Aktualności 2016/2017

 • Pozytywnie nakręceni!

  Pozytywnie nakręceni! Akcja zbiórki nakrętek dla Agatki i Natalki już za nami. Dzięki zaangażowaniu i ogromu pracy wielu ludzi, zakupiono urządzenia do reedukacji chodu.  Ale to jeszcze nie koniec! Najbardziej cieszy nas fakt, że dołączyły do naszego przedszkola pozostałe placówki oświatowe i nie tylko. Dalej zbieramy! Dalej pomagamy! Tym razem pieniądze uzyskane ze zbiórki nakrętek przekazane zostaną dla Kacpra Gulajewa na kamizelkę oscylacyjną, ponieważ Kacper cierpi na mukowiscydozę. Dzięki wspólnym działaniom uzbieraliśmy już blisko tony nakrętek! To naprawdę dużo, zwłaszcza, że dzięki temu oraz ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi dobrego serca możemy pomagać tym najbardziej potrzebującym. Nie poddajemy się i nadal będziemy pozytywnie nakręceni! Aby podtrzymać tradycję zachęcamy wszystkich chętnych, by przyłączyli się do nas, Pamiętajmy, że razem możemy więcej! Jeżeli jeszcze nie brałeś udziału w niniejszej akcji - nie zwlekaj i pomóż nam pomagać innym!

  NIE WYRZUCAJ PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK!

  ZBIERAJ JE I WRZUCAJ JE DO OZNACZONYCH POJEMNIKÓW! J


  więcej...
 • Uroczyste zakończenie przedszkola

  Dnia 21.08.2017 o godz.13:00 w Przedszkolu Miejskim nr 3 "Ekoludki" odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola. Dzieci odchodzące do domu po raz ostatni pożegnały swoje panie oraz swoje przedszkole.

  Absolwentom życzymy samych 5 i 6 w szkole oraz aby wracali pamięcią w dziecięcy czas, który spędzili w przedszkolu.


  więcej...
 • Wizyta Policjanta 14.06

  14 czerwca w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, nasze Przedszkole odwiedził policjant Paweł Abrasowicz, który rozmawiał z dziećmi na temat bezpiecznych wakacji. Przedszkolaki okazały się być świetnie zorientowane w temacie bezpieczeństwa podczas wakacji zarówno w mieście, jak i nad wodą. Wspólnie przypomnieliśmy sobie wszystkie zasady, aby tegoroczne wakacje przebiegły w spokoju i bezpiecznie! 


  więcej...
 • Zbiórka baterii dobiegła końca!

   

   

  Ekoludki chętnie biorą udział w różnych akcjach zaczynając od charytatywnych, a kończąc na ekologicznych. Cały rok dzielnie i wytrwale zbieraliśmy zużyte baterie. Każda grupa zaangażowała się w miarę możliwości, a dochód uzyskany ze zbiórki mogła przekazać na rzecz grupy. Akcja dobiegła końca! W maju zakończyliśmy zbiórkę i oddaliśmy nasze baterie do firmy INNEKO w Gorzowie Wielkopolskim. Przez rok zebraliśmy 370 kg. Dzieci z grupy 5 latków wykazały się największą determinacją i uzbierała sama, aż 270 kg. Największe podziękowania kierujemy w stronę pani Magdaleny Hajer (mamie Antka z grupy 5 latków) za ogromne wsparcie i dostarczenie do przedszkola ogromnej ilości zużytych baterii. Zaangażowanie pani Magdy przyczyniło się do świetnego wyniku jaki otrzymaliśmy. Serdeczne podziękowania kierujemy również do koordynatora akcji Magdaleny Jarek - Rogowskiej, za zaangażowanie i stworzenie możliwości uczestnictwa w niniejszej akcji. Grupa 5 latków w ramach pieniędzy uzyskanych ze zbiórki baterii udała się na lody  do kawiarni „Klaudia". Miło spędzony czas podczas słonecznego, gorącego dnia był doskonałym zwieńczeniem wysiłku jaki dzieci włożyły w zbiórkę zużytych baterii. Otrzymały dyplomy "Mały wolontariusz". Pieniądze leżą na ziemi, tylko trzeba się po nie schylić...My tak zrobiliśmy! Dzięki temu za resztę, która została z wycieczki na lody kupiliśmy klocki i tarczę na lotki na rzepy.

   


  więcej...
 • Przedstawienie kółka teatralnego "Bajadurki" - 12.06

  Bajkę „Czerwony Kapturek" znamy doskonale, ale nasze małe ekoludkowe aktorki z kółka teatralnego „Bajadurki", postanowiły nam ją przypomnieć. Doskonale przygotowana inscenizacja cieszyła się ogromnym powodzeniem zarówno wśród dzieci , jak i pracowników przedszkola. Wszyscy włożyli w to wiele trudu, aby to niesamowite przedstawienie mogło się odbyć. Zatem gratulujemy! Pani Madzie za profesjonalne przygotowanie przedszkolnych aktorów do przedstawienia, natomiast Pani Iwonce serdecznie dziękujemy za wspaniałą dekorację i niezliczone pomysły , a rodzicom za zaangażowanie i pomoc w nauce ról. Sami widzicie, że aktorstwo to nie bułka z masłem, jednak nasze przedszkolaki doskonale sobie z tym poradziły! Czekamy na więcej takich wydarzeń :) Całe przedstawienie zakończyła grupa 5-latków, która zaśpiewała piosenkę „Mały Miś", zachęcając młodsze dzieci do czytania bajek. Podróże Małego Misia uczą wiele, ale niestety dobiegły końca tak jak projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Dzięki niniejszemu projektowi mogliśmy w pełni zrealizować założenia planu rocznego, który w tym roku dotyczył głównie czytelnictwa. Mały Miś pozwolił nam w doskonały sposób promować czytelnictwo oraz zainteresować książką zarówno dzieci, jak i rodziców. W zwiąku z zakończeniem projektu nasze przedszkole otrzymało certyfikat Małego Misia. 


  więcej...
 • 5 latki w Szkole Podstawowej nr 2 - 9.06.

  Dnia 9 czerwca dzieci z grupy 5-latków udały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 2. Przedszkolaki po raz pierwszy brały udział w lekcji wychowania fizycznego, którą prowadziła pani Wiesława Gozdek. Dzieci fantastycznie bawiły się w towarzystwie starszych koleżanek, które pokazały jak wiele mogą się nauczyć poprzez ruch i świetną zabawę. Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i dużą dawkę pozytywnej energii. 


  więcej...
 • Dzień Dziecka! 1 - 2.06

  „Wszystkie dzieci nasze są...Wojtek, Borys, Marysia, John..." Tę piosenkę znają chyba wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest taki dzień w roku, że moc życzeń i słodkości wędruje tylko do dzieci. Data 1 czerwca powinna być najszczęśliwszym dniem w roku dla dzieci na całym świecie. Dorośli często o tym zapominają, ale wystarczy spojrzeć tylko na dzieci, to one uczą nas tolerancji, bo nie ważne jakiej jesteśmy narodowości i pochodzenia, najważniejsza jest dobra wspólna zabawa. W Przedszkolu Miejskim nr 3 „Ekoludki" uroczysty Dzień Dziecka obchodziliśmy dwa dni. 1 czerwca spędziliśmy czas na wspólnej zabawie zorganizowanej na terenie przedszkola. Rano od progu wszystkich witała wesoła muzyka. W myśl idei „Bajkowy Dzień Dziecka", każdy przedszkolak przebrał się za ulubioną postać z bajki. Trudno było rozpoznać kto jest kim, rodzice stanęli na wysokości zadania i przygotowali przeróżne kreacje. Punkt 9:15 wspólną zabawę rozpoczęliśmy od mini konkursu. Nauczycielki sprawdziły wiedzę dzieci na temat poszczególnych bajek. Śmiechu było co nie miara, a co najważniejsze nasz konkurs był wyjątkowy, bo w tym dniu wygrani byli wszyscy! Liczyła się jedynie dobra zabawa. Po sprawdzeniu umiejętności intelektualnych udaliśmy się na dyskotekę, która odbyła się na placu przedszkolnym. W między czasie odwiedziły nas dwie wyjątkowe Panie, które malowały twarze chętnym dzieciom, a także robiły bańkowe pokazy. Atrakcji było mnóstwo: dyskoteka, malowanie twarzy, wata cukrowa, poczęstunek, bańki mydlane, radosna plastyczna twórczość dzieci na sztalugach, zabawy ruchowe, a także wiele, wiele innych. Nauczycielki przygotowały również na koniec tego wyjątkowego dnia małą niespodziankę. Przez cały dzień nagrywano dzieci podczas zabaw i konkursu, a następnie stworzono krótki film, w którym głównymi bohaterami były właśnie dzieci. Ta radość i błysk w oku, gdy na dużym ekranie Jaś, czy Zosia ujrzeli siebie podczas różnych zabaw. Zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do swoich sal. Dzieci przez resztę dnia wymieniały się wrażeniami. Na koniec otrzymały kolorowe balony i z uśmiechem na twarzy udały się do domu.

              Ale jeden dzień to dla Ekoludków za mało, więc 2 czerwca udaliśmy się na małą wyprawę do Wioski Lapońskiej w Czelinie. Przygodę rozpoczęliśmy o godzinie 9:30. Dzieci obejrzały zagrody ze zwierzętami, a nawet poznały renifery z zaprzęgu Św. Mikołaja. Rudolf swoim wnikliwym spojrzeniem ewidentnie skradł nam wszystkim serca. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zwierzętami czas na swobodną zabawę pod czujnym okiem pań. Dzieci łowiły ryby, pływały statkiem, przeprawiały się przez rzeki i przepaście korzystając z różnych pomostów, polowały na rekiny, a także zjeżdżały na ślizgawkach. Chwila przerwy na gorącą kiełbaskę i powrót do zabawy. Pogoda była idealna, dlatego też dzieci udały się na przejażdżkę na kucach. Pojawił się strach, ale dzieci przezwyciężyły go, gdy tylko wsiadły na kuce, to później pojawiła się tylko radość i śmiech. Przed odjazdem mieliśmy okazję spróbować tradycyjnie wypiekanych chlebków tzw. podpłomyków. Dzieci zjadły wszystko ze smakiem! Tyle emocji towarzyszyło nam podczas tej wycieczki, że w drodze powrotnej niektórzy pozwolili sobie na krótką drzemkę. Maluchy już od progu opowiadały rodzicom co się wydarzyło tego dnia, co potwierdza tylko, że wyjazd był udany. Najważniejsze w tym wszystkim jest zadowolenie i radość dzieci, zatem wyprawę do Wioski Lapońskiej uważamy za udaną!


  więcej...
 • Majowy Konkurs "Okładka na książkę"

  W maju w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto książki, w związku z czym czytaliśmy ciekawe bajki, zapraszaliśmy do czytania rodziców oraz absolwentów, a także zorganizowaliśmy konkurs. Miał szczególne znaczenie dla dzieci z grup 5- i 6-latków, ponieważ to właśnie oni brali udział  majowym, rodzinnym konkursie na okładkę książki. Dzieci przy pomocy rodziców samodzielnie miały zaprojektować i przedstawić na formacie A3 okładkę książki: wybranej, ulubionej lub nowo powstałej w wyniku kreatywnych działań. Zgłoszono 5 wyjątkowych prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 maja. Warto organizować wydarzenia takie jak te, aby wspierać rozwój twórczości dzieci, oraz aby ujrzeć na ich twarzach radość i dumę ze swoich osiągnięć. Ekoludki zbierajcie pomysły na kolejne konkursy w przyszłym roku. 


  więcej...
 • Rodzinny dzień w Ekoludkach!

  Wyjątkowy dzień dla wszystkich Mam! 26 maja to data, która zapadła wszystkim w pamięć. Jest to wyjątkowe święto wszystkich kobiet na świecie, które są mamami. W naszym przedszkolu jednak obchodzimy ten wyjątkowy dzień rodzinnie. Każda mama i każdy tata zasługuje na chwilę wzruszenia, kiedy to dziecko z przejęciem recytuje wierszyki, śpiewa piosenki i składa najserdeczniejsze życzenia płynące prosto z serca. Nauczycielki wraz z dziećmi stanęły na wysokości zadania, aby wypełnić ten dzień miłością, szacunkiem, wdzięcznością i gorącymi podziękowaniami.

  Maluchy zadbały o to, aby zrobiło się rodzicom ciepło na sercu, a mamy pokątnie wycierały łezki płynące z oczu. 25 maja to bardzo ważna data nie tylko dla mam, ale także dla dzieci z grupy 3 latków. Był to dzień, w którym wystąpili przed najważniejszą widownią - rodzicami! 3 latki dzielnie przezwyciężyły nieodpartą chęć pozostawienia programu artystycznego i wtulenia się w ramiona rodziców. Ale za to jak dobrze było się przytulić po takim wspaniałym występie , wręczając rodzicom upominki i kradnąc słodkiego buziaka, wiedzą już tylko nasze maluchy. W tym samym dniu Dzień Mamy i Taty obchodzono w grupie 6 latków. Tam uroczystość wyglądała nieco inaczej. Obowiązywała na niej specjalna kreacja, mianowicie sportowa. Rodzice i dzieci przygotowali się wzorowo! Krótka rozgrzewka w formie aerobiku w rytmach lat 90-tych, aby zapobiec wszelkim kontuzjom. Rodzice i dzieci zostali podzieleni na 4 drużyny, które zmierzyły się z kilkoma konkurencjami sportowymi. Nie zabrakło ani na chwilę sportowego ducha walki, a to co było w tym najpiękniejsze to finał naszych rozgrywek- wszyscy byli wygrani! Najważniejsza była dobra zabawa i wspólnie spędzony czas. Po litrach wylanego potu ze zmęczenia i łez ze śmiechu, udaliśmy się na odpoczynek do sali, gdzie dzieci przedstawiły dodatkowo krótki program artystyczny i wręczyły rodzicom nagrody za wspaniałe uczestnictwo w zawodach. 26 maja Dzień Mamy i Taty obchodzono w grupie 4 latków oraz 5 latków. 4 latki pod czujnym okiem Pani Gosi przygotowały krótkie scenki, które doprowadziły rodziców do głośnego śmiechu i łez. Oprócz niesamowitych zdolności aktorskich, dzieci recytowały piękne wiersze, śpiewały piosenki i zatańczyły trzy pełne pozytywnej energii tańce. 5 latki przygotowały dla rodziców przedstawienie „O dwunastu miesiącach" oraz krótki program artystyczny. Dzieci dziękowały za trud włożony w ich wychowanie i mnóstwo miłości, którą dostają każdego dnia.

  Gorące życzenia dla wszystkich rodziców, za ciężką pracę każdego dnia, zaangażowanie i poświęcenie. Pamiętajmy, że to oni właśnie kształtują dziecko od najmłodszych lat, to oni stają się pierwszymi kompanami do zabawy i to oni radzą sobie każdego dnia z wszelkimi niepowodzeniami dziecka. Każdego dnia mają wiele funkcji i jeszcze więcej obowiązków do wypełnienia. Dlatego jeszcze raz serdeczne życzenia dla wszystkich ekoludkowych rodziców oraz rodziców na całym Świecie! Pamiętajcie jesteście wielcy! 


  więcej...
 • Wizyta wyjątkowych gości!

  W środę 24 maja do naszego Przedszkola przyjechali niezwykli goście, przedstawiciele Urzędu miasta i Gminy Witnica. Dużo pozytywnych emocji i zainteresowania wzbudził u dzieci czworonożny przyjaciel człowieka - pies rasy golden retriver, który odwiedził nasze przedszkolaki pod czujnym okiem Pana Marka Margola. Pan Marek jest odpowiedzialny za ochronę środowiska w wydziale (w tym i za przytulisko). Wśród gości znajdowała się również Pani Agnieszka Kołcz, która zajmuje się tematami budowlanymi- będzie również zaangażowana w temat budowy nowego przytuliska, oraz Pan Łukasz Dombek, który podobnie jak wyżej wymienieni Pan Marek i Pani Agnieszka jest przedstawicielem Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Witnica. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Pan Marek i Pan Łukasz przedstawili dzieciom jak funkcjonuje przytulisko, jakie zwierzęta można tam zastać oraz zaprezentowali nam swoich wybrańców, okazując ich fotografie. Dzieci zainteresowane prezentacją czworonożnych pupili, zadawały mnóstwo pytań dotyczących losu zwierząt znajdujących się w przytulisku. Niezmiernie ciekawe i pouczające spotkanie, zakończyło się uroczystym przekazaniem zgromadzonego przez nas pokarmu oraz wręczeniem przez Pana Łukasza podziękowań dla dzielnych, zawszę gotowych, by pomagać ekoludków!


  więcej...
 • Wizyta strażaków w naszym przedszkolu!

  Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, jednak w naszym przedszkolu tym wyjątkowym dniem był 15 maja. W poniedziałek, punktualnie o godzinie 9:30 w bramie przedszkola pojawił się wielki wóz strażacki. Strażacy na sygnale wjechali pod samo przedszkole, wysiedli z wozu w kompletnych mundurach witając się ze wszystkimi dziećmi. Ważny moment w karierze przedszkolaków, gdy strażacy opowiadają o swojej pracy, prezentują sprzęt i umundurowanie. Dzięki takim spotkaniom i pogadanką, dzieci mają możliwość poznać lepiej wyjątkowy, a zarazem niebezpieczny zawód strażaka. Mimo prażącego słońca, nie zniechęcaliśmy się ani trochę i słuchaliśmy w skupieniu, a największą atrakcje dla dzieci stanowiła prezentacja poszczególnych sprzętów, elementów umundurowania oraz rodzajów sygnałów, w jakie wyposażony jest wóz strażacki. Po przymiarkach i dokładnym sprawdzeniu stanu wozu, dzieci miały okazję do niego wsiąść i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy strażak. Na koniec w ramach wdzięczności 5-latki w imieniu wszystkich przedszkolaków wręczyły strażakom samodzielnie wykonaną laurkę, przedstawiającą wóz strażacki.

   

  17 maja grupa 6 latków, ciekawa jak wygląda miejsce pracy strażaków, udała się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo - gaśniczej PSP w Kostrzynie nad Odrą. Strażacy chętnie i z zaangażowaniem oprowadzili dzieci po remizie, pokazując najciekawsze miejsca oraz zapoznając je z najnowszymi sprzętami. Mieliśmy okazję przekonać się, że zawód strażaka nie należy do najłatwiejszych oraz wymaga mnóstwo siły chociażby podczas gaszenia pożaru wężem. Dzieci kolejno zmieniając się, trzymały w rękach, przy pomocy strażaków wąż, polewając wodą wszystko w koło. Chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować strażakom, za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas, za przyjazną atmosferę oraz niesamowitą dawkę dobrej zabawy! 


  więcej...
 • "Dzieci - dzieciom. Absolwenci czytają"

  Tradycji stało się zadość! W grupie 5 latków, kolejny absolwent przeczytał swoją ulubioną bajkę pt. „Koza kłamczucha". Wyjątkowy zwyczaj i akcja „absolwenci czytają dzieciom" okazało się w grupie 5-latków sukcesem. Dzieci z niecierpliwością wyczekują kolejnych kolegów i koleżanek ze starszych klas zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. W maju grupę 5 latków odwiedziły już Wiktoria Ch. oraz Hanna K., a w ostatnim tygodniu maja w naszym przedszkolu gościć będziemy kolejnych dwóch absolwentów. 


  więcej...
 • Koncert muzyczny 10.05

  10 maja odbył się u nas w przedszkolu koncert muzyczny, który zachwycał barwnymi strojami i dźwiękami folklorystycznymi. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały opowieści słowno-muzycznej. 


  więcej...
 • Występ z okazji 25 lat działalności Kindervereinigung e.V. Seelow 10.05

  Ekoludki przejawiają wiele talentów. Jednym z nich jest taniec. Dzieci z grupy 5- i 6-latków należących do koła tanecznego „Densoludki", miały okazję zaprezentować swoje umiejętności 10 maja na jubileuszu 25 lat działalności Kindervereinigung e.V. Seelow. Pogoda w tym dniu nam nie dopisała, ale za to mnóstwo atrakcji, z których mogły skorzystać dzieci po wspaniałym występie wynagrodziły nam wszystko. Fenomenalna zabawa, poczęstunek, malowanie twarzy to wszystko czekało na naszych przedszkolaków od 9:00 rano. 


  więcej...
 • Maj miesiącem książki

  „Cała Polska czyta dzieciom"...to hasło obiegło w krótkim czasie wszystkie przedszkola i szkoły. W każdej placówce oświatowej na bieżąco realizowane są programy czytelnicze, mające na celu rozbudzić zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie czynnie biorą udział w licznych imprezach okolicznościowych, akcjach ogólnopolskich czy konkursach związanych z czytelnictwem. Nasze przedszkole również uwzględniło w zamierzeniach planu rocznego zarówno wycieczki do Biblioteki Miejskiej „Krasnal", księgarni „Wena", konkurs rodzinny na okładkę książki, którego rozwiązanie będzie w maju oraz udział w akcji „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato". Grupa 5-latków bierze udział w co miesięcznych spotkaniach z absolwentami przedszkola, którzy czytają swoje ulubione bajki młodszym kolegom. W tym miesiącu bajki czytała Wiktoria Ch. oraz Hania K..Wzbogacanie oraz ciągłe uatrakcyjnianie kącików książek w każdej grupie sprawia, że dzieci co raz chętniej sięgają po książki. Dzieci z grupy 3-latków, aby należycie uczcić zbliżający się Dzień książki i biblioteki oraz w ramach realizacji tygodniowej tematyki kompleksowej uczestniczyły w zabawach teatralnych, z wykorzystaniem przedszkolnego teatrzyku i kukiełek. Koło teatralne "Bajadurki" pod kierunkiem pani Magdy, również szykuje dla nas w czerwcu coś specjalnego, już niedługo przekonamy się co to będzie. Dochodzą nas słuchy, że już całkiem niedługo odbędzie się premiera bardzo lubianej przez dzieci bajki, w krótce pojawią się szczegóły wydarzenia. 30 maja dzieci z grupy 5-latków przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki i opowiadały wszystkim o wybranych bohaterach.

  W związku z założeniami rocznego planu pracy dzieci z grupy 4-, 5- i 6-latków udały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej „Krasnal", gdzie zapoznały się ze specyfiką zawodu bibliotekarza oraz z metodami archiwizowania oraz magazynowania książek i czasopism dla dzieci i dorosłych. Po wprowadzeniu w magiczny czas książek, dzieci udały się do specjalnie przygotowanego kącika relaksacyjnego, w którym mogły swobodnie rozsiąść się na kolorowej wykładzinie i pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku i relaksu. Pani, która oprowadzała nas po bibliotece przeczytała dzieciom bajkę, po czym przeprowadziła krótką rozmowę odnośnie treści utworu. Na koniec wszyscy pięknie podziękowaliśmy i udaliśmy się do przedszkola. Dzieci najlepiej uczą się dobrych postaw poprzez doświadczanie i autentyczne wzorce zachowań. Takie wycieczki są cenne nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Podczas spotkań czytelniczych dzieci uczą się szacunku do książki oraz rozbudzamy w nich zamiłowanie do literatury, a my dorośli przypominamy sobie o wysokiej wartości książek oraz o znaczeniu literatury w kształtowaniu młodych pokoleń. 

   


  więcej...
 • Kwiecień miesiącem profilaktyki!

  Kwiecień to miesiąc, w którym Ekoludki poszerzają wiedzę odnośnie profilaktyki zdrowotnej. Przez cały miesiąc każda z grup poznawała specyfikę zawodu lekarza, pielęgniarki czy stomatologa. Dzieci podczas codziennej pracy w grupie bawiły się w kącikach lekarskich, oglądały książki o tematyce zdrowotnej oraz dowiadywały się różnych ciekawostek bezpośrednio od źródła. Po spotkaniach zorganizowanych w naszej placówce, dzieci nadal były głodne wiedzy. Ekoludkom, ciągle jest mało, zatem grupa 4-latków i 6-latków postanowiły wybrać się na wycieczkę do stomatologa. Grupa 5-latków zamieniła na moment swoją salę w mały gabinet lekarski i z profesjonalnym sprzętem przebadała i zdiagnozowała całe przedszkole. 4 latki w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym i realizacji założeń rocznego planu pracy, udały się do gabinetu stomatologicznego znajdującego się nieopodal naszego przedszkola. Dzieci różnie reagowały na sprzęt i narzędzia znajdujące się w gabinecie. Jednak po wizycie, wszystkie przezwyciężyły strach wobec dentysty. Każdy chciał usiąść na fotelu, a nawet niektórzy gorliwie obiecywali, że będą chodzić na wizyty stomatologiczne. Podobna sytuacja była w grupie 6-latków, która w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym i rodzicami, udała się do Prywatnego gabinetu stomatologicznego „Radix". Starszaki z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyły w wycieczce. Nic nie umknęło zaciekawionym przedszkolakom, każdy sprzęt i narzędzie zostało dokładnie obejrzane. Obie grupy wręczyły laurki w podziękowaniu za poświęcony czas i zaangażowanie. Teraz już na pewno Ekoludki będą wiedziały jak dbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i innych. 


  więcej...
 • Dzień Ziemi 21.04

  Ekologia, fajna sprawa, każdy wie, że to dobra zabawa! Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie 22 kwietnia. W naszym przedszkolu to wyjątkowe święto obchodziliśmy dzień wcześniej, 21 kwietnia. To wyjątkowy dzień dla wszystkich ekoludków, ponieważ każdego dnia staramy się dbać o naszą przyrodę najlepiej jak potrafimy. Naszym priorytetem jest promowanie ekologicznych postaw wobec przyrody. Uczestniczymy w wielu akcjach proekologicznych, jedną z nich są właśnie uroczyste obchody Dnia Ziemi. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że każde nasze działanie i decyzje podejmowane każdego dnia, mają wpływ na losy naszej planety. Pamiętajmy, zatem, aby nie tylko w ten jeden dzień dbać o świat, w którym żyjemy.

              Ekoludki z należytym szacunkiem obchodziły święto Ziemi. Na moment nawet zazieleniło się w przedszkolu - wszystkie dzieci ubrały się w tym dniu na zielono. Każdy wyciągnął z zakamarków szafy chociaż najmniejszą część garderoby, która kolorem odzwierciedlała naturę. Pamiętajmy, zatem, że kolor zielony, to nie tylko zieleń drzew i traw, ale także symbol nadziei, w tym przypadku nadziei na lepsze, ekologiczne jutro. Zaraz po śniadaniu nauczycielki zebrały wszystkie dzieci w sali Hop na uroczyste odśpiewanie hymnu naszego przedszkola, wysłuchanie listu, który Ziemia napisała do swoich mieszkańców, a także prezentacje muzyczno-ruchowe. Nauczycielki przygotowały również małe zadanie - segregacja śmieci. Każdy przedszkolak wie, że należy to robić! Dzieci nie zawiodły, i tym razem wykazały się dużą wiedzą. Ekoludki mają niesamowitą w tym wprawę i świetnie poradziły sobie z trudnościami.

  Po części oficjalnej przyszedł czas na uroczysty zielony pochód w pobliżu przedszkola. Dzieci ubrane na zielono, z balonami i emblematem „Ekoludka", skandowały proekologiczne hasła, przypominając wszystkim o Święcie Ziemi. Gdy już powiadomiliśmy wszystkich o ważnym dla nas dniu, nadszedł czas na gwóźdź programu. Na placu czekała na nas Pani dyrektor wraz z uśmiechniętym panem woźnym oraz z sadzonkami forsycji, dereni oraz malin. Dzieci doskonale wiedziały, że aby chronić Ziemię nie wystarczy tylko nie śmiecić, ale także należy pomóc się naturze rozwijać. Podekscytowane wraz ze swoimi paniami posadziły rośliny. Jednak bez pomocy pana woźnego nie udało by nam się tak sprawnie z tym uporać. Zadowolone i pełne optymizmu dzieci po ciężkiej ogrodowej pracy udały się na swobodną zabawę na świeżym powietrzu!

  W związku z obchodami Dnia Ziemia, Ekoludki brały także udział w uroczystości organizowanej przez MZK. Udaliśmy się na wycieczkę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Podczas spotkania dzieci miały okazję zobaczyć magazyny, w których przechowywane są posegregowane śmieci oraz poznać cały proces ich segregacji. Pracownicy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji w postaci prezentacji funkcjonalności pojazdów oraz sprzętów MZK. Na koniec spotkania wysypano na placu śmieci i poproszono o pomoc dzieci. Kostrzyńskie przedszkolaki z różnych placówek połączyły siły i posegregowały śmieci. Dzieci poradziły sobie świetnie z zadaniem, co pokazało, że mają ogromną wiedzę na ten temat. W nagrodę, na ręce nauczycielek złożono upominki dla wszystkich przedszkolaków. Nie zostało nic innego jak pogratulować wszystkim dzieciom i serdecznie podziękować pracownikom MZK za współpracę i poświęcony czas!  


  więcej...
 • Dbamy o zdrowie! Spotkanie z pielęgniarką 19.04

  „W zdrowym ciele, zdrowy duch!". To znane powiedzenie nabiera dużego znaczenia w dobie dzisiejszych czasów. Współczesne massmedia zasypują nas wszelkiego rodzaju poradami odnośnie profilaktyki zdrowego żywienia, czy zdrowego trybu życia. Od natłoku informacji, czasami można zwariować! Dlatego ważne jest, aby podchodzić do wszystkiego z dystansem i umiarem. Ekoludki głodne wiedzy w tym zakresie zaprosiły do siebie pielęgniarkę, aby wyjaśniła im jak dobrze dbać o zdrowie swoje i innych. W miłej atmosferze minęły dwa spotkania, najpierw z młodszymi dziećmi, a następnie ze starszakami. Dzięki temu spotkaniu dzieci poznały specyfikę tego ważnego zawodu. Pani Dagmara opowiedziała dzieciom wiele ciekawostek dotyczących sposobów zapobiegania chorobom oraz jak wygląda jeden dzień z pracy pielęgniarki. Dzieci słuchały uważnie z zainteresowaniem tego co miała do powiedzenia pani Dagmara. Nie obyło się oczywiście bez pytań. Dzieci ciekawe wszystkiego co związane z pracą pielęgniarki wyrywały się chętnie do zadawania najróżniejszych pytań. Podczas spotkania dzieci miały okazję posłuchać za pomocą stetoskopu, jak bije serce kolegi czy koleżanki. Na koniec dzieci otrzymały od pielęgniarki małe upominki, a w podzięce za poświęcony czas dzieci wręczyły pani Dagmarze laurki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za spotkanie ;)


  więcej...
 • Konkurs "Wielkanocny stroik" 12.04

  Okres wielkanocny to czas refleksji i oczyszczenia. Czując ducha świąt Ekoludki przygotowywały w domowym zaciszu „wielkanocne stroiki".  Dzięki dużemu zaangażowaniu przedszkolaków i ich najbliższych, nasz hol zmienił się nie do poznania. Liczne i niepowtarzalne pomysły każdego z uczestników konkursu zostały nagrodzone 12 kwietnia. Pani dyrektor wręczyła wszystkim konkursowiczom wspaniałe nagrody. Pojawiły się także wyróżnienia, które zostały przyznane najciekawszym stroikom wymagającym ogromnego wkładu pracy i poświęcenia cennego czasu. Wszyscy uczestnicy zostali należycie docenieni. Wykonano pamiątkowe zdjęcie, aby uwiecznić ten ważny moment. Możemy uznać konkurs za udany! Naszym podopiecznym gratulujemy nietuzinkowych pomysłów i zachęcamy do uczestnictwa w następnych konkursach J


  więcej...
 • Zajęcia otwarte - 5 latki

  11 kwietnia w grupie 5 latków odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci rozmawiały o zwyczajach Wielkanocnych, a także rozwiązywały różne zagadki. Metodą burzy mózgów ustaliły co ma znaleźć się w koszyczku, a następnie doskonaliły umiejętności przeliczania figur geometrycznych. Z odpowiednio ułożonych figur powstał wyraz Wielkanoc, który samodzielnie, głośno i wyraźnie przeczytały. Rodzice również zostali zaangażowani w zajęcia i w ramach krótkiej zabawy integracyjnej, siedzieli w kole i wykonywali masażyk na plecach dziecka do treści krótkiego wierszyka czytanego przez panią Magdę. Najwięcej emocji dostarczyło jednak zadanie z podawaniem sobie na łyżce surowego jajka. Nie jednemu rodzicowi zadrżała ręka, co oczywiście nie umknęło uwadze dzieci. Na koniec wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami poderwali się do wspólnego tańca przy muzyce „Kaczuchy" oraz wykonały pracę plastyczną „Kurczaczek". Wszystkie pracę w ramach wystawy zawisły na tablicy w holu przedszkola. Wesołe kurczaki witały wszystkich od progu, aż do Świąt Wielkanocnych!

  Wszystkim Rodzicom dziękuję za przybycie na zajęcia otwarte

  I życzę Wszystkim Spokojnych i Wesołych Świąt Wielkanocnych!

   


  więcej...
 • Wielkanocna przygoda z zajączkiem! 12.04

   

  Zajączek od lat wędruje i płata figle dzieciom z różnych zakątków świata, skrywając słodkie niespodzianki w najdziwniejszych miejscach. W tym roku dotarł również do naszego przedszkola. Pogoda nas w tym dniu nie rozpieszczała i zmartwiliśmy się, że zajączek wystraszy się deszczu. Jednak tym razem nam się udało, odwiedził najciemniejsze zakamarki naszego przedszkola skrywając w nich wielkanocne smakołyki.  Odnalezienie ich wszystkich wcale nie było takie proste jakby się mogło wydawać. Przedszkolaki musiały się natrudzić, aby cokolwiek dojrzeć. Ah ten wielkanocny zając! Przyniósł dzieciom w tym dniu tak wiele radości i uśmiechu!

  W środę przed świętami wielkanocnymi, zaraz po śniadaniu, wracając ze spotkania z panią stomatolog dzieci dojrzały jajeczko na podłodze. Zaciekawiło ich to, że leży na środku korytarza i nikt nie wiem skąd się tam wzięło. Pojawiły się domysły, że to zając wielkanocny zgubił je podczas odwiedzin naszego przedszkola. Zaraz po tym dojrzały drugie, trzecie i tak się zaczęła wielkanocna przygoda. Jako pierwsze wyposażone w koszyczki, na poszukiwania udały się 3- i 4-latki, a następnie przyszedł czas na 5-,6-latki. Dzieci zajrzały w każdy zakamarek.  Nic nie umknęło ich uwadze! Pomimo napotkanych trudności, dzieci świetnie poradziły sobie ze znalezieniem wszystkich niespodzianek. Gdy wróciły zadowolone i szczęśliwe do sali, okazało się, że zajączek także, tam zostawił małe co nieco. Wszystkie dzieci wykazały się niesamowitym refleksem oraz sokolim wzrokiem. Niestety, albo stety żaden czekoladowy zając nie zdołał uciec. Dumne i zadowolone dzieci wróciły do domu z koszykami pełnymi smakołyków. Mamy nadzieję, że wielkanocny zajączek nie trafił do nas przez przypadek i za rok znowu nas odwiedzi. Będziemy czekać na niego z niecierpliwością. Dziękujemy za przysmaki i do zobaczenia, zajączku!

   

  Wielkanoc tuż, tuż!

  Życzymy wszystkim zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!

  Wesołego Alleluja!


  więcej...
 • Szczotka! Pasta! Kubek!Ciepła woda! - Spotkanie ze stomatologiem 12.04

  Każdy, wie jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz sposób w jaki dbamy o własne zdrowie, a dzieci wiedzą o tym najlepiej. W związku z realizacją założeń planu rocznego oraz przypadającej na miesiąc kwiecień tematyki kompleksowej, Ekoludki odwiedziła pani stomatolog. Przeprowadziła pogadankę na temat zdrowia oraz higieny jamy ustnej. Wspólnie z dziećmi omówiła i przećwiczyła prawidłowe szczotkowanie zębów. Dzieci na koniec spotkania wręczyły świąteczną laurkę w podziękowaniu za poświęcony czas i przekazanie cennej wiedzy oraz wykonały wspólne, pamiątkowe zdjęcie. 

              Każdy, wie jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz sposób w jaki dbamy o własne zdrowie, a dzieci wiedzą o tym najlepiej. W związku z realizacją założeń planu rocznego oraz przypadającej na miesiąc kwiecień tematyki kompleksowej, Ekoludki odwiedziła pani stomatolog. Przeprowadziła pogadankę na temat zdrowia oraz higieny jamy ustnej. Wspólnie z dziećmi omówiła i przećwiczyła prawidłowe szczotkowanie zębów. Dzieci na koniec spotkania wręczyły świąteczną laurkę w podziękowaniu za poświęcony czas i przekazanie cennej wiedzy oraz wykonały wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za współpracę i poświęcony czas!  


  więcej...
 • Teatrzyk "Rzeżuchowy skarb. Wielkanocna bajka" 4.04

  4 kwietnia naszych przedszkolaków odwiedził teatrzyk, który przedstawił bajkę pt.: „Rzeżuchowy skarb. Wielkanocna bajka". Ciekawa fabuła, niesamowici aktorzy oraz fenomenalne stroje. To wszystko dzieci mogły obejrzeć w specjalnie przygotowanej sali, która na moment zamieniła się w prawdziwy teatr. Dzieci oglądały przedstawienie w skupieniu i z ogromnym zaciekawieniem. Na ich twarzach królował uśmiech , a w oczach zdumienie mieszało się z zadowoleniem. Ekoludki podekscytowane teatrzykiem dziękowały aktorom i zapraszały do częstszych odwiedzin. 


  więcej...
 • Pozytywnie nakręceni...Ekoludki pomagają!

  Czy pamiętają Państwo film pt. „Podaj dalej", w którym chłopiec w ramach zadania domowego musiał pomóc trzem osobom, uruchamiając tym samym  łańcuszek szczęścia? Zasada była prosta - trzy osoby, którym chłopiec pomógł miały za zadanie przekazać dobry uczynek kolejnej trójce i tak dalej... aż piramida wymyka się w końcu spod kontroli, ale tak właśnie zadziałali Kostrzynianie w kolejnej akcji zbierania nakrętek, którą w naszym mieście koordynuje Magdalena Jarek-Rogowska, która na co dzień pracuje w Przedszkolu Miejskim Nr3 w Kostrzynie nad Odrą. Kolejna akcja zakończona sukcesem to jednak nie koniec!

  Nakrętki zamykają niejedną butelkę, są obecne praktycznie wszędzie. Musimy je odkręcić aby napić się wody mineralnej, soku czy mleka... Z pozoru wydają się niepotrzebne - ot zwykły kawałek plastiku. Ale czy na pewno powinniśmy je wyrzucać tak od razu do śmieci? W roku 2010 Galeria Askana i Fundacja Nakrętki wpadła na prosty pomysł, który można zawrzeć w jednym zdaniu: „przekażcie nam plastikowe nakrętki a środki z ich sprzedaży przeznaczymy na pomoc chorym dzieciom". Akcja tak „nakręciła" na pomaganie ludzi, że od tamtej pory udało się pomóc już ósemce dzieci. Warto nadmienić, że Galeria Askana wraz z innymi centrami handlowymi zarządzanymi przez CREAM Management otrzymała w 2012 roku pierwszą nagrodę od Polskiej Rady Centrów Handlowych za kampanię i zbiórkę plastikowych nakrętek.

  Koordynatorem w akcji od samego początku jest Magdalena Jarek-Rogowska, która jednak nie tylko włączyła się do akcji, ale mocno zabiegała o to, aby ludzie z całej Polski zbierali na kostrzyńskie dzieci. Przypomnijmy: w czerwcu 2014 Damian Baran (ur. w roku 1999 z zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, małopłytkowością, wodogłowiem, niedokrwistością, ograniczoną wydolnością oddechową, porażeniem zwieracza, pęcherzem neurogenny i wieloma innymi schorzeniami) otrzymał od organizatorów skuter elektryczny, który bardzo ułatwia mu od tego czasu życie. Na ten cel musieliśmy zebrać 10 ton nakrętek, a 1 kg, który kosztuje 80 groszy to około 500 sztuk!

  Potem przyszedł czas na Mateusza Laskowskiego (chłopiec urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym i od początku cierpi na opóźniony rozwój psychoruchowy, niedowład czterokończynowy spastyczny z przewagą kończyn górnych), który potrzebował specjalistycznego wózka. Koordynatorzy akcji - Andrzej Sowiński i Bartłomiej Bunicki z Fundacji nakrętki.pl  prowadzili już zbiórkę, która została niespodziewanie, ale niezwykle miło przerwana. Otóż Bartłomiej Wojciechowski, prezes firmy Agreco service Sp.z o.o. za namową Piotra Witkowskiego postanowił pomóc - uroczyste wręczenie czeku odbyło się 5 października na obiekcie kostrzyńskiego MOSiR, a wózek trafił do chłopca już w grudniu 2014 roku!

  Po udanej zbiórce nakrętek  dla Mateusza i Damiana trwała zbiórka nakrętek dla Agatki i Natalki (ur. 2005 roku z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, co objawia się dużym napięciem mięśniowym i cierpią na niedowidzenie), które potrzebowały stelażu i bieżni aby podjąć skuteczną rehabilitację. Po blisko roku zbiórki, w styczniu 2016 roku,  Z=zebraliśmy wspólnie ponad 12.500.000 sztuk nakrętek a ze środków uzyskanych z ich sprzedaży i ponownego przetworzenia uzyskano środki, które w całości zostały przeznaczone na zakup stelaża tj. najważniejszej części całego urządzenia. Do akcji włączały się kolejne punkty aż w końcu udało się! W marcu 2017 roku uzbieraliśmy (tak, my, wszyscy razem!) aż, uwaga, uwaga... 24 (dwadzieścia cztery) tony (nie, to nie pomyłka, 24 tony!) nakrętek, co trwało ponad dwa lata. Dziewczynki dostały dzięki tej akcji reduktor chodu.

   

   To nie koniec tej historii. Będziemy dalej nakręcać się na pomoc innym - mówi Magdalena Jarek-Rogowska - Tym razem zbieramy na kamizelkę oscylacyjną dla Kacpra Gulajewa, który cierpi na mukowicydozę. Dorzuć się do wspólnego sukcesu... podaj dalej, to takie proste.  więcej...
 • "Mały Miś w świecie wielkiej literatury - tradycje Wielkanocne" 7.04

  Mały Miś i tradycje Wielkanocne to kolejna akcja w której biorą udział 5 latki. Akcja organizowana jest w ramach międzynarodowego projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury mającego na celu rozwijanie czytelnictwa i współpracę między przedszkolaki Celem tej akcji jest rozwijanie czytelnictwa, zapoznanie z tradycjami Wielkanocy, kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Grupa 5 latki brała udział w zajęciach gdzie wysłuchały i zapoznały się z treścią wiersza "Pisanki D. Gellner. Dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami technik wykonywania pisanek.

  Ekoludki przygotowały i wysłany życzenia do 3 Misiowych Przedszkoli. Kartki zawierały motyw misia. Wspólnie redagowaliśmy z dziećmi treści życzeń. Nasze kartki z życzeniami świątecznymi poszły do Kazimierza Wlkp, Sulejowa i Pawonkowa.

  Dzieci poznały potrawy wielkanocne z różnych krajów. Zapoznały się z wierszem "Na wielkanocnym stole". Wszystkie Ekoludki otrzymały dyplom Misiowego pomocnika za aktywny udział w międzynarodowym projekcie Mały Miś i tradycje Wielkanocne. W ramach współpracy dotarły do nas kartki z życzeniami świątecznymi od zaprzyjaźnionych przedszkolaków z całej Polski. 


  więcej...
 • Ekoludki pomagają! Zbiórka karmy!

  Kwiecień to ważny miesiąc dla ekoludków, między innymi dzień 4 kwietnia - Światowy Dzień bezdomnych zwierząt. W związku z niniejszym ważnym wydarzeniem Ekoludki kolejny raz udowodniły, że potrafią pomagać! W naszym przedszkolu w marcu przeprowadzono akcję zbiórki karmy dla potrzebujących zwierząt, aby przekazać zebrane datki na szczytny cel dla przytuliska w Witnicy. Akcja charytatywna dobiegła końca! Dzieci z całego przedszkola czynnie uczestniczyły w pomocy dla zwierząt z przytuliska i przynosiły różnorodny pokarm dla psów i kotów. Wspólnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci i ich rodziców zebraliśmy 4 duże worki przysmaków dla naszych milusińskich. Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich ludzi dobrego serca, którzy przyczynili się do polepszenia warunków bytu potrzebujących zwierząt. Po odbiór przysmaków oficjalnie zgłoszą się wolontariuszki. Ekoludki stają dumnie na warcie i oczekują kolejnego wyzwania, którego realizacja przyczyni się do pomocy potrzebującym! 


  więcej...
 • Wycieczka 3 latków do sklepu zoologicznego 31.03

  31 marca w ramach omawianej tematyki o naszych milusińskich dzieci z grupy 3 latków udały się do sklepu zoologicznego. Miały okazję zobaczyć, jakie można kupić zwierzęta, pokarm i zabawki. Maluchy uważnie przyglądały się zwierzętom, które znajdowały się w sklepie. Przejęte i podekscytowane wróciły do przedszkola. Już w szatni można było usłyszeć jak z najmniejszymi szczegółami, maluchy opowiadają rodzicom o wycieczce. Przed naszymi maluchami jeszcze wiele takich wyjść i wycieczek, które zainteresują naszych najmłodszych, głodnych wiedzy poszukiwaczy przygód! 


  więcej...
 • Wizyta w "Kinie za rogiem"

  Dnia 28 marca dzieci z grupy 3 latków wraz ze swoją panią Kariną oraz dzieci z grupy 4 latków wraz ze swoją panią Gosią, udały się na seans bajkowy z cyklu „Agatka" do "kina za rogiem", od niedawna funkcjonującego nieopodal naszego przedszkola w ECS "Kręgielnia". Następnego dnia 29 marca do kina udała się grupa 6 latków. Starszaki wraz z 5 latkami uczestniczyły w seansie bajki pt.: „Kuba-śruba". „Kino za rogiem", w naszym przypadku dosłownie za rogiem okazało się niesamowitą atrakcją dla Ekoludków. Wygodne czerwone fotele sprawiły, że wszyscy się odprężyliśmy i z wielką przyjemnością oglądaliśmy filmy animowane wyświetlane na dużym ekranie kinowym. Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy „Kino za rogiem" !


  więcej...
 • "Dzieci - dzieciom. Absolwenci czytają" 29.03

  Dzisiaj w grupie 5 latków absolwenci przedszkola Ignacy K. i Fabian F., uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej nr 2, przeczytali podczas relaksacji bajkę o „Wilku i 7 koźlątkach". 


  więcej...
 • Wiosna tuż, tuż...pierwszy dzień wiosny! 21.03

  Marzanno! Marzanno! Ty zimowa Panno...Słowa tej piosenki rozbrzmiały 21 marca w okolicy Przedszkola Miejskiego nr 3 „Ekoludki" z okazji pierwszego dnia wiosny. Pani wiosna postanowiła odrobinę nas nastraszyć i zgromadziła z rana ciemne chmury i mały deszcz. Wielu z nas było zrezygnowanych, pogoda nas nie rozpieszcza, a pierwszy dzień wiosny będziemy świętować w salach przedszkolnych, jednak ku naszemu zdziwieniu zaczęło się nagle przejaśniać. Słońce radośnie wyjrzało zza chmur, deszcz przestał padać, a niebo się rozpogodziło. Po takiej niespodziance, dzieci ze wszystkich grup chętnie udały się na wiosenny korowód w pobliżu przedszkola. Radośnie wykrzykując hasła i śpiewając piosenki o wiośnie dzieci dały znak zimie, że jej czas już minął, a przyszła kolej na Panią Wiosnę. Kolumnę radosnych przedszkolaków otwierały 6 latki, trzymając wysoko nad głowami Marzannę, zaraz za nimi podążały 5 latki wymachując kolorowymi bibułami, następnie 4 latki próbowały wystraszyć zimę grając na różnych instrumentach, żeby już do nas nigdy nie wróciła. Kolumnę zamykała grupa 3 latków, która grała na własnoręcznie zrobionych grzechotkach, przepięknie ozdobionych kolorową bibułą. Po udanym przemarszu wróciliśmy na plac przedszkolny i pożegnaliśmy zimę głośno śpiewając wiosenne piosenki. Na koniec wspólne zdjęcie z Marzanną i powrót do przedszkola. Po wszystkim czekał na dzieci teatrzyk Pinokio, który odwiedził nasze przedszkole z przedstawieniem pt.: „Niezwykły przyjaciel". Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu kukiełkowym z ogromnym zaangażowaniem i zaciekawieniem. Po skończonym przedstawieniu, nagrodziliśmy aktorów gromkimi brawami.

   

  22 marca w związku z minionymi obchodami pierwszego dnia wiosny, grupa 5 latków zaprosiła dzieci z całego przedszkola na przygotowane przez nich przedstawienie. Sala zapełniła się po brzegi. Przedstawienie czas zacząć! Wszyscy oglądali z zaciekawieniem przygotowaną inscenizację pod tytułem „Bajka o 12 miesiącach" J. Porazińskiej, a ciężka praca dzieci, pań oraz trud włożony w przygotowania został nagrodzony gromkimi brawami. Wszystkiemu przyświecał jeden cel, aby wspólnie przywitać godnie wiosnę i świetnie się przy tym bawić. Z radością stwierdzamy, że się udało! Pozostało nam teraz, schować czapki i szaliki głęboko w szafie oraz cieszyć się coraz dłuższymi, słonecznymi dniami. 


  więcej...
 • Dni świadomości autyzmu! Pamiętamy!

  Wielkimi krokami zbliżają się Dni świadomości autyzmu w związku z tej okazji Ekoludki z grupy 5 latków wysłały wypisane pocztówki z pozdrowieniami z naszego miasta i regionu do Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Kasztanowy ogród" w Środzie Wielkopolskiej. Na miejscu z otrzymanych pocztówek zostanie utworzona symboliczna literka A jak autyzm.


  więcej...
 • Wycieczka do księgarni "Wena" - 6 latki 17.03

  17 marca dzieci z grupy 6 latków udały się na wycieczkę do księgarni „Wena". Dzieci kształtowały postawę szacunku do zawodów innych ludzi. Co więcej, dowiedziały się co znaczy ekspozycja i jak powinna wyglądać. Pani chętnie wytłumaczyła dzieciom charakter swojej pracy i sposób gromadzenia książek. 6 latki słusznie zauważyły, że książki poukładane są tematycznie, a regały z książkami dla dzieci odnalazły bez większego problemu. Wspólnie ze swoimi paniami wybrały książkę do przedszkolnego kącika książki oraz niewielki globus, który również zapragnęły mieć w swojej sali. Najpiękniejsze baśnie trafiły w posiadanie grupy 6 latków, pozostało już tylko podejść do kasy i sfinalizować zakup. Pełne entuzjazmu i radości przedszkolaki wróciły do sali, gdzie zrobiły wspólne zdjęcie oraz uczciły udaną wycieczkę uroczystym odczytaniem jednej z baśni.


  więcej...
 • Wycieczka na ogródki działkowe - 5 latki 15.03.

  15 marca grupa 5 latki uczestniczyły w wycieczce na ogródki działkowe. Dzieci obserwowały prace porządkowe na działkach i próbowały zorientować się jakie prace ogrodowe są wykonywane wczesną wiosną. 5 latki potrafią już bez problemu rozpoznać i nazwać narzędzia ogrodnicze. Wycieczka stanowiła inspirację do stworzenia małego „ogródka w doniczce". Dzieci wraz ze swoimi paniami stworzyły w sali ogródek, sadząc w doniczkach rośliny. 


  więcej...
 • 5 latki na stacji kolejowej 9.03

  9 marca grupa 5 latków odwiedziła stację kolejową. Dzieci poznały specyfikę zawodu kolejarza oraz potrafiły wymienić nazwy wszystkich stanowisk ludzi pracujących na kolei. 5 latki potrafiły, także z niewielką pomocą pań określić ich podstawowe czynności. Dzieci przestrzegały zasad ruchu drogowego podczas wycieczki oraz wraz ze swoimi paniami uczyły się jak poruszać się po dworcu kolejowym. Stacja kolejowa jest już 5 latkom dobrze znana, a podróże od dzisiaj będą przyjemnością. 


  więcej...
 • Góra gorsza

  Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet - Ekoludki również wzięły udział w tym wydarzeniu. W miesiącu grudniu ruszyła w Przedszkolu Miejskim nr 3 Ekoludki akcja GÓRA GROSZA Każda drobna moneta mogła pomóc Twojemu koledze lub koleżance! Celem akcji była pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosił tyle, ile mógł. Wszyscy złączyliśmy siły i działaliśmy w myśl zasady:

  „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie."

  Pamiętajmy, że decydując się na wrzucenie drobnej monety uczymy się empatii. Nasze przedszkole zebrało przez te zaledwie kilka miesięcy ładną sumę pieniędzy, bo aż 410 zł, które zostały wysłane pocztą do najbardziej potrzebujących. Ekoludki po raz kolejny stanęły na wysokości zadania i pokazały, że drzemią w nich ogromne pokłady dobra, empatii i chęci niesienia pomocy innym. W przyszłym roku również pomożemy!

  Organizatorem akcji jest: Towarzystwo Nasz Dom

  Koordyntorem w przedszkolu jest : Magdalena Jarek- Rogowska


  więcej...
 • Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie!

  Dzień Kobiet! Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie! W ekoludkach wszyscy mali mężczyźni pamiętali o święcie kobiet. Już od progu pojawiały się najpierw bukiety kwiatów, a dopiero później ujawniali się ich darczyńcy. Niektórzy chłopcy nawet odświętnie się ubrali z tej okazji. W każdej grupie przedszkolnej w tym dniu nie zabrakło dobrego nastroju, a chłopcy prawie, że nosili swoje koleżanki na rękach. W 3 latkach, nasi najmłodsi panowie nieśmiało wręczyli dziewczynką słodki upominek, po czym zaprosili swoje koleżanki do wspólnej zabawy. W grupie 4 latków chłopcy zadbali o to, aby dziewczynki czuły się w tym dniu wyjątkowo, dlatego też na środku sali postawili krzesełka, na których zasiadły małe kobietki, po czym wręczyli im symbolicznego tulipana. Oprócz tulipana dziewczynki otrzymały również lizaka z uśmiechniętą buźką, taką jaką chłopcy chcieli by widzieć na ich twarzach każdego dnia. W grupie 5 latków sala zmieniła się na moment w salon kosmetyczny. Pani Ania Kusyk opowiedziała o zawodzie kosmetyczki, a chłopcy wręczyli małym kobietom piękne opaski. W grupie 6 latków, wystrojeni chłopcy od samego rana byli podekscytowani tym wyjątkowym świętem. Nie mogli doczekać się momentu wręczenia swoim koleżankom słodkich upominków. Gdy już nadszedł ten upragniony moment, chłopcy z wielką czułością i przejęciem podeszli do każdej dziewczynki i życzyli im wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet, wręczając symboliczny prezencik! To był wyjątkowy dzień dla każdej małej i dużej kobiety w przedszkolu nie tylko ze względu na otrzymane kwiaty, czekoladki czy inne słodkie upominki, ale głównie dla tych kilku chwil, w których każda z nas mogła czuć się wyjątkowo. 


  więcej...
 • Miła niespodzianka!

  Warto wspomnieć, ze Ekoludki pomagają cały czas i lubią sprawiać kolegom i koleżanką dużo radości i przyjemności. Zgodnie z tą ideą dzieci z grupy 5 latków zrobiły niespodziankę z okazji urodzin koleżanki Yasemin, która z przyczyn zdrowotnych nie może uczęszczać do przedszkola, w związku z czym została objęta indywidualnym tokiem nauczania. Widok radości malującej się na twarzy dziewczynki w momencie otrzymania prezentu była bezcenna. Robiąc dobry uczynek dzieci nauczyły się kolejnej wartości w życiu oraz przekonały się jak ważne jest bycie koleżeńskim.   


  więcej...
 • 5 latki z wizytą w Szkole Podstawowej nr 2 - 7.03

  Dnia 7 marca grupa 5 latków wraz z panią Magdą i panią Iwoną udały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 2 w celu poznania bezpiecznej drogi do szkoły. Dzieci uważnie obserwowały otoczenie i starały się zapamiętać drogę do szkoły, przestrzegały zasad ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa podczas wycieczki. 5 latki zachwycone ogromem szkoły, obeszły budynek dookoła i zapoznały się z umiejscowieniem placu zabaw oraz boiska szkolnego. Pierwszy kontakt ze szkołą mamy już za sobą! Nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki, która pomoże odkryć nam co jeszcze skrywają szkolne mury oraz co ciekawego czeka na przyszłych uczniów.


  więcej...
 • Wizyta w aptece 6 latki - 7.03

  Grupa 6 latków w ramach współpracy ze środowiskiem 7 marca wybrała się na wycieczkę do pobliskiej apteki „Eskulap". Dzieci poznały specyfikę zawodu farmaceuty i dowiedziały się gdzie wyrzucać przeterminowane leki, które nie nadają się już do użycia. Pani farmaceutka pokazała dzieciom jak należy korzystać ze sprzętu do mierzenia ciśnienia oraz opowiedziała pokrótce o swoim zawodzie i jego znaczeniu. Na koniec pogawędki o lekach i zasadach ich przyjmowania, dzieci otrzymały kolorowe naklejki, które wprawiły starszaki w wesoły nastrój. Pięknie podziękowaliśmy za gościnę i udaliśmy się z powrotem do przedszkola, aby uporządkować wiedzę.  


  więcej...
 • Podróże misia Ekoludka

  W Przedszkolu Miejskim nr 3 Ekoludki w ramach ogólnopolskiej akcji "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" nasz pluszowy przyjaciel miś Ekoludek od dłuższego czasu odwiedza naszych przedszkolaków w domach, by spędzić z nimi mile czas i posłuchać bajeczek czytanych przez rodziców na dobranoc:) Na pamiątkę odwiedzin każde dziecko z grupy 5 latków odbija swoja rączkę, rysuje obrazek i robi sobie zdjęcie z Misiem. W Misiowym Dzienniku Podróży mama lub tata wpisują tytuł przeczytanej bajki. Miś Ekoludek zakończył szczęśliwie swoją podróż po domach dzieci, a na dowód swoich odwiedzin pozostawił ślad w dzienniku podróży. Dzieci starannie i z ogromnym zaangażowaniem ozdobiły swymi kolorowymi rysunkami każdą stronę misiowego dziennika! Dzieci i Miś Ekoludek nie mogą się doczekać aż przyjdzie czas na nastepną wspólną przygodę! :)


  więcej...
 • Przedstawienie „Calineczka” Gorzów Wlkp. 1. 03

  Dnia 1 marca Ekoludki udały się na wycieczkę do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie z ogromnym zaciekawieniem uczestniczyły w przedstawieniu pt. „Calineczka". Inscenizacja bajki była niesamowitym wydarzeniem bogatym w barwną muzykę, profesjonalną grę aktorską oraz taniec niczym z musicalu. Chwilę przed pojawieniem się aktorów na scenie zapadła ciemność, po czym scena rozbłysnęła jasnymi światłami i obnażyła gotowych artystów. Postacie były nietuzinkowo barwne i charakterystyczne, nie tylko ze względu na ich stroje sceniczne, ale także z uwagi na rewelacyjną grę aktorską. „Calineczka" to przedstawienie, które z pewnością zapadnie w naszą pamięć na bardzo długo. 


  więcej...
 • Bezpieczny Internet w Ekoludkach "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" 16.02

  Dnia 16  lutego 2017  dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 Ekoludki w Kostrzynie nad odrą ,woj. lubuskie (liczba dzieci w przedszkolu  100, wiek 3-6 lat ) pod kierunkiem nauczyciela koordynującego Magdaleny Jarek-Rogowskiej  brały udział  w realizacji projektu ,,Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu"  na podstawie scenariuszy zaproponowanych przez Panią Anetę Konefał „Misiową Mamę" oraz materiałów przesłanych przez Safer Internet. . Patronat nad projektem objął portal KulturaOnline.pl, Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu umożliwiając mi równocześnie ukończenie 10  szkoleń w tym zakresie.

  W akcji brały udział wszystkie dzieci z przedszkola obecne w tym dniu tj. 3-latki - 22 dzieci, 4-latki - 23 dzieci, 5-latki - 21dzici oraz 6-latki - 26 dzieci). Wszystkie nauczycielki miały swój wkład w organizację akcji.( 6l : Agata Kuza ,Katarzyna Marczewska  5l. Magdalena Jarek-Rogowska ,Irena Drzazga ,4l Małgorzata Orpel,  3l Karina Kubiak) Zajęcia edukacyjne odbyły się w dwóch grupach 3-4 latków i  5-6  latków.  Dzieciom towarzyszył znany już Miś Bruno oraz ukochane pluszaki misiaki. 

  Początkowo miałyśmy troszkę wątpliwości czy temat nie jest zbyt trudny dla 3- latków, jednak po kilku modyfikacjach scenariusza Misiowej Mamy, okazało się, że się da. Dzieci z misiem  poznały znaczenie Internetu. Przedszkolaki  z grupy 6 latków młodszym kolegom ułożyły  wyraz  z rozsypanki literowej INTERNET, dzieci  poznały urządzenia zaopatrzone w Wi-Fi, tworzyły za pomocą włóczki sieć połączeń miedzy dziećmi „każdy może połączyć się z każdym, w różnych miejscach na Ziemi".  Omówiliśmy urządzenia, za pomocą których możemy z Internetu korzystać.  

  Obejrzały bajki z serii „Owce w sieci"- „Bez kożuszka „ „Tajemniczy przyjaciel", "Zemsta"  każdy dokładnie omówiliśmy, oraz  wysłuchały opowiadanie z misiem i z Patrykiem. Ekoludki stwierdziły ,że  internet jest wielką skarbnica wiedzy i zabawy , ale kryje też wiele niebezpieczeństw ,dlatego trzeba z niego umiejętnie korzystać .Dlatego wspólnie ułożyliśmy Kodeks:  „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu". Przedszkolaki swobodnie wypowiadały się na temat co to jest Internet, czy i z czego korzystają w domu i jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa w sieci internetowej. Swoje przeżycia z zajęć odzwierciedliły w formie plastycznej  wypełniając watą, plasteliną i włóczką  Owieczkę.  Na zakończenie dzieci dostały naklejki uczestnictwa w DBI. 

  Podsumowując projekt stworzyłyśmy z kol. Agatą gazetkę dla Rodziców, która ustawiona została w holu przedszkola  wykorzystując również materiały nadesłane przez Polskie Centrum Programu oraz broszurki od Fundacji Orange jak ochronić dzieci przed złymi skutkami internetu. Dzień był nie tylko nauką, ale i dobrą zabawą dla dzieci. Z pewnością do tematu powrócimy bo dzieci tematem bezpiecznego internetu były bardzo zaciekawione. Dziękujemy bardzo  organizatorce pani Anecie Konefał oraz Patronom DBI za możliwość udziału w Ogólnopolskim Projekcie. 

   cert.jpgzaswiadczenie.jpg


  więcej...
 • Ferie zimowe - przedstawienie w KCK pt.:"Królewna Śnieżka"

  Przyszedł czas ferii zimowych, czyli czas bezpiecznej zabawy! Już pierwszego dnia Ekoludki miały okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawym przedstawieniu pt.: „Królewna Śnieżka", które odbyło się 30 stycznia o godz. 10:00, w Kostrzyńskim Centrum Kultury. Podczas wycieczki dzieci przestrzegały zasad bezpieczeństwa, uczestnicząc w ruchu drogowym, a także uczyły się prawidłowego zachowania podczas przedstawienia teatralnego. W skupieniu i z należytą uwagą śledziły każdy krok aktorów prezentujących się na scenie. Miały również okazję poczuć się jak prawdziwi artyści i przybrani w czapeczki krasnoludków zatańczyć na niej do radosnej muzyki. Miło spędzony wspólnie czas na przedstawieniu był idealnym początkiem wspaniałych i bezpiecznych ferii! 


  więcej...
 • Ekoludkowe zabawy na śniegu!

  Spadł śnieg! Wyczekany od bardzo dawna - śnieg! A jak sypie śnieg to zabawa! Ekoludki bez zastanowienia, z wielkim entuzjazmem udały się na zimowe zabawy. Pamiętając o odpowiednim ubiorze i bezpieczeństwie, wszystkie dzieci udały się na plac ciesząc się prawdziwą zimą. Lepienie bałwanów, bitwy na śnieżki, zjeżdżanie na ślizgach z przedszkolnej górki, tropienie śladów na śniegu i wiele, wiele innych ciekawych zabaw. Wszystko to działo się oczywiście z udziałem nauczycielek grup, które czuwały nad bezpieczeństwem swoich wychowanków. Po zimowych szaleństwach czas na pomoc zwierzętom i dokarmianie ptaków, umieszczając przygotowany przez dzieci pokarm w przedszkolnych karmnikach. Ekoludki pamiętają, że warto pomagać! 


  więcej...
 • 6 latki z wizytą w szkole

  Dzieci z grupy 6 latków w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 odwiedziły klasę II b. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji, podczas której wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami ze szkoły rozwiązywali zagadki oraz wykonywali zadania. Dzieci świetnie bawiły się w swoim towarzystwie i na pewno niedługo wrócą po kolejną dawkę wiedzy oraz ciekawych doświadczeń. 


  więcej...
 • Dzień Babci i Dziadka

  Życzenia, łakocie, laurki, prezenty, całusy, uściski i wiele, wiele innych wspaniałości - tym wszystkim zostali obdarowani wyjątkowi goście, którzy odwiedzili naszych przedszkolaków. Babcie i dziadkowie to osoby, które szczególnie zasłużyły na tak wyszukany i cenny prezent jak miłość wnuków. Ten szczególny dla nich dzień postanowiliśmy uczcić w każdej grupie w zupełnie inny, aczkolwiek wyjątkowy sposób. To właśnie oni, zaraz za rodzicami są najważniejszymi osobami w życiu każdego małego człowieka. Świętowanie w Ekoludkach zaczęliśmy od grupy 3-latków, która 19 stycznia wraz z panią Kariną przedstawiła drogim babciom i dziadkom krótką historię przedszkolaka, która zachwyciła wszystkich rytmicznymi tańcami, pięknymi wierszami, a także piosenkami rozgrzewającymi serca najbliższych. Na koniec każde dziecko dumnie podeszło do swoich dziadków i wręczyło piękną, kolorową laurkę. Dzień później, 20 stycznia uroczystość Dnia Babci i Dziadka obchodzono w grupie 4-latków. Chłopcy przystrojeni w muchy, a dziewczynki w kolorowe kwiatki pod czujnym okiem pani Gosi pięknie śpiewały piosenki i recytowały wiersze zadedykowane dla swoich najukochańszych gości. Przejęcie i fascynacja nie opuszczały ani przedszkolaków, ani dziadków. Najbliżsi przyglądali się dumnym przedszkolakom z należytą uwagą i przejęciem. W tak wzruszającej chwili dostrzec można było łezki kręcące się w oku każdej babci i każdego dziadka. Na koniec przedstawienia, 4-latki zaniosły swoim gościom podarunek, kawałek ciasta, a na dodatek jak wisienka na torcie przytulili się i pocałowali, szepcząc do ucha: „Kocham Cię babciu! Kocham Cię dziadku!". Przyszedł czas na grupę 5- i 6-latków, które w tym roku w ramach realizacji rocznego planu pt: „Razem z książką wchodzę w świat" przygotowali na ten szczególny dzień inscenizację bajek: „O dwunastu miesiącach" i „Królewna Śnieżka". 24 stycznia Dzień Babci i Dziadka obchodzono w grupie 5-latków. Przejęte przedszkolaki wraz z panią Ireną i panią Magdą przygotowywały się w ciszy i skupieniu do swojego przedstawienia. Licznie zgromadzeni dziadkowie z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwali na występ wnuków. Nietuzinkowa gra aktorska 5-latków zadziwiła wszystkich zgromadzonych, a widownia oszalała z zachwytu nagradzając dzieci gromkimi prawami. Po bajce o dwunastu miesiącach, dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki zadedykowane bezpośrednio do babci i dziadka, a następnie zaprosiły gości na poczęstunek i wręczyły im podarunek. Cykl obchodów uroczystości Dnia Babci i Dziadka zakończyła grupa 6-latków, która 26 stycznia niczym profesjonalni aktorzy odegrała bajkę pt.: „Królewna Śnieżka". Wyjątkowych gości przywitała pani Kasia, po czym starszaki odśpiewały piosenki trafiające prosto do serc najbliższych. Część grupy wcieliła się w 12 miesięcy, które złożyły dziadkom piękne życzenia na cały rok, a następnie pani Agata zaprosiła dziadków na drugą część przedstawienia. Dziadkowie z uwagą i wzruszeniem oglądali ostatni przedszkolny występ swoich wnuków, po czym nagrodzili ich brawami, a dzieci wręczyły z uśmiechem na twarzy, przygotowane wcześniej przez nich drobiazgi symbolizujące miłość i oddanie.

  W niesamowicie miłej atmosferze minęły 4 dni świętowania Dnia Babci i Dziadka, a to wszystko po to, aby każdy z nich mógł poczuć się w tym dniu wyjątkowo. Serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie w wychowaniu, a także moc życzeń oraz całusów na cały rok dla wszystkich dziadków życzą Ekoludki! 


  więcej...
 • "Dzieci - dzieciom. Absolwenci czytają" 13.01

  13 stycznia grupę 5-latków odwiedziła absolwentka naszego przedszkola Eliza, która pomogła przedszkolakom udać się w krainę relaksu i odpoczynku. Eliza podczas relaksacji przeczytała dzieciom bajkę pt.: „Jaś i Małgosia" . 


  więcej...
 • Karnawał 13.01.

  Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Kolorowe, pomysłowe przebrania, muzyka, taniec i zabawa to nieodłączny element karnawału na całym świecie. W Ekoludkach bal odbył się 13 stycznia. W tym dniu pięknie przystrojone w balony i serpentyny sale przedszkolne zamieniły się na moment w prawdziwe sale balowe, a dyskotekowa muzyka rozbrzmiewała w całym przedszkolu. Nauczycielki przygotowały niespodziankę dla swoich wychowanków i również się przebrały. Zaraz po śniadaniu, przyszedł czas, aby rozpocząć Karnawał! Przedszkolaki zarówno te duże, jak i te małe wraz ze swoimi paniami prezentowały do muzyki fantastycznie przygotowane, kolorowe stroje. Na balu swoją obecnością zaszczyciły nas księżniczki, roboty, wilkołaki, czarownice, tancerki, Elza, Spiderman, Batman i wiele, wiele innych ważnych osobistości. Każda z grup poczynając od najmłodszych uwieczniła ten wyjątkowy dzień na fotografii grupowej, natomiast po pamiątkowych zdjęciach dzieci udały się na prawdziwy bal z radosną muzyką i dyskotekowymi światłami. Mnóstwo atrakcji zapewnił dzieciom pan Piotr, zaskakując wszystkich co raz to nowymi tanecznymi zabawami wprawiając wszystkich w prawdziwy karnawałowy nastrój. Z przerwami na odpoczynek i poczęstunek bal trwał do godziny 13:00. Po radosnych pląsach wszyscy udali się do swoich sal, aby skorzystać z odrobiny relaksu, a dobry nastrój nie opuszczał nikogo do samego końca. Szkoda, że ten czas pędzi nieubłaganie, a czas zabaw karnawałowych dobiegł końca. Wszystko co dobre, szybko się kończy, a na kolejny taki fantastyczny i kolorowy bal musimy niestety czekać okrągły rok. Ekoludki cierpliwie odliczają dni do następnego karnawału.


  więcej...
 • Wigilia 22.12

  Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym zapominamy o wszelkich niesnaskach, a pozwalamy na to, aby zapanowała wszechobecna radość. To moment na długo oczekiwaną refleksję i czas spędzony tylko z bliskimi. Kolacja wigilijna to jedna z tradycji świątecznych, podczas której łamiąc się opłatkiem składamy sobie najserdeczniejsze życzenia płynące prosto z serca. Jest to wieczór wyjątkowy, kiedy to wszyscy pełni oczekiwania na narodziny Pana siadają do stołu nakrytego białym obrusem, pod którym znajduje się sianko, a w powietrzu mieszają się zapachy dwunastu potraw. W przedszkolu nauczycielki  przybliżają dzieciom wszelkie tradycje świąteczne najlepiej jak potrafią. W bieżącym roku okres przed świąteczny był dla naszych przedszkolaków wyjątkowy. 20 grudnia dzieci wraz ze specjalnymi gośćmi z Domu Dziennego Pobytu Wrzos, mogli głośno kolędować w przemiłej świątecznej atmosferze. Niesamowite jak kolędy śpiewane na żywo oddziałują na ludzi nawet tych najmniejszych- przedszkolaków. Na twarzach 5-latków zdziwienie mieszało się z zachwytem, a w sali zapanowała ciepła atmosfera. Na ręce pani dyrektor i nauczycielek grupy 5-latków złożone zostały serdeczne podziękowania za wspólne kolędowanie oraz przepiękne ręcznie robione przez mieszkańców Domu Dziennego Pobytu Wrzos, stroik, choinka i laurka. Po kolędowaniu przedszkolaki zaprosiły na poczęstunek i ciepłą herbatę swoich gości.

  Tydzień przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, minął w naszym przedszkolu w radosnej atmosferze pełnej wzajemnego szacunku, pomocy oraz życzliwości. Dzieci cały tydzień przynosiły upieczone z pomocą mamy lub babci pierniczki, natomiast dzieci z grupy 4-latków wraz ze swoją panią Gosią dekorowały je według własnego pomysłu. W całym przedszkolu unosił się zapach cynamonu i przypraw korzennych, a wszystko to za sprawą dzieci grupy 6-latków, które wraz z panią Kasią i panią Agatą upiekły i samodzielnie ozdobiły pierniki o przeróżnych kształtach i formach. Nie dało się nie zauważyć, że dzień wigilii, który obchodziliśmy 22 grudnia zbliżał się wielkimi krokami. Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci i pracowników przedszkola. Od rana w każdej sali rozbrzmiewały kolędy, a wszyscy uroczyście ubrani z niecierpliwością oczekiwali momentu, kiedy zasiądziemy do stołu. W tym dniu niespodziankę wigilijną przygotowały 6-latki, które zaprosiły dzieci z całego przedszkola na wspaniały występ oraz wspólne kolędowanie. Następnie wszystkie nauczycielki wraz ze swoimi wychowankami udały się do sal, gdzie już czekały na nich pięknie przystrojone stoły. Pani dyrektor zgodnie z tradycją podzieliła się opłatkiem z każdą grupą i złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Następnie dzieci uczyniły to między sobą, doświadczając tym samym wspaniałej tradycji, jaką jest dzielenie się opłatkiem. Po licznych uściskach i wzruszeniach czas zasiąść do stołu. Dzieci zajadały się barszczem z uszkami, pierogami ruskimi oraz pięknie przyrządzoną rybą, a to wszystko dzięki ciężkiej pracy naszych wspaniałych pań kucharek. Po Wigilii każda z grup otrzymała od pani dyrektor prezent do swojej sali, a całe spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem i pożegnaniem w radosnej atmosferze. 

  W tym świątecznym okresie pełnym życzliwości i wspaniałości swoją długą podróż zakończył również Miś  „Ekoludek", który w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury", został wysłany do dzieci z innych przedszkoli w całej Polsce. We wszystkich przedszkolach  w Polsce  dzieci z Misiem „Ekoludkiem" słuchały i czytały  przepiękne książki.  Po trzymiesięcznej podróży Miś wrócił do przedszkola „oczytany" i okazał się  wspaniałym prezentem na święta! Dzieci zachwycone tuliły, całowały i ściskały z całego serca swego Misia „ Ekoludka". W dniu 22 grudnia grupa 5-latków wraz z panią Magdą i panią Ireną zaśpiewali wspólnie z misiem pastorałkę "Nie płacz , nie płacz Jezu " i piosenkę" Mały Miś " Po dniu pełnym wrażeń, przyszedł czas na relaks, podczas którego dzieci wysłuchiwały bajek o choince i Bożym Narodzeniu.


  więcej...
 • XXI Wojewódzki Przegląd Kolęd i Pastorałek Domów Pomocy Społecznej 9.12

  Kolędowanie to tradycja istniejąca w Polsce od dawien dawna. Nasze dzieci miały okazję gościnnie uczestniczyć w corocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Dom Opieki Społecznej w Kostrzynie nad Odrą, który odbył się 9 grudnia na ECS Kręgielni o godz. 11:00. Od rana w grupie 6-latków panowała radosna atmosfera, a w powietrzu unosiło się przejęcie całym wydarzeniem. Dzieci odświętnie ubrane wyczekiwały momentu prezentacji na pięknie przystrojonej scenie. Kolędowanie rozpoczęło się od występu gospodarzy zespołu „Echo dębowego lasu" z Domu Opieki Społecznej w Kostrzynie nad Odrą, podczas którego dwunastu przedszkolaków stało na środku sceny trzymając świece symbolizujące dwanaście miesięcy. Po wspólnym odśpiewaniu pastorałki, zaproszeni goście na scenie wygłosili krótkie przemówienia oraz złożyli gorące świąteczne życzenia dla wszystkich zgromadzonych gości na widowni, a także dla uczestników przeglądu. Po części oficjalnej, która stała się tradycją niniejszego przeglądu przyszedł czas na występy. Spotkanie otwierały dzieci z grupy 6-latków w przygotowanym krótkim, a zarazem treściwym przedstawieniu. Dzieci świetnie poradziły sobie z nową sytuacją i niczym zawodowi artyści wystąpili przed dużą publicznością, bez cienia zdenerwowania. Po wszystkim zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami, a na twarzach wielu ludzi malował się uśmiech i refleksja. Gdy nasi najmłodsi artyści ochłonęli po niesamowitym występie, w nagrodę za ogromną odwagę zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, a na ręce nauczycielek zostały złożone podziękowania dla całego przedszkola.


  więcej...
 • Mikołajki 06.12.

  „Nasz kochany Święty Mikołaj!"...Tak mówią o nim dzieci. 6 grudnia to wyjątkowa data, ponieważ właśnie wtedy na twarzach wielu dzieci na całym świecie rysuje się radość. Dzień ten był niezwykle radosny i pełen wrażeń dla wszystkich przedszkolaków. Już od rana na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, a panie ubrane w czapki mikołajowe i uśmiech od progu wszystkich witały. W całym przedszkolu rozbrzmiały w tym dniu świąteczne piosenki, które umilały ten wyjątkowy dzień i wprawiały w radosny nastrój oczekiwania na Mikołaja. Zaraz po śniadaniu z górą prezentów odwiedzili nas Moto-Mikołaje. Po odśpiewaniu piosenek i wykonaniu wspólnych zdjęć, Moto-Mikołaje rozdali wszystkim dzieciom paczki i odjechali, aby nieść radość i uśmiech innym kostrzyńskim przedszkolakom. Uśmiech dziecka i ten błysk w oku w momencie otrzymania paczki od Mikołaja uwiecznione zostały na licznych zdjęciach przez panią Anetkę.

  Emocje opadły, a dzieci dokładnie zapoznały się z zawartością paczki, przyszedł wtedy czas na poczęstunek i odpoczynek. Niestety panie miały inne plany wobec swoich wychowanków. W przedszkolu słychać było głośny dzwonek Mikołaja, ku zdziwieniu dzieci w drzwiach stanął Święty Mikołaj z długą brodą i panią Mikołajową u swego boku. Przedszkolaki stały w osłupieniu nie mogąc uwierzyć, że to jeszcze nie koniec atrakcji. Wielki worek skrywał wiele wspaniałych prezentów. Jednym z nich były bilety do sali zabawa „Smerfoland", do której oczywiście dzieci udały się wraz z Mikołajem. Lista prezentów rosła, a worek jakby był gumowy, zdawał się co raz większy i większy... W między czasie, gdy maluchy świetnie bawiły się w sali zabaw, 5- i 6-latki brały udział w mikołajkowej dyskotece, podczas której towarzyszyła im pani Mikołajowa. Starszaki tańczyły w rytmach świątecznych i dyskotekowych utworów muzycznych, tworząc wraz ze swoimi paniami przeróżne figury taneczne. Następnie 5- i 6-latki udały się wraz z panią Mikołajową na zabawę do „Smerfolandu", a maluszki wybrały się wraz z Mikołajem i swoimi paniami na dyskotekowe szaleństwo. Zabawę taneczną zakończyła wizyta - niespodzianka. Przedszkole odwiedziła pani policjant Marzena Korzik, która przybyła z upominkami dla wszystkich dzieci. Krótkie, ale niezwykle radosne spotkanie zostało uwiecznione na wspólnej fotografii, a przedszkolaki wypowiedziały głośno gorące „Dziękuję!". Po wszystkim był czas na odpoczynek i chwilę relaksu, aby ochłonąć po licznych atrakcjach. Jednak najważniejsze było jeszcze przed nami. Po ciepłej i pysznej zupie każdą grupę jeszcze raz odwiedził nasz kochany Święty Mikołaj, tym razem z górą paczek dla każdego dziecka oraz pięknie zapakowanymi niesamowitymi zabawkami, które otrzymała każda grupa do swojej sali przedszkolnej. Emocje w tym momencie sięgnęły zenitu, a radość trudno było opisać słowami. Uściskany Mikołaj opuścił przedszkole z ogromnym uśmiechem na twarzy.

  Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej wizyty Świętego Mikołaja. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich ludzi dobrego serca, którzy zaangażowali się w organizację całego ekoludkowego wydarzenia oraz bezinteresowną pomoc, która sprawiła, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy.


  więcej...
 • Mały Miś i tradycje Bożego Narodzenia

  W połowie grudnia 2016 roku dzieci z grupy 5 latków z Przedszkola Miejskiego nr 3 Ekoludki w Kostrzynie nad Odrą wykonały 3 zadania w ramach projektu „Mały Miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia". W ramach projektu dzieci ubrały choinkę przy wierszyku „Zaczarowane drzewko", nauczyły się misiowej kolędy „Nie płacz, nie płacz Jezu", która zostanie zaśpiewana na spotkaniu wigilijnym w przedszkolu , wykonały kartki świąteczne, które zostały wysłane do przedszkolaków i ich pań z grupy 16 oraz kartka dla Misiowej Mamy - pani Anety Konefał z życzeniami od Ekoludków . Przez cały grudzień poznawaliśmy tradycje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, czego podsumowaniem będzie spotkanie wigilijne , które odbędzie się 22 grudnia w przedszkolu. Na wigilijnym spotkaniu zaszczyci nas swoją obecnością Miś "Ekoludek", którego wtajemniczymy w tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe . W projekcie chętnie uczestniczyły dzieci:-) W międzyczasie czytaliśmy opowiadania i wierszyki z książek wypożyczonych z Biblioteki Miejskiej „Krasnal"  nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. Teraz wyczekujemy kartek z innych przedszkoli i nie możemy doczekać .W Sali w przedszkolu mamy przygotowaną mapę Polski na której wieszamy świąteczne kartki od „Misiowej rodzinki" Do Świąt - jesteśmy przygotowani i już nie możemy się doczekać.


  więcej...
 • Barbórka 02.12.

  Dnia 2 grudnia z okazji święta Barburki nasze przedszkole odwiedził górnik pan Tadeusz Borkowski. Odświętnie ubrany w mundur opowiadał dzieciom o swojej fascynującej, ale także czasami niebezpiecznej pracy. Uświadomił dzieci o znaczeniu koloru piór na czapce górniczej oraz funkcjami z nimi związanymi. Przedszkolaki z zaciekawieniem i pełną uwagą słuchały opowieści pana górnika. Dzieci zdobyły cenną wiedzę, którą na pewno będą mogły pochwalić się przy następnym spotkaniu z górnikiem. Na koniec przedszkolaki serdecznie podziękowały laurką wykonaną przez grupę 5- latków za wspólnie spędzony czas, cenną wiedzę, a także liczne ciekawostki i zaprosiły ponownie pana górnika do naszego przedszkola.


  więcej...
 • Andrzejki 30.11.

  Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia. Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu, a jedynie czasem refleksji, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

  W naszym przedszkolu Andrzejki to czas zabawy i licznych wróżb, począwszy od lania wosku przez klucz, skończywszy na radosnych pląsach do dyskotekowej muzyki. Ekoludki obchodziły andrzejkowe święto 30 listopada tj. środa od godz. 9:00. Rodzice pomogli przy organizacji i przygotowali andrzejkowy poczęstunek. Dzień zaczął się w każdej grupie w rytmach szalonej zabawy. Następnie dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami wykonywały wróżby andrzejkowe. Wychowankowie dopilnowali, aby nauczycielki również wzięły udział w andrzejkowych zabawach i wspólnie spróbowali uchylić rąbka tajemnicy swojej przyszłości. Przedszkolaki z zamkniętymi oczami wybierali imiona swoich przyszłych partnerów życiowych kreśląc palcem po sercu pełnym różnych imion. Śmiechu było co nie miara! Wyścigi kapci również były atrakcyjną wróżbą w naszym przedszkolu, emocje niesamowite, bo przecież tak ważne dla każdego przedszkolaka było, aby to właśnie jego kapeć przekroczył próg. Ale to nie koniec atrakcji! Pod małymi kubeczkami również mogą kryć się tajniki naszej przyszłości. Sprawdziła to właśnie grupa 6-latków z panią Kasią. Ten błysk w oku dziecka, gdy dowiaduje się, że jego życie będzie pełne przygód i podróży jest bezcenny. Po licznych wróżbach i zabawach przyszedł czas na chwilę odpoczynku i refleksji nad swoimi wróżbami podczas poczęstunku.

  Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i nasze Andrzejki również dobiegły końca, ale wróżby które zrobiliśmy i wspomnienia z tego dnia zostaną z nami przez cały rok. Dziękując za dobre wróżby, czekamy na kolejną tak wspaniałą zabawę w ekoludkowym gronie!


  więcej...
 • Światowy Dzień Misia 25.11

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Nie ważne jak wygląda, najważniejsze, że ta najpopularniejsza zabawka jest kochana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W myśl idei Światowego Dnia Pluszowego Misia, tradycyjnie już, 25 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 3 obchodziliśmy ten dzień uroczyście i radośnie. Od samego rana każda grupa na swój sposób ugościła pluszowych przyjaciół. Każdy przedszkolak mógł w tym dniu przynieść swojego najukochańszego pluszaka. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, odgadywały nazwy znanych misiów, były piosenki w rytm których pląsały przedszkolaki wraz ze swoimi przytulankami, wiersze, zabawy, słuchanie opowiadań o bajkowych niedźwiadkach, wydzieranki, wyklejanki i lepienie z plasteliny. W taki sposób przedszkolaki świętowały Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wraz z nauczycielkami najlepiej jak potrafiły zadbały o to, aby wszystkie misie czuły się wyjątkowo w tym szczególnym dniu. Co więcej, już od progu witały nas przedszkolne pluszaki, które zdobiły nasz holl wraz z wesołymi misiami wykonanymi różnymi technikami plastycznymi. Nie było końca w wymyślaniu pomysłów do zabaw. Były konkursy w którym dzieci rysowały misia z zamkniętymi oczami.

  Światowy Dzień Pluszowego Misia nie bez kozery ma dla Ekoludków tak duże znaczenie. Grupa 5-latków weszła w tym roku w realizację projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury", w związku z czym, aby ten dzień stał się jeszcze bardziej wyjątkowy dzieci odśpiewały piosenkę pt.: „Miały miś", której słowa napisała jedna z nauczycielek pani Ludmiła - uczestniczka niniejszego programu. Po uroczystym odśpiewaniu piosenki i licznych zabawach w sali, przyszedł czas na korowód misiów wokół przedszkola. Dzieci ze swoimi pluszakami pod pachą poszły na krótki spacer, aby każdy w okolicy wiedział jak ważny to jest dla nas dzień. Po wszystkich atrakcjach każde dziecko mogło przytulić się do swojego misia, doznać jego miękkości i ciepła oraz podzielić się z nim swoimi tajemnicami i przeżyciami. Bo przecież, jak mawiała popularna autorka książek dla dzieci Helena Bechlerowa: „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś". Na koniec emocjonującego dnia, nie jeden pluszowy miś wyszeptał do ucha swojego właściciela... „szkoda, że kolejne Święto Pluszowego Misia będzie dopiero za rok..."


  więcej...
 • Spotkanie z policjantem 15.11.

  We wtorek 15 listopada nasze przedszkole odwiedził policjant z komendy wojewódzkiej w Kostrzynie nad Odrą. Dzieci miały okazję wysłuchać pana policjanta, który przypominał wspólnie z dziećmi zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego. Maluchy miały okazję obejrzeć przygotowane przez pana policjanta kolorowe ilustracje przedstawiające zachowanie na drodze. Duża dawka wiedzy i atrakcji wprawiła dzieci w dobry nastrój, a samo spotkanie było dla nich źródłem radości i możliwością zaspokojenia dziecięcej ciekawości. W grupach starszych 5-,6-latkach policjant przestrzegał dzieci przed obcymi ludźmi, którzy mogą mieć złe intencje i wyrządzić im krzywdę. Starszaki wykazały się dużą wiedzą na temat kontaktów z obcymi ludźmi. Spotkanie zarówno maluchów, jak i starszaków było bardzo cennym wydarzeniem, ponieważ wspólnie uporządkowaliśmy i odświeżyliśmy wiedzę na tematy nam bliskie i ważne. Na koniec wizyty wszystkie dzieci otrzymały od pana policjanta drobne upominki, a całe wydarzenie zostało uwiecznione przedszkolnym aparatem. Nie możemy doczekać się następnego spotkania!


  więcej...
 • Obchody Święta Niepodległości 10.11

  Znajomość historii losów naszych przodków stanowi fundament patriotyzmu, a data 11 listopada wpisana jest w życiorys każdego Polaka, nawet tego najmniejszego. W Przedszkolu Miejskim nr 3 „Ekoludki", Święto Niepodległości obchodzono z należytym szacunkiem dla ofiar wyzwolenia naszego kraju ze szponów nieprzyjaciela. Przez tydzień poprzedzający Święto Niepodległości, dzieci z każdej grupy z zaciekawieniem poznawały historię naszego kraju oraz kształtowały miłość do ojczyzny. W dniu 10 listopada 2016 roku, obchody Święta Niepodległości w grupie 4-latków nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Sala została udekorowana biało - czerwonymi balonami, oraz symbolami patriotycznymi. Odbyła się z tej okazji mała uroczystość, w której mali artyści przebrani w barwy narodowe pod opieką pani Gosi przedstawiły program artystyczny, w którym zaprezentowały wiersze patriotyczne dotyczące symboli narodowych i pod narratorstwem nauczycielki „oprowadziły" widzów przez historię niepodległości naszego kraju. Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci odśpiewały hymn Mazurka Dąbrowskiego. Występ przedszkolaków nagrodzony został gromkimi brawami, a ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna oraz artystyczny talent - doceniony został przez Panią Dyrektor Małgorzatę Zapałę, która podziękowała dzieciom za wspaniały występ, nauczycielce za przygotowanie przedstawienia, zaś przybyłym dzieciom z innych grup za obecność i czynny udział w uroczystości. NA podsumowanie pięknego dnia wszystkie grupy uczestniczyły w przedszkolnym pochodzie, którego celem było zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar faszyzmu upamiętniającego 12 tysięcy zamordowanych i zamęczonych więźniów stalagu III c. Tym symbolicznym gestem zakończyliśmy obchody Święta Niepodległości w naszym przedszkolu, pozostawiając ślad w naszych sercach i pamięci.

   


  więcej...
 • Akcja "Dzieci-dzieciom" Absolwenci czytają bajki 31.10

  W ramah akcji "Dzieci - dzieciom", którą prowadzi grupa 5-latków w roku szkolnym 2016/2017, do przedszkola przychodzą czytać młodszym kolegom absolwenci naszego przedszkola.  Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchają bajek czytanych przez swoich starszych kolegów. W miesiącu wrześniu bajkę czytał uczeń 5 klasy SP nr 4 Jeremi R., natomiast w październiku z wizytą przyszła uczennica gimnazjum Hanna K.


  więcej...
 • XIII Przegląd piosenki przedszkolnej 25.10

  We wtorek 25 października Ekoludki wzięły udział w XIII Przeglądzie piosenki przedszkolnej, który odbył się na ECS „Kręgielnia". W wydarzeniu brały udział dzieci z grup 5- i 6-latków. Na pięknie ustrojonej dużej scenie zaprezentowała się czwórka Ekoludków: Anna Harasymen(5 latki), Olaf Kuchnowski(5 latki) oraz Zofia Konieczyńska(6 latki) i Blanka Rozalik(6 latki). Dzieci wykazały się ogromną odwagą stając na pięknie oświetlonej scenie przed publicznością, wśród której zasiadali zarówno rówieśnicy z innych przedszkoli, jak i rodzice wszystkich małych artystów. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze stresem i wszelkie trudności zostały pokonane, gdy tylko nasi artyści stanęli na scenie. Muzyka płynąca z głośników wszystkich uczestników przeglądu wprawiła w świetny nastrój, a na pierwszy plan wysunęła się przede wszystkim zabawa. Wszystkie przedszkolaki zaprezentowały się wspaniale wykonując piosenki im dobrze znane i lubiane. Ekoludki świetnie się bawiły i już nie mogą doczekać się następnego przeglądu!


  więcej...
 • Pasowanie na przedszkolaka 21.10

  W Przedszkolu Miejskim nr 3 „Ekoludki" 21 października 2016 roku w grupie 3-latków odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Z tej okazji maluchy zaprezentowały program artystyczny pod opieką swojej pani Kariny. Występując dla swoich kolegów i koleżanek ze starszych grup, oraz dla administracji przedszkola, maluchy wykazały się ogromną odwagą, ponieważ był to ich pierwszy, nie mniej jednak ważny w karierze przedszkolaka występ.

  Maluszki w odświętnych strojach śpiewały i ilustrowały treści piosenek, recytowały i tańczyły zmieniając się w prawdziwych i odważnych przedszkolaków. Po ceremonii pasowania przez panią dyrektor, każde dziecko otrzymało nagrody książkowe, słodkie upominki od rodziców i wszystkich przedszkolaków.


  więcej...
 • Ewakuacja 23.09

  Dnia 23.09.2016 w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Jednostka Straży Pożarnej przyjechała do naszego przedszkola, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji na sygnał syreny alarmowej opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt.

  W próbnej ewakuacji wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci z 4 grup przedszkolnych oraz cały personel placówki .Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.


  więcej...
 • Sprzątanie Świata 21.09

  Kolejny ważny dzień obchodzony przez „Ekoludki" z należytą uwagą i szacunkiem. Tym razem przedszkolaki uroczyście świętowały Sprzątanie Świata, które odbyło się w środę 21 września. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w pracach porządkowych zarówno na placu przedszkolnym jak i wokół niego. 3 i 4 latki odpowiedzialne były za ład i porządek na placu, natomiast dzieci starsze 5 i 6 latki zadbały, aby za granicami  przedszkola lśniło czystością. Sprzątanie Świata rozpoczęło się już o godzinie 9.30, kiedy to wszystkie dzieci dumnie wyruszyły z przedszkola trzymając worki i rękawiczki. Pomimo tak odpowiedzialnego zadania dzieciom również towarzyszyła świetna zabawa i przede wszystkim nauka. Ekoludki wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat segregacji śmieci i troską o naszą planetę. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na chwilę wytchnienia, podczas której dzieci bawiły się na placu przedszkolnym spontanicznie podejmując zabawy. Kolejny, ale nie ostatni raz Ekoludki udowodniły, że potrafią stanąć na wysokości zadania, a natura jest im bardzo bliska. Dzień pod hasłem „Sprzątanie Świata" możemy uznać za bardzo udany!


  więcej...
 • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka "Na sportowo w Ekoludkach" 20.09

  Jest taki dzień, który dla przedszkolaków jest dniem wyjątkowym, bo w całości należy do nich. Mowa tu o Dniu przedszkolaka, który przypada na 20 dzień września i ze zwykłej codzienności przedszkolnej przeradza się w ogrom zabawy, radości i szaleństwa. Ten jeden z najważniejszych dla przedszkolaków dni w roku, hucznie obchodzono w  Przedszkolu Miejskim nr 3 „Ekoludki" w Kostrzynie nad Odrą. Zabawa zaczęła się o 9.30 na pięknie przygotowanym ,kolorowym placu zabaw.  Przybyli do nas w tak ważnym dniu przedstawiciele firmy Miejskich Zakładów Komunalnych z samym prezesem na czele. Uroczystość rozpoczęliśmy od podsumowania II edycji konkursu „Wszystkie kostrzyńskie dzieci segregują śmieci" oraz przekazania na ręce pani dyrektor nagrody za udział w niniejszym konkursie. Przedszkolaki zdobyły I miejsce zbierając przez cały rok plastikowe butelki i makulaturę. Co więcej za pieniądze zdobyte ze zbiórki odpadów kostrzyńskie dziecko dostało wózek inwalidzki. W ramach podziękowań za prezent jaki otrzymało przedszkole Ekoludki wręczyły samodzielnie wykonane prace plastyczne. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Kolejnym punktem programu były zawody sportowe, które rozpoczęły 5 i 6 latki. W tym samym czasie 3 i 4 latki dopingowały rywalizujące ze sobą starszaki w różnych konkurencjach sportowych. Po 5 i 6 latkach przyszedł czas na maluchy, które wcale nie wypadły gorzej od starszych dzieci i ze sportowym zacięciem pokonywały trudności i przeszkody w poszczególnych konkurencjach. Śmiechu i radości było co nie miara. Nauczycielki przygotowały dla dzieci wiele atrakcji i ciekawych konkurencji jak skakanie na piłkach, bieg przez tunel, bieg z piłeczką na łyżce, rzucanie woreczkami do celu oraz zbieranie piłeczek z kół na czas. Dzieci mogły sprawdzić również swoje umiejętności w konkurencjach dodatkowych jak skoki w workach czy przeciąganie liny. Podczas tego wyjątkowego dnia czas umilała nam wesoła muzyka obok, której żadne dziecko nie przeszło obojętnie. Wszyscy tańczyli przy największych przebojach podskakując i machając kolorowymi wstążkami. Dyskoteka okazała się również świetną okazją do wyłowienia przedszkolnych talentów. Sport, zabawa, śmiech, muzyka...czego jeszcze brakuje? Baniek! W powietrzu unosiły się robione przez panie kolorowe bańki mydlane., które dały dzieciom mnóstwo radości. Wydawałoby się, że to koniec atrakcji, ale na posterunku zameldowała się również Pani Anetka, która z niesamowitą precyzją i wyobraźnią pomalowała wszystkim dzieciom twarze i zamieniła nasze przedszkolaki w przeróżne stwory i postaci z ulubionych bajek i filmów. Były kotki ,pieski ,piraci ,pająki ,motylki i wiele, wiele innych. Przedszkolaki były zachwycone ogromem atrakcji jakie zastały na placu przedszkolnym. Punktem kulminacyjnym był przepiękny tort z owocami ,który wniosła pani dyrektor. Tort miał dwie race i to właśnie one podbiły serca dzieci, a wokół słychać było zachwyt i głośne: „łał!". Dzień Przedszkolaka przebiegł we wspaniałej atmosferze i przy pięknej pogodzie. Zgodnie z powiedzeniem „Wszystko co dobre, szybko się kończy" ten wyjątkowy dzień dobiegł końca, a my już nie możemy doczekać się następnego!


  więcej...
 • "Mały miś w świecie wielkiej literatury" 15.09

  15 września przedszkolaki  z Przedszkola Miejskiego nr 3 Ekoludki. wraz z  panią Magdaleną Jarek-Rogowską  przystąpiły do Ogólnopolskiego Programu rozwijania czytelnictwa i współpracy między  przedszkolami pod hasłem „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY" , pod patronatem Przedszkolnego ABC. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami. Podczas dzisiejszych  zajęć dzieci „wyprawiły w podróż" Misia - Ekoludka , który podczas swojej czytelniczej podróży odwiedzi dzieci i ich Panie m.in. z Drobina , Katowic ,Żywca ,Krasnegostawu , Siewierza , Trzcianki Lipna ,Sulejowa  i Kazimierza. Zanim Miś- Ekoludek powróci do Ekoludków  w naszym przedszkolu zaczną pojawiać się niezwykli goście- Misie z zaprzyjaźnionych Przedszkoli. Już nie możemy się DOCZEKAĆ!!! 

   „DZIECI - DZIECIOM", ABSOLWENCI CZYTAJĄ

   W roku szkolnym organizujemy  akcję : "Dzieci - dzieciom, czytający absolwenci". Do przedszkola przychodzą  czytać młodszym kolegom absolwenci naszego przedszkola. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem słuchają  bajek czytanych przez swoich starszych kolegów. W miesiącu wrześniu w grupie 5 latków bajkę czytał uczeń 5 klasy SP nr 4  Jeremi R.


  więcej...
 • Baśniowy spacer po starym Kostrzynie 15.09

  15 września dzieci z grupy 5 l  dzięki grantowi w I edycji programu "Decydujesz, pomagamy" organizowanego przez Tesco Polska, uczestniczyły w "Baśniowych spacerach po Starym Kostrzynie". Akcja organizowana przez Fundację Cogitavi to wyprawy w przeszłość miasta połączone z promocją książki kostrzynianki Małgorzaty Maj "Baśń o kostrzyńskim hejnale", której akcja dzieje się na terenie starówki. Na dzieci czekały ciekawe opowieści, archiwalne zdjęcia, wspólne ognisko a na koniec powrót do przedszkola z głową pełną wrażeń i własnym egzemplarzem książeczki do której wrócą z pewnością nie raz.


  więcej...
 • "Pokochaj muzykę i bajki" 14.09

  14 września w ramach akcji „Pokochaj muzykę i bajki", wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w koncercie muzycznym pt." "O tym jak dzielny klaun uratował instrumenty". W audycji bajkowo-muzycznej wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Zespół zadbał o to, aby przedszkolaki czynnie brały udział, angażując ich poprzez zabawy ruchowe w swoją opowieść. Artyści kolejny raz dostarczyli wszystkim dużą dawkę świetnej zabawy oraz nauki. Dzieci podczas co miesięcznych koncertów uczą się jak prawidłowo zachowywać się podczas koncertów i uroczystości. Po zakończeniu wspaniałego przedstawienia, wszystkie dzieci wraz ze swoimi paniami nagrodziły artystów gromkimi brawami. Odliczamy już dni do następnego koncertu!


  więcej...

Kontakt

EKOLUDKI - Przedszkole Miejskie nr 3
ul. Niepodległości 19
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Telefon: 95 752 21 84
Kadry: 95 752 23 10 
Dyrektor: 95 752 23 01 
e-mail: pm3kostrzyn@wp.pl