ogrodników i w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Bliżej przyrody" posadziliśmy kwiaty kwitnące, które w kolorowych doniczkach będą zdobiły parapety naszej sali przedszkolnej. Dzieci z należytą uwagą podsypywały posadzone kwiaty ziemią oraz podlewały zasadzone wcześniej sosny.   


  więcej...
 • XIV Przegląd piosenki przedszkolnej 18.10

  XIV Przegląd Piosenki Przedszkolnej już za nami! Organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników. Kolejny raz organizatorzy zadbali o piękną oprawę i dużo pozytywnych emocji towarzyszących wszystkim dzieciom. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z dwóch grup 5 latki: Julia Siadak, Ignacy Michałowski w piosence "Pak - przyjaciel przedszkolaków" oraz 6 latki: Igor Waskin, Natalia Skawińska w piosence "Bezpieczna droga". Wszystkim przedszkolakom należy się uznanie i szacunek za przezwyciężenie swoich słabości i tremy towarzyszącej przedszkolnym artystom. Scena, odpowiednie nagłośnienie i reflektory, które oświetlały naszych małych artystów sprawiły, że na chwilę zatrzymał się czas, a uwaga wszystkich obecnych na tegorocznym przeglądzie piosenki przedszkolnej skierowana była tylko na młodych wokalistów! 


  więcej...
 • Zabawy przyrodnicze!

  Grupa 4 latków brała udział w zabawach manipulacyjnych tworzywem przyrodniczym, które samodzielnie nazbierali podczas spacerów i wycieczek w pobliżu naszego przedszkola. Dzieci w myśl realizacji innowacji pedagogicznej „Bliżej przyrody" rozwijały zdolności manualne oraz matematyczne. 


  więcej...
 • Wycieczka do Parku Miejskiego

  Dzieci z grupy 4 latków wybrały się na wycieczkę do parku miejskiego, aby dokonać ciekawych obserwacji przyrodniczych w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Bliżej Przyrody". Przedszkolaki szukały jesieni w parku miejskim świetnie się przy tym bawiąc!


  więcej...
 • Prace porządkowe na placu przedszkolnym 11.10

  Grupa 6 latków postanowiła uprzątnąć trochę plac przedszkolny, w związku z czym zgrabiły liście. Prace porządkowe dla Ekoludków to żaden problem, wręcz przyjemność. Dzieci chętnie wykonują prace gospodarczo - porządkowe na terenie placu przedszkolnego, dzięki czemu kształtują w sobie poczucie odpowiedzialności oraz obowiązkowości.


  więcej...
 • Dzień drzewa 10.10

  10 października dzieci z najróżniejszych zakątków kraju sadziły drzewa w intencji pokoju na świecie. Ekoludki obchodziły to wyjątkowe święto po raz pierwszy ze względu na realizowaną w naszym przedszkolu innowację pedagogiczną „Bliżej przyrody". Ten jeden, wyjątkowy dzień nie jest tylko sadzeniem drzew, ale także ratowaniem zwierząt, adaptacją rzek, segregowaniem odpadów, zbieraniem aluminiowych puszek, baterii, czy propagowaniem oszczędzania wody i energii. Zgłębiając temat, okazuje się, że w uroczystym świętowaniu Dnia drzewa zaangażowane są tysiące placówek oświatowych w Polsce, a nasze przedszkole jest jedną z nich. W związku z uroczystym obchodem Dnia Drzewa, posadziliśmy na naszym placu 10 drzew z różnych gatunków: modrzew, dąb, brzoza, sosna, lipa, klon, buk, jarzębina. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie nawiązanie współpracy z Nadleśnictwem z Dębna i Leśnictwem z Kostrzyna nad Odrą. Sadzić drzewa pomagali nam pan Bartek Baran i pan Tomasz Łozowski, którym dziękujemy z całego serca raz jeszcze za sprawienie, że ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy. Dzieci w podziękowaniu za niezwykły podarunek wręczyły leśniczym piękną laurkę, wykonaną z darów jesieni. Uroczystość zaczęła się od zaśpiewania hymnu naszego przedszkola, podczas, którego plac na moment się zazielenił oraz odczytania listu przez panią Magdę od drzew adresowanego do dzieci. Z okazji Dnia drzewa przedszkolny hol udekorowało jesienne drzewo, które zachwyca od progu odwiedzających nasze przedszkole, natomiast na tablicy zawisły ilustracje różnych gatunków drzew, z którymi można było się zapoznać wchodząc do przedszkola. W grupie 5 i 6 latków odbyły się również zajęcia logopedyczne prowadzone przez panią Justynę, a w pozostałych grupach powstały wspaniałe grupowe prace plastyczne przedstawiające drzewo. Zabawy było co nie miara! W między czasie na placu można było zaobserwować różne działania i zabawy: rysowanie drzew na przedszkolnym chodniku za pomocą kredy, kalkowanie kory drzewa, zabawy ruchowe oraz z chustą animacyjną, a także czynności gospodarcze - grabienie liści. Sadzenie drzew wymagało mnóstwa uwagi i troski, dlatego każda grupa osobno posadziła swoje dwa drzewa w wybranym przez siebie miejscu, kończąc przyrzeczeniem: „Obiecuję, że zawsze będę dbał o wszystkie drzewa!". 


  więcej...
 • Teatrzyk OPS "Zielony kapturek" 9.10

  9 października dzieci z grupy 5 i 6 latków odwiedziły Ośrodek Pomocy Społecznej. Ekoludki zostały zaproszone na przedstawienie teatralne pt.: „Zielony kapturek". Przedszkolaki dziękują z całego serca za możliwość spędzenia miło czasu oraz obejrzenie niesamowitego teatrzyku, który wprowadził dzieci w dobry nastrój.


  więcej...
 • Wycieczka do przychodni "Kolejorz" 5 latki 6.10

  6 października grupa 5 latków udały się na wycieczkę do przychodni „Kolejorz" w ramach kompleksowej tematyki tygodniowej o zdrowiu. Dzieci poznały specyfikę zawodu lekarza oraz jak funkcjonuje przychodnia. Dzieci wróciły do przedszkola z ogromem wiedzy i ciekawych informacji, którymi podzieliły się z rodzicami. 


  więcej...
 • Zabawa badawcza "Śmietnik na ziemi" 06.10.

  Zabawa badawcza "Śmietnik na ziemi". 6 latki w ramach innowacji „Bliżej przyrody" wykonały doświadczenie i zakopały w parku obok przedszkola śmieci (papier, butelka plastikowa ,słoik szklany i skórkę od banana). Za rok Ekoludki odkopią śmieci, aby zobaczyć na jakim etapie rozkładu znajdują się zakopane śmieci. Celem niniejszego doświadczenia jest przede wszystkim kształtowanie postawy proekologicznych, aby każdy z nas pamiętał o segregowaniu śmieci. 


  więcej...
 • "Poczytam Ci bajkę" - licealiści w przedszkolu 03.10

  03 października, Ekoludki odwiedzili licealiści z Zespołu Szkół im. „Marii Skłodowskiej-Curie" w Kostrzynie nad Odrą. Młodzież specjalnie z tej okazji odkopała z domowych archiwów książki, które czytano im w dzieciństwie. O godzinie 14:00, zabawy w całym przedszkolu ucichły, a w salach można było słyszeć jedynie aksamitne głosy, które wprowadzały dzieci w świat wyobraźni. To nie było nasze jedyne spotkanie z młodymi ludźmi pełnymi pasji i chęci, aby nieść radość dzieciom. W bieżącym roku spotkamy się z nimi jeszcze kilka razy, przede wszystkim dzięki nawiązaniu współpracy z kołem wolontariatu pod kierunkiem Pani Ewy Strong. Niecierpliwie oczekujemy kolejnego spotkania. 


  więcej...
 • „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki…” 28.09

              28 września, 4 latki przygotowały samodzielnie sałatkę owocową. Frajda niesamowita! Dzieci samodzielnie posługiwały się plastykowymi nożami tworząc kolorową i pyszną kompozycję z owoców. Oprócz owocowego szaleństwa, dzieci próbowały również warzyw...gwiazdą były marchewki i wyciśnięty z nich sok. Po odpowiednich przygotowaniach niczym Mastercheff, czas na zabawę w smakosza! 


  więcej...
 • Spotkanie z muzyką "Figle i potyczki na trzy smyczki" 27.09

  27 września w naszym przedszkolu po raz pierwszy w tym roku miało miejsce spotkanie z muzyką. Koncert muzyczny pt.: „Figle i potyczki na trzy smyczki" mimo, że dla większości Ekoludków nie było to pierwsze spotkanie z muzyką, wciąż zaskakujące i pełne wrażeń. Opowieść o potyczkach z odpowiednią oprawą muzyczną wprowadziła wszystkich w niesamowity nastrój, a dźwięki płynące z instrumentów smyczkowych zaczarowały wszystkich na krótką chwilę i sprawiły, że czas na moment się zatrzymał. Dzieci podczas opowieści poznały trzy instrumenty smyczkowe: altówkę, wiolonczelę i skrzypce. Każde takie spotkanie z muzyką jest nie tylko formą relaksu, ale także ciekawym sposobem edukacji muzycznej już od najmłodszych lat.  


  więcej...
 • Próbna ewakuacja! 26.09

  26 września Ekoludki wzorowo zaliczyły próbną ewakuację pod czujnym okiem strażaków. Dzieci od razu rozpoznały sygnał syreny i bezzwłocznie ustawiły się do wyjścia. Ewakuacja kolejny raz przebiegła sprawnie i prawidłowo. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i umiejętność zachowania się w sytuacjach trudnych i zagrażających życiu. Wierzymy, że przedszkolaki w obliczu zagrożenia potrafiłyby zachować się tak samo wzorowo jak podczas tej próby. W nagrodę strażacy przygotowali dla dzieci pokaz sprzętu, sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych, opowiadając o nich oraz demonstrując. 


  więcej...
 • Sprzątanie Świata 21.09

  „SOS to Ziemia woła ludzi...". Ten krótki fragment piosenki Majki Jeżowskiej, przypomina nam, że Ziemia potrzebuje naszej pomocy, żeby stać się czystsza. Ekoludki każdego dnia o tym pamiętają, ale akcja Sprzątanie Świata jest jednym z tych wyjątkowych dni, kiedy możemy pokazać, że warto poświęcić czas i zadbać o naszą planetę. Co roku Ekoludki obchodzą akcję Sprzątania Świata z ogromnym zaangażowaniem, jednak w tym roku wyglądało to nieco inaczej. Wyszliśmy z inicjatywą posprzątania parku miejskiego i dzięki zgodzie prezesa MZK Pana Olgierta Kłaptocza, mogliśmy zrealizować nasze plany. Starszaki 5- i 6- latki udały się do miejskiego parku, gdzie przywitała dzieci pani Magdalena Fałat. Przedszkolaki spisały się wzorowo i wysprzątały park z najdrobniejszych papierków. Grupy młodsze 3-, 3-4 i 4- latki wraz ze swoimi paniami zadbały o ład i porządek na placu przedszkolnym. Przedszkolaki były zdeterminowane do działania oraz chętne, aby podczas zabawy wysprzątać plac. Dzieci otrzymały rękawiczki i po krótkim czasie na placu nie było już śladu po śmieciach. Pamiętajmy, że to wiele nie kosztuje, a chwila uwagi poświęcona naszej planecie sprawi, że niewielkie działanie może mieć wielkie znaczenie! 


  więcej...
 • Dzień Przedszkolaka 20.09

  Każdy ma swoje święto, nawet przedszkolaki mają jeden dzień w roku, który jest właśnie ich dniem. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień 20 września. Wyjątkowy z wielu względów, chociażby głównie dlatego, że w bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną autorstwa jednej z nauczycielek Magdaleny Jarek - Rogowskiej „Bliżej przyrody", stąd też pomysł na Dzień przedszkolaka oparty na przyrodniczej kreatywności dzieci. Wyjątkowy, także dla naszych najmłodszych przedszkolaków, dla których to była pierwsza przedszkolna uroczystość.  

  Dzieci od samego rana w każdej grupie podejmowały działania plastyczne. Wraz ze swoimi paniami malowały na zielono literki, stworzone z rolek po papierze toaletowym. Każda grupa miała inną literkę. Pięknie wymalowane litery ozdobiły płot przedszkolny tworząc napis: „EKOLUDKI". Cała uroczystość rozpoczęła się już o godzinie 9:30, kiedy to na placu przedszkolnym rozbrzmiał ekoludkowy hymn. Następnie wszystkie grupy udały się do specjalnie przygotowanego na tą okazję ogródka, w którym dzieci po kolei przy pomocy pań sadziły kolorowe tulipany oraz krokusy. Te maleńkie kwiaty wiosną będą ozdabiały nasze przedszkole. Dzięki działaniom praktycznym dzieci poznały tajniki ogrodnictwa. Po ciężkiej pracy na dzieci czekała świetna przyrodnicza zabawa, która pozwoliła naszym przedszkolakom rozwinąć skrzydła i wykorzystać swoją wyobraźnię oraz dary jesieni do stworzenia czegoś wyjątkowego. Na trawniku wzdłuż chodnika prowadzącego od furtki do głównego wejścia przedszkola ukazały się w krótkim czasie przyrodnicze dzieła sztuki! W między czasie chętne dzieci mogły pomalować sobie twarze. Ale to nie był koniec atrakcji. Starsze grupy zasadziły w tym dniu również budleje, które pięknie wyglądają i dzięki którym będziemy mogli wiosną obserwować motyle. Pod płotem przy placu zabaw zasadziliśmy także zioła, krzewy malin i borówek.

  Na sam koniec na dzieci czekała dyskoteka w rytm wesołych dziecięcych piosenek, zabawowe szaleństwo na placu przedszkolnym oraz gorąca kiełbaska na świeżym powietrzu. Po powrocie do sal, po ogromie wrażeń dzieci odpoczęły i otrzymały skromny upominek z okazji Dnia Przedszkolaka. Tyle radości i tyle zabawy na świeżym powietrzu, blisko przyrody, mnóstwo słońca - Dzień idealny! Plac naszego przedszkola na ten jeden dzień zamienił się w dziecięcą krainę przyrodniczej kreatywności.


  więcej...
 • Polsko - Niemiecki piknik ekologiczny 15.09

  Ekoludki uwielbiają zabawę, a już na pewno jeśli chodzi o eko - zabawę! 15 września starszaki 5- i 6 -latki udały się na wspaniale przygotowany polsko - niemiecki piknik ekologiczny, na którym czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Dzieci malowały mazakami na torbach z materiału, kręciły kołem fortuny, dowiedziały się jak zrobić papier, usłyszały mnóstwo ciekawostek o pszczołach, na chwilę nawet zamienili się w wędkarzy. Później wspólnie układali puzzle na trawie, z których powstał duży kolorowy obrazek oraz uczestniczyli jako widzowie w występach tanecznych swoich koleżanek z grupy. Na pożegnanie za uzbierane plastikowe butelki otrzymaliśmy zioła w doniczkach. Świętna zabawa połączona z nauką ! 


  więcej...
 • Zajęcia przyrodnicze w parku 14.09

  Wrzesień przywitał nas ciepło i słonecznie. Piękna, jesienna pogoda sprzyja długim spacerom i zabawom na świeżym powietrzu. Grupa 6 latków udałą się 14 września na spacer do parku nieopodal naszego przedszkola. Panie przeprowadziły zajęcia przyrodnicze, podczas których dzieci rysowały patykiem „wspomnienia z wakacji". Do wykonania zadania wykorzystywały patyczki, liście, kasztany i żołędzie, które wcześniej zgromadziły podczas spaceru. 


  więcej...

Kontakt

EKOLUDKI - Przedszkole Miejskie nr 3
ul. Niepodległości 19
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Telefon: 95 752 21 84
Kadry: 95 752 23 10 
Dyrektor: 95 752 23 01 
e-mail: pm3kostrzyn@wp.pl